“Mi smo ovaj tjedan, od nedjelje, uvidjeli da je Andrej Plenković, zajedno sa svojim ‘nazovi ministrima’, ali i predsjednikom Sabora, otvoreno, bez dosadašnjeg hodanja po rubu, rehabilitirao NDH i ustaštvo“, izjavila je Benčić u saborskom govoru na slobodnu temu.


Konstatirala je kako ga rehabilitiraju bilo kroz ustaški pozdrav, sljepilom na pjevanje Jure i Bobana, a sada “aktivno, službeno i institucionalno, odobravajući ustaški pozdrav u sabornici”.




“Dvostruka konotacija, koja im je do sada služila za ples po rubu, postala im je nebitna, jer ne postoji više dvostruka konotacija, sada postoji samo jedna, ona povezana s ustaštvom i ona je sada HDZ-u OK”, ustvrdila je zastupnica.


Ocijenila je i da je sadašnje, otvoreno rehabilitiranje NDH završni čin stvaranja političko-kulturne hegemonije, te kako to nije cilj sam po sebi, “cilj je stvoriti društvo koje tolerira i slavi jedno domoljublje, jednog vođu, jedan kulturni obrazac, jednoumlje“.


Benčić: Uvijek se traži nekoga koga se optužuje da je na suprotnoj strani


Kaže da takvi procesi traju i imaju žrtve, uvijek se traži nekoga koga se optužuje da je na suprotnoj strani, a na njoj su svi koji brane ustavni poredak Hrvatske.


Nikakve lažne optužbe, poručila je, neće ih zaustaviti da s govornice pozovu sve, koji smatraju da je Ustav osnovni ugovor koji imamo kao zajednica, da ga zajedno brane i stanu u obranu protiv nadirućeg ustaštva.


HDZ-ova Danijela Blažanović odbacila je njene ocjene, te ju pozvala da, ako smatra da je netko od zastupnika u Saboru povrijedio neki zakon, da ga prijavi. Sabor će onda raspravljati o skidaju imuniteta i procesuiranju, kazala je.


Prijavili smo Odboru za Ustav, kao osnovu za obraćanje Ustavnom sudu kako bi još jednom čuli da ustaški pozdrav nije u skladu s Ustavom i da kao takav ne može biti dozvoljen Poslovnikom, odgovorila je Benčić.


Miletić: Od Možemo nismo čuli osudu komunizma i Tita


Osuđujući ustaški režim, Marin Miletić (Most) primijetio je kako od Možemo nije čuo “osudu komunističkog režima i zločine Josipa Broza”, bez čega, smatra “ne možemo zdravi ići naprijed”.


Samoj Benčić spočitnuo je svojedobni odlazak u Sarajevo na događaj kojim se, tvrdi “promicala jugoslavenska kultura”.


Dijametralno suprotno stajalište od Benčić ima Josip Jurčević (NZ) koji ističe da su institucije okupirali i hrvatsku državu zarobili oni koji su 90-ih godina prošlog stoljeća, uzeli imetak i bili za dom nespremni.


Tvrdi da je “herojske” 1991. za dom spremno bilo preko 94 posto stanovnika Hrvatske, a da je manjina bila za dom nespremna, te se temeljem toga može vidjeti i ključna razdjelnica u imovinskom smislu.


“Svima, koji su bili za dom spremni, bio je namijenjen metak, a ovoj velikoj manjini, velikim dijelom naslijeđenoj iz komunističke strukture, njoj je pripadao imetak, a taj problem postoji i danas“, izjavio je.


Jurčević: Račan bio na strani manjine, ali je prvi registrirao udruge HOS-a


Podsjetio je i kako je Ivica Račan, kasnije premijer, bio na strani manjine, ali i kako je prvi, odnosno njegovo ministarstvo (pravosuđa), nakon 2000. godine, registrirao udruge HOS-a i time dao “formalni legitimitet pozdravu ZDS i cijeloj ikonografiji i simbolima”.


Jurčević  kaže i da je Za dom spremni, “stari hrvatski pozdrav, sam po sebi patriotski, socijalno usmjeren, domoljuban i da uopće nije agresivan“.


Sadašnje događaje oko tog pozdrava vidi kao “ključni trenutak” , podsjeća da se slična rasprava u Saboru vodila i 1990. kada su ukidani totalitarni komunistički simboli u Hrvatskoj.


Kukavica: Domovinski rat se svjesno prešućuje i relativizira


Ivica Kukavica (DP) drži kako se Domovinski rat svjesno, namjerno prešućuje i relativizira, kako nismo dovoljno napravili u osudi komunističkog sustava.


Kaže i kako se ne može oteti dojmu da hrvatski političari rade nekome medvjeđu uslugu.


“Ako o subotnjim događajima na Hipodromu isto govore naše političke opcije u Saboru i naši susjedi, Srbi i njihov predsjednik Vučić, upitao bih se koja je to moja Hrvatska, Vučićeva ili Thompsonova“, izjavio je.