UPOV

Kinezi grade uređaj za pročišćavanje na Delti vrijedan 86.000.000€. Evo kako teku radovi

Orjana Antešić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Ubrzo kreće i izgradnja novog mosta preko Rječine, za što je ishodovana građevinska dozvola



Zahvati na izgradnji novog kompleksa uređaja za pročišćavanje otpadnih voda na Delti teku planiranom dinamikom što upućuje da će ovaj važan segment iz cjelokupnog projekta poboljšanja vodno-komunalne infrastrukture na području aglomeracije Rijeka, vrijednog oko 410 milijuna eura s PDV-om, biti završen u ugovornom roku, a to je konac 2027. godine.


Kao što je poznato, posao na izgradnji novog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV) dobio je kineski konzorcij China Energy engineering Group Jiangsu Power Design Institute, zajedno sa svojom podružnicom u Zagrebu i Sumec complete Equipment and Engineering Co. Ltd., koji su odabrani kao najpovoljniji ponuditelji.


Sveukupna vrijednost novog kompleksa na Delti penje se na 86,6 milijuna eura odnosno 69,3 milijuna eura bez PDV-a.


Radovi od srpnja




Veliko gradilište na kojem je odrađen dobar dio posla obišli su danas riječki gradonačelnik Marko Filipović i direktor KD “Vodovod i kanalizacija” Andrej Marochini.


Foto galerija: Gradnja UPOV-a na Delti Foto: Marko Gracin


O aktualnim radovima, onom što je dosad odrađeno i što još predstoji, prisutne je upoznao predstavnik izvođača Dominik Delić.


Prvi radovi, podsjetimo, startali su u srpnju prošle godine i to na način da su podijeljeni u pet faza kako bi se ubrzao njihov tijek. Jedna od tih faza odnosila se i na poboljšanje odnosno ojačanje tla na Delti u zoni obhvata koja je pred završetkom.


Jedan od podataka koje je, vezano uz ovu fazu, iznio Delić jest da je tijekom minule godine dana u tlo nasipane Delte premreženo s više od 13 kilometara šljunčanih pilota.


Ujedno, krenulo se i s radovima na zgradi nove upravne zgrade ViK-a koja je dovedena do faze da se sada u njoj odvijaju instalaterki radovi.


Novi most preko Rječine


Ubrzo kreće i izgradnja novog mosta preko Rječine, za što je ishodovana građevinska dozvola, a krenut će se i s zahvatima na izgradnji kopnenog dijela novog ispusta koji će se spojiti na postojeći u podmorju.


Peta i najvažnija faza odnosi se na izgradnju tehnološkog bloka, kompleksa od pet objekata za mehaničko-biološko pročišćavanje otpadnih voda.


Otpadne vode koje se budu kanalizacijskom mrežom slijevale prema Delti najprije će se mehanički pročištiti, potom idu u drugi objekt novog tehnološkog bloka u kojem će se biološkim postupcima ta otpadna voda dodatno obrađivati pred ispust u more.


Mulj koji se bude izdvajao iz ovih dviju faza pročišćavanja ići će u daljnju obradu u digestore, čiji će produkt biti i bioplin koji će se koristiti za zagrijavanje tih digestora i proizvodnju struje odnosno za termalno sušenje mulja.


Direktor riječkog ViK-a Andrej Marochini podsjetio je da je Rijeka do sada imala mješoviti sustav odvodnje, a onaj koji se sada gradi oborinska kanalizacija bit će većim dijelom odvojena.


Od 217 km, izgradili tek 55


Ukratko je i rezimirao dosadašnji rezultat radova na novoj mreži odvodnje Rijeke i njezine okolice. Od planiranih 217 kilometara, dosad je realizirano oko 55 kilometara i povučeno oko 80 milijuna eura bespovratnih sredstava iz EU-a.


Prema Marochinijevim riječima, zapadni dio grada pritom je u većem postotku gotov, sada je fokus na istočnom dijelu. Nova mreža odvodnje, gdje će oborinska kanalizacija biti većim dijelom odvojena, diktirat će usklađivanje tehnologije kad krene faza izgradnje tehnološkog bloka.


Nakon što se, uvjetno rečeno, realizira baza, vidjet će se što dolazi od ulaznih voda i sustav “naštimavati” kako bi se zadovoljili definirani parametri izlazne čiste vode, što je utvrđeno i ugovorom koji je s kineskim konzorcijem potpisan još 2021. godine.


Marochini je pojasnio kako BAF tehnologija novog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda na Delti tolerira i dozvoljava kasniju nadogradnju za treći stupanj pročišćavanja o kojoj se zasad ne razmišlja, ali je ta opcija, prema Marochinijevim riječima, omogućena, ovisno o tome kako se budu mijenjale EU norme.


Tvornica za otpadne vode


Dodao je i da se kojim slučajem odlučilo preskočiti biološku obradu otpadnih voda i odmah ići prema tercijarnom pročišćavanju, fizikalno-kemijskom, takav projekt ne bi bilo moguće sufinancirati EU sredstvima s obzirom na ocjenu kako je, s obzirom na postojeću dubinu podmorskog ispusta, kao i morskih struja u Kvarnerskom zaljevu, zadovoljavajuće rješenje sekundarna odnosno biološka obrada.


Riječki gradonačelnik Marko Filipović izrazio je zadovoljstvo što radovi na Delti teku planiranom dinamikom te da očekuje da će sve biti i završeno u ugovornom roku.


Za novi kompleks pročišćivača na Delti Filipović je ocijenio kako se radi o svojevrsnoj suvremenoj tvornici za obradu otpadnih voda s riječkog područja.


– Ovo je jedan od najznačajnijih objekata za očuvanje našeg mora i Kvarnerskog zaljeva, kojim stvaramo preduvjete za čišći okoliš i bolju kvalitetu i zaštitu mora, zaključio je riječki gradonačelnik.