"Post-festum"

Svi zadovoljni RetrOpatijom: Fantastična atmosfera slobode i lude zabave

Alenka Juričić Bukarica

Foto Nikola Blagojević

Foto Nikola Blagojević



Jedan od najjačih liburnijskih, ali i kvarnerskih ljetnih turističkih aduta, svakako je manifestacija RetrOpatija koja je i ove godine krajem lipnja na najbolji način zaokružila predsezonu u “staroj dami”, ali i najavila ulazak Opatije u samo špicu turističke godine.


Da je manifestacija itekako zaživjela i već ima svojevrstan kultni status među posjetiteljima potvrđuje i činjenica kako je ove godine RetrOpatija uvrštena među hrvatska Top događanja od strane Ministarstva turizma i sporta (MINTS) te Hrvatske turističke zajednice (HTZ) kao događanje koje značajno doprinosi imidžu hrvatskog turizma, njegovoj autentičnosti, konkurentnosti i atraktivnosti.


U organizaciji Turističke zajednice grada (TZG) Opatije ove je godine na RetrOpatiji nastupilo oko 400 izvođača koji su centar grada te ponovno doista brojne posjetitelje još jednom odveli odveli u neka druga, vesela, i ne tako davna vremena. A mnoge i u dane njihove mladosti, dane rock&rolla, rockabillyja, šljokičastih disco izdanja 70-ih, fićeka i tomosa.




Osim domaćih, manifestacija je privukla i velik broj stranih gostiju, a u organizaciju su bili uključeni i opatijski hotelijeri i ugostitelji koji su dali svoj obol cjelokupnom događanju.


Komentirajući “post-festum” ovogodišnje izdanje RetrOpatije i doprinos manifestacije ukupnom lipanjskom turističkom rezultatu, Suzi Petričić, direktorica TZG Opatije, istakla je kako je lipanj u Opatiji okrunjen RetrOpatijom, u fantastičnoj atmosferi slobode, opuštenosti, zajedništva i lude zabave koja se osjetila u cijelom gradu. Kao i kako je snaga emocije svih izvođača i sudionika na manifestaciji, posebno posjetitelja, bila “zarazna”.


– Volimo reći kako je RetrOpatija uistinu mnogo više od festivala. Naime, to je turistički doživljaj koji osvaja emocijom, okuplja, i unosi radost u svaki kutak grada. Samim time, i mi kao organizatori, zaista uživamo u stvaranju ove priče, pazeći na svaki detalj, s puno entuzijazma i želje za uvijek originalnim i još boljim, a upravo se ta posvećenost prepoznaje i u reakcijama desetina tisuća posjetitelja, kao i u nastupima izvođača koji su u svoje nastupe unijeli iznimnu energiju.


Ovom prilikom zahvaljujem svima na doprinosu, javnom i privatnom sektoru, Opatijkama i Opatijcima, brojnim posjetiteljima iz Hrvatske i inozemstva, sponzorima, a posebno sam ponosna na moj tim.


Emocije, energija i doživljaji koje je RetrOpatija 2025. donijela bit će temelj za još snažnije izdanje u godinama koje slijede, a pripreme za RetrOpatiju 2026. već su počele, rekla nam je Petričić.


Pojašnjavajući, pak, kakve su turističke brojke u lipnju navela je kako je lipanj u Opatiji završio s izvrsnim turističkim brojkama pa se može reći da je RetrOpatija doista bila šlag na tortu uspješnog turističkog lipnja.


Obzirom i na raspored blagdana, i u ovoj je destinaciji prošli mjesec bio vrlo dobar, dapače izvrstan. Naime, prema podacima eVisitora, u Opatiji je u lipnju boravilo 21 posto više gostiju nego lani te je ostvareno 15 posto više noćenja u odnosu na lipanj prošle godine.


– Rezultati su lipanj su jako dobri, s time da najveći broj turističkih dolazaka uz najveći porast bilježimo kod gostiju iz Austrije koji su ostvarili 25 posto bolji rezultat više nego lani, pojasnila je direktorica TZG Opatije.


Podaci opatijske TZ pokazuju i kako u strukturi gostiju, nakon najbrojnijih Austrijanaca, slijede gosti iz Njemačke kojih je bilo 20 posto više nego lani, domaći gosti koji su bili u plusu od čak 29 posto te gosti iz Mađarske s rastom fizičkog turističkog prometa od čak 43 posto.


– Iza nas je odlična predsezona s ukupno 10 posto više gostiju nego lani, što potvrđuje kvalitetu i konkurentnost opatijske ponude te kontinuirani razvoj turističkih proizvoda koji odgovaraju potrebama suvremenih gostiju, zaključila je Petričić.