Mostovka

Petra Mandić: Jadranski trg treba postati Trg Franje Tuđmana

Aleksandra Kućel Ilić

Petra Mandić / Foto Vedran Karuza

Petra Mandić / Foto Vedran Karuza



Jadranski trg treba postati Trg Franje Tuđmana, a kultura samostalan odjel pri Gradu Rijeci. Rečeno je to, uz ostalo, na pressici kandidatkinje MOST-a i partnera za gradonačelnicu Rijeke Petre Mandić na kojoj je Mandić govorila o kulturnim politikama u gradu.


Tako je kazala da “Rijeka nije crveni grad, već da je hrvatski grad”. Kaže kako je Rijeka imala najveći odaziv na mobilizaciju u Domovinskom ratu, kao i kako branitelji očekuju da im se oda počast pa osim Veteranskog centra najavljuje i preimenovanje Jadranskog trga.


– Mi u trećem najvećem gradu moramo imati temelj hrvatske državnosti, a jedan od stupova je i dr. Franjo Tuđman, kazala je Mandić dodajući i kako se Rijeka treba bolje brinuti za svoje kulturno-povijesne spomenike.




Naime, pitajući zašto je Teatro Fenice zapušten, ukazala je kako Grad Rijeka ne želi imenovati privremenog skrbnika da se brine o Teatru Fenice, unatoč tome što ima zahtjev konzervatora.


– Privremeni skrbnik može biti imenovan, može se na račun proračuna Grada obnoviti cijeli Teatro Fenice, i to naplatiti od Mirka Pavičića.


Hoće li se to naplatiti u novcu ili u nekretninama, nama je potpuno irelevantno, kazala je Mandić.


Njen zamjenik Marijan Šegota je, pak, naveo nekoliko primjera baštine koja se ne obnavlja.


– Kao primjer možemo uzeti srednjovjekovni bedem koji stoji u grmlju, okovan željezom. Pored bedema, kod Kosog tornja je otkriven mozaik, a umjesto da je Grad uložio u stakleni pod kako bi se građanima i turistima mozaik predstavilo, mi smo to zabetonirali i sakrili.


Tu je i Gat Karoline Riječke te austro-ugarska obala koji su u ingerenciji Luke Rijeka ili HDZ, gdje se radovi odrađuju tako da se sve raskopa i devastira, umjesto pažljive demontaže starog kamena i onda se to na mjesto vraćaju nekakvi “polumajstori”.


A kod Arca Romana su, pak, probijeni rokovi i prekriven je plahtom i prašinom. I naposlijetku dolazimo do Teatra Fenice, zgrade koja je napravljena 1914. godine u roku od godine dana.


Sada je pod nekim čudnim okolnostima u vlasništvu privatnog kapitala “kralja Korza”, devastiran i opasan, kazao je Šegota najavivši kako će MOST, ukoliko pobijedi na izborima krenuti u obnovu Teatra Fenice.


Dodao je kako se obnova povijesnih spomenika, osim iz EU sredstava, može financirati i iz spomeničke rente, a koja se, kaže, u zadnje četiri godine isključivo koristila za financiranje “propalog, komunističkog, fašističkog, nacističkog projekta broda Galeb”.


I to je, kaže nedopustivo. Mandić je, pak, dodala kako treba dogovoriti i financiranje Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, koje treba prebaciti na državu ili da ga sufinancira Županija.


– Izuzetno je nepravedno da sve to pada na teret građana Rijeke, kazala je Mandić.