Izložba

Grad koji teče u slici. Na postamentima na Korzu Rijeka kroz objektiv Petra Fabijana

Alenka Juričić Bukarica

Petar Fabijan autor je fotografija u monografiji Rijeka - grad koji teče / Foto: Vedran Karuza

Petar Fabijan autor je fotografija u monografiji Rijeka - grad koji teče / Foto: Vedran Karuza

Fotografije koje su objedinjene u monografiji obilježavaju i promiču ljepotu našeg grada, i to u svim njegovim dijelovima te na neki način pozivaju građane Rijeke da ponovo otkriju svoj grad, kazala je Rinčić



RIJEKA – Izložba fotografija iz monografije “Rijeka – grad koji teče” otvorena je na postamentima na Korzu što je bio i svojevrsni uvod u događanja u okviru Dana sv. Vida.


Otvorenju izložbe prisustvovali su gradonačelnica Rijeke Iva Rinčić sa zamjenicima Vedranom Vivodom i Aleksandrom-Sašom Milakovićem, autor fotografija Petar Fabijan, autor koncepta i tekstova monografije Edi Jurković, kao i dizajner izložbe Branko Lenić te autor prijevoda na engleski Martin Mayhew.





Riječka je gradonačelnica tom prilikom istakla kako je posebno zadovoljstvo što je ovo prvo događanje u okviru obilježavanja Dana grada.


– A 777 fotografija koje su objedinjene u monografiji obilježavaju i promiču ljepotu našeg grada, i to u svim njegovim dijelovima te na neki način pozivaju građane Rijeke da ponovo otkriju svoj grad, kazala je Rinčić dodajući kako će Grad Rijeka i nadalje podržavati ovakve i slične projekte.



Autor koncepta i tekstova monografije Jurković je, pak, nadodao kako se monografijom Rijeku pokušalo predstaviti i kao grad koji radi, uči, grad u kojem se ljudi liječe, grad u kojem se trči, pliva, navija…


– Petar je u njoj predstavio grad kakav bi on mogao biti. Mnogi su rekli da grad u monografiji izgleda ljepši nego što u stvarnosti jest, što je najbolji kompliment autoru fotografija, ukazao je Jurković.



Izložba na Korzu je ujedno i svojevrsni teaser građanima da nakon što je razgledaju, prolistaju i samu monografiju. Ona je, prema riječima Petra Fabijana, i svojevrsna kulminacija suradnje s Gradom.



– Kroz rad na ovom projektu sam dobio slobodu samostalno raditi na predstavljanju Rijeke, a što je svakako bio izazovan zadatak pogotovo jer sam ga radio za svoj grad. Meni je to doista bila iznimna čast i velika je stvar bila što sam imao godinu dana za realizaciju te odriješene ruke. Sama izložba je, pak, koncipirana na način da smo stvarali parove koji se slažu po temi ili vizualno, pojasnio je cijenjeni riječki fotograf.


Inače, izdavač monografije je Naklada Val, a objavljena je uz potporu Grada Rijeke.