Godišnjica APURI-ja

Studenti smjera Gluma i mediji pokazali spoj teorijskog i praktičnog znanja

Ervin Pavleković



RIJEKA – U povodu obilježavanja dvadesete godišnjice Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci studenti smjera Gluma i mediji nedavno su umjetnički obogatili večer u riječkome VBZ-u trima kraćim dramskim izvedbama, kojima su pokazali spoj teorijskog i praktičnog znanja, kao i činjenicu da je gluma stalan prostor istraživanja, igre te improvizacije i(li) (na)dodavanja autorskog izraza.


Studentski radovi


Kako je kazala pročelnica Odsjeka za izvedbene umjetnosti dr. sc. Milica Czerny Urban, predstavljanje studijskog programa u VBZ-u samo je jedan u nizu događaja kojima se slavi 20. obljetnica Akademije.


– Izuzetno smo ponosni na aktivnosti Odsjeka za izvedbene umjetnosti ove godine. Nakon cijelog niza uspješnih ispitnih produkcija i iznimno vrijednih radionica koje su tijekom proteklih mjeseci na studiju Gluma i mediji održali gostujući nastavnici iz Hrvatske, Europe, Srbije, Južne Afrike i SAD-a, studentice i studenti su upravo, u suradnji s kolegicama i kolegama s drugih odsjeka, završili i snimanje kratkog igranog filma. Posebno se veselimo što ove godine, osim na prijediplomski studij, studente upisujemo i na diplomski studij Gluma. Ovo ponovno pokretanje diplomske razine studija je lijep način da se proslavi obljetnica, ali i odličan pokazatelj razvoja i potencijala Akademije, ističe Czerny Urban.




U sklopu obilježavanja okrugle obljetnice ove sveučilišne sastavnice u prostorijama VBZ-ove knjižare, govori izv. prof. art. Valentina Lončarić, bili su izloženi brojni radovi studenata Akademije te je održana i prezentacija studentskih radova glume i medija u kojoj su sudjelovali studentice i studenti treće godine prijediplomskog studija Gluma i mediji.


Studenti su se predstavili recitacijom izbora poezije Jacquesa Preverta i Arsena Dedića koji je nastao u sklopu kolegija Scenski govor i akcentologija. Studenti su na zanimljiv način istražili muzikalnost govora, melodiju, intonaciju i ritam, nastojeći glasom prenijeti misao i atmosferu svake pjesme.


Mentorski rad


Tijekom drugog dijela prezentacije s kolegija Glas studenti treće godine preddiplomskog studija Gluma i mediji izveli su scene iz drama Mate Matišića »Svećenikova djeca« i Ivora Martinića »Dobro je dok umiremo po redu«, usavršavajući rad s akustikom prostora, partnerskim odnosom na sceni, povezivanjem emotivnih stanja i glasa.


Da je pažljivo osmišljena nastava ključ za razvoj autentičnog umjetničkog izraza, potvrdili su studenti i studentice Ernest Belošević, Sara Bunić, Tea Sekelj, Mare Šimić, Karla Šoštarić, Matea Tkalčević i Mateo Zvono. Program Gluma i mediji temelji se na uvjerenju da umjetnost uvijek komunicira s vremenom u kojem nastaje. Studenti se kroz klasične i suvremene pristupe – od scenskog govora, glasa i pokreta do improvizacije, fizičkog kazališta, performansa, filma i medijske umjetnosti – potiču na stvaranje vlastitih izvedbi koje reflektiraju osobni doživljaj svijeta.


Na temelju mentorskog rada i timske suradnje, studenti razvijaju osjetljivost prema tekstu, tijelu, prostoru, slici i zvuku. Također, povezuju različite izražajne alate u jedinstvenu scensku cjelinu te se osposobljavaju za autorski rad u kazališnim, filmskim i intermedijskim kontekstima.