Folklorna manifestacija

Mladi Ličani se proslavili na 59. Đakovačkim vezovima

Marin Smolčić



 


 


Ulicama Đakova upravo je krenula nepregledna kolona djece koja sudjeluju na 59. Đakovačkim vezovima. Skupina od 50-ak djevojčica i dječaka dječje skupine Hrvatskog kulturno umjetničkog društva “Široka Kula” nastupit će  na 59. Đakovačkim vezovima, jednoj od najuglednijih folklornih manifestacija u Hrvatskoj. Pravo nastupa u Đakovu lički mladi folkloraši zaslužili su zahvaljujući izvrsnom nastupu na 5. Smotri dječjeg izvornog folklora Ličko-senjske županije održanoj nedavno  u Otočcu. Stručna komisija, koja je vrednovala izvedbe svih sudionika smotre, odabrala je upravo dječju skupinu HKUD-a “Široka Kula” za predstavljanje županije na državnoj razini. U Đakovu će mali članovi društva ponosno prikazati pjesme, plesove i običaje svoga kraja, čuvajući tako bogatu kulturnu baštinu Like. 




Po svemu sudeći u radu HKUD-a Široka Kula ništa nije prepušteno slučajnosti. Od posebno izrađenih narodnih nošnji, preko pjesama, glazbene podrške do pomno smišljene koreografije. Današnji nastup mladih ličkih  folkloraša je veliko priznanje za njihov trud i predanost, ali i za rad cijelog društva koje sustavno ulaže u očuvanje folklora i prenošenje tradicije na najmlađe naraštaje.


Dolaskom na glavnu pozornicu mlade ličke snage  danas su u Đakovu imale snažnu podršku od veće skupine vremešne publike, Ličana koji su nakon svršetka II. Svjetskog rata svoj novi dom našle u ovom dijelu Slavonije. Uz frenetičnu podršku  za ličku mladost, taj dio publike prisjetio se starog zavičaja i zajedno s djecom pjevao stihove koji na sebi svojstven način opisuju Liku,  njezinu tradiciju i posebnost. Rezultate dječjih nastupa doznat će se kasno večeras, ali već sada nema sumnje da su klinci iz HKUD-a Široka Kula svojim nastupom osvojili mnoga srca  i simpatije brojne publike.