Putopis

Iz pera naše novinarke: sve što trebate znati o čarobnim Tenerifima

Ana Braškić

Foto: Privatna arhiva

Foto: Privatna arhiva

Ako izuzmemo turističke rezorte na južnom dijelu otoka koje će za svoj boravak odabrati turisti sa sjevera Europe, puno ljepši dio Tenerifa nalazi se upravo na njegovom sjeveru gdje su živopisni povijesni gradići Garachico, La Orotava, Icod de los Vinos...

Na spomen Tenerifa, španjolskog otoka bližeg Africi nego matičnoj zemlji – mnogi će pomisliti na vječno proljeće, palme, pješčane plaže. Da, otok Tenerife jest sve to, ali mnogo više od toga, otok suprotnosti i prekrasnih krajolika koji ostavljaju bez riječi.


Kada sam se pakirala za Tenerife, rečeno mi je da uzmem sve – od kupaćeg, do tople jakne. I sve mi je i trebalo. U jednom danu tijekom jutra sam nosila kupaći kostim, a u poslijepodnevnim satima tanki skafander.


Na Tenerife sam otišla kako bih sudjelovala na utrci dugoj 24 kilometra s 1.300 metara uspona, održanoj u sklopu UTMB manifestacije Tenerife Blue Trail. Ove godine utrka na 24 km prvi put je startala kasno poslijepodne, start je prvobitno trebao biti u 17 i 30, da bi zatim bio pomaknut za pola sata. Tako je mrak moju grupu dočekao na polovici najtežeg uspona, negdje pri kraju prve trećine ukupne dužine.


Stoga puno toga, izuzev zvjezdanog neba i trkača ispred sebe, nismo ni vidjeli. No, kako smo na Tenerife došli nekoliko dana prije utrke, te ostali još skoro puna tri nakon nje, imala sam priliku vidjeti jako puno toga. Smješteni smo bili u Puerto de la Cruzu, turističkom gradu uz more na sjevernom dijelu otoka u kojem je ujedno bio i cilj svih utrka Tenerife Blue traila.


Ako izuzmemo turističke rezorte na južnom dijelu otoka koje će za svoj boravak odabrati turisti sa sjevera Europe, puno ljepši dio Tenerifa nalazi se upravo na njegovom sjeveru gdje su živopisni povijesni gradići Garachico, La Orotava, Icod de los Vinos…


Svaki ima svoju priču, a zajedničko im je da imaju lijepo uređen centar, živopisne fasade s velikim drvenim prozorima i vratima, male restorane i lijepo uređene zelene površine. I svaki je polazna točka za neke druge znamenitosti. No, krenimo redom.



Plaža s crnim pijeskom podno Los Gigantesa


Pogled na Mascu

ERUPCIJA VULKANA


Svi spomenuti gradići nalaze se na sjevernom dijelu otoka, Garachico je uz samo more, dok su La Orotava i Icod de los Vinos dalje od obale. Garachico je utemeljen daleke 1496. godine i bio je najvažnija luka na otoku dok ga 5. svibnja 1706. nije uništila erupcija vulkana Montaña Negra.


Idućih stotinu godina Garachico su pogodile i najezda skakavaca, požari, poplave i epidemije. Sve te nepogode zapravo su pomogle da grad ostane očuvan za današnje generacije. Vulkanska erupcija »zaslužna« je što je danas Garachico rado birana lokacija za jednodnevne izlete.


Naime, lava je oblikovala kamene bazene koji se mogu posjetiti kada to vremenske prilike dozvoljavaju. Mi smo ga posjetili dok je padala kiša, ali i takav, pod sivim kišnim nebom, ostavio je jak dojam. Jedna od turističkih atrakcija je i Park Puerta Tierra u kojem se nalazi obelisk podignut u znak sjećanja na erupciju vulkana.


Stara jezgra ovog gradića jedna je od najbolje očuvanih povijesnih i umjetničkih četvrti na Kanarima te je upravo Garachico proglašen mjestom od kulturnog značaja 1994. godine, a ima i Zlatnu medalju likovnih umjetnosti za svoje umjetničko blago.


La Orotava je gradić smješten na sjeverozapadnom dijelu otoka, nedaleko Puerto de la Cruza. Iznad La Orotave nalazi se Nacionalni park Teide čija je glavna atrakcija vulkan. Oko La Orotave nalaze se i polja banana kojima plodno vulkansko tlo itekako odgovara, a u njegovoj su blizini i vinogradi.


Nekad su u ovom gradu živjeli najbogatiji stanovnici otoka, što se danas vidi po jako lijepim građevinama koje su ostavili iza sebe. Gotovo svaka kuća ima svoju priču, a najpoznatija od svih je Casa de los Balcones, koja ima prekrasno pročelje s drvenim balkonima, i lijepo uređeno unutrašnje dvorište koje je otvoreno za posjetitelje.


Kako smo gradićima šetali bez određenog plana, u šetnji smo naišli na Jardines del Marquesado de la Quinta Roja, koji zovu i vrt Viktorija. Riječ je o parku uređenom na padini, te je zelenilo posađeno na kaskadama, a na samom se vrhu nalazi mali mauzolej Markiza de la Quinta Roja. S tog vrha pruža se impresivan pogled na cijeli gradić i ocean.



Garachico i tragovi vulkanske erupcije


Roques de García u Nacionalnom parku Teide

KUĆA LEPTIRA


Jedna od turističkih znamenitosti Tenerifa svakako je i Zmajevo drvo, odnosno El Drago Milenario, najstarije i najveće suptropsko drvo vrste Dracaena draco, koje osim na Kanarima, raste i u Cape Verdeu, Madeiri i zapadu Maroka.


Drvo se nalazi u gradiću Icod de los Vinos, smještenom na sjeveru otoka, a čuvenom i po obnovljenim vinogradima koji se nalaze u njegovoj blizini. Grad je djelomično stradao u požaru 1798. godine, a prilikom obnove posebna pažnja posvećena je njegovim zelenim površinama što je i danas vidljivo. Kao i La Orotavu, gradić karakteriziraju uzbrdice i nizbrdice na kojima su za kišnih dana potrebne zavidne vozačke sposobnosti.


Icod de los Vinos posjetili smo također po kišnom vremenu. Kiša nas je počastila dok smo obilazili park u kojem raste Drago star više od 800 godina. Ulaz u park plaća se pet eura, a za djecu do šest godina ulaz se ne naplaćuje. Odmah na ulazu u park dočekat će vas Drago, vidjet ćete ga doduše i iz drugih dijelova grada posve besplatno, ali stajati ispod gotovo tisućljetnog stabla poseban je osjećaj. Nakon što ste ga fotkali iz svih kuteva, šetnja se nastavlja parkom koji će vas upoznati s brojnim biljnim vrstama.


Dobit ćete priliku izbliza vidjeti kako primjerice izgleda grm kave, curryja ili cimeta, stablo papaje ili banane te brojnih vrsta kaktusa i palmi. U tom smo parku proveli sat vremena u ugodnoj šetnji koju niti kiša nije prekinula.


Nakon izlaska iz parka dočekat će vas lijepa ostakljena zgrada u kojoj se smjestila Kuća leptira, odnosno Mariposario del Drago. Za nju odrasli ulaz plaćaju 10 eura, a djeca od dvije do 12 godina starosti 7 eura. Djelatnica na ulazu upozorit će vas da leptire i ptice ne dirate te da gledate gdje hodate kako slučajno ne biste zgazili nekog leptira.


U »kući« živi više od 800 egzotičnih vrsta leptira i desetak vrsta papiga koje slobodno lete oko vas. Moći ćete vidjeti kako se leptiri »rađaju« i doznati brojne zanimljive informacije o njima. Ako imate sreće i nemate straha, djelatnica Kuće leptira na ruku će vam staviti najvećeg od njih, atlas. Dok ste u Kući leptira poželjet ćete sjesti i samo uživati u ljepoti i mirisima jer uz leptire i papige u njoj su i brojne biljne vrste.


Još jedan stari gradić na sjeveru otoka koji nikako ne smijete propustiti prilikom posjeta otoku Tenerife jest La Laguna, odnosno punim imenom San Cristóbal de La Laguna. Riječ je o bivšem glavnom gradu, ujedno i prvom gradu osnovanom na Kanarskim otocima i to već u 15. stoljeću.


Za razliku od La Orotave i Icoda, u njemu uzbrdica nema. Centar grada karakteriziraju stare zgrade životpisnih boja, s velikim drvenim prozorima i vratima. Koliko je važan i vrijedan govori podatak da je cijeli grad proglašen UNESCO-vom svjetskom baštinom. U samom centru koji je ujedno i velika pješačka zona smjestile su se trgovine, te brojni kafići i restorani koji svi redom imaju drvene stolice i stolove.



Atlas vam mogu staviti i na ruku

Foto: Privatna arhiva


Jedan od stanara Kuće leptira

MARSOV KRAJOLIK


Na sjeverozapadnoj strani otoka smjestio se gradić Masca u kojem je prije dolaska španjolskih osvajača 1496. godine živio narod Guanche. U njemu danas živi tek 90-ak stanovnika, a do njega vodi vijugava planinska cesta na kojoj se dva veća automobila teško mimoilaze.


A zamislite kako je tek kada na cesti sretnete turistički autobus. No, svaki prijeđeni kilometar itekako se isplati jer sam gradić i krajolik uz cestu koja vodi do njega vrlo su živopisni. Iz Masce kroz klanac vodi staza do plaže koja se nalazi u podnožju litica Los Gigantes i grada Santiago del Teide.


Mi je nismo prošli, već smo automobilom išli cestom iz Santiaga. Sam Santiago pravi je primjer betonizacije i prekomjerne izgradnje, no brojnim turistima to nimalo ne smeta. Nas nije oduševio. Šetnja plažom s crnim pijeskom i s pogledom na Los Gigantes ipak jest.


Ako vas put odvede na Tenerife, ne propustite posjetiti dva parka – Nacionalni park Teide i Ruralni park Anaga.


Dva posve različita krajolika koja će vas podjednako oduševiti. Za oba valja biti prikladno odjeven i šetnja u japankama i šlapama nikako se ne preporuča. Polazna točka prema Nacionalnom parku Teide može biti gradić La Orotava.


Tijekom vožnje zastanite kraj Kamenog cvijeta (Piedra la Rosa) i pogledajte što je priroda sposobna učiniti. Na samoj cesti često ćete naići na upozorenja da pripazite na motocikliste te podatak koliko ih je smrtno stradalo u proteklih nekoliko godina. Kako se penjete, krajolik i vegetacija će se mijenjati, a onda ćete u jednom trenutku pomisliti da se više ne nalazite na Zemlji nego na Marsu.


Do samog podnožja vulkana vozi žičara za koju je karte potrebno kupiti unaprijed. Mi smo ih kupili dan ranije, za vožnju predviđenu već u 9 i 15 ujutro, ali na kraju nismo išli jer je prejako puhalo. Isto se dogodilo i onima koji su htjeli ići dan kasnije.


No, prilikom kupnje karte upozoreni ste na mogućnost da žičara neće voziti te je moguće ostvariti povrat novca ili promijeniti datum vožnje. Teide je treća najviša i najvoluminoznija vulkanska struktura na svijetu, nakon Mauna Loa i Mauna Kea na Havajima, ujedno je najviši vrh na Kanarskim otocima i u cijeloj Španjolskoj. Može se doći blizu kratera, ali ulaznicu treba bukirati mjesecima ranije jer je dozvoljen ulazak ograničenom broju ljudi.



La Orotava


Icod de Los Vinos

PRISTUPAČNE CIJENE


No, i bez odlaska na vrh, Nacionalni park Teide nudi zaista puno. Od vidikovaca s kojih se pruža pogled na nestvarne krajolike do brojnih šetnica. I dok se uz more temperatura zraka nije spuštala ispod ugodnih 15 stupnjeva, podno vulkana termometar u automobilu pokazivao je četiri stupnja, što uz vjetar nije bilo nimalo ugodno.


Za ljubitelje astronomije u nacionalnom parku tijekom ljeta organiziraju se noćna promatranja neba, a tamo se smjestio i Observatorij koji raspolaže opremom za dnevna i noćna promatranja. Možda niste znali, ali Tenerife je uz Čile i Havaje jedno od najboljih mjesta na svijetu za promatranje noćnog neba.


Budući da nismo imali puno vremena na raspolaganju, observatorij nismo posjetili, već smo nastavili vožnju i krenuli prema Ruralnom parku Anaga, koji se smjestio na drugom kraju otoka, nedaleko glavnog grada Santa Cruz de Tenerife.


Nakon gotovo pustinjskog krajolika Teidea dočekala nas je stara šuma, uređene, ali blatne šetnice i posve drukčiji krajolik. Automobil smo ostavili uz cestu jer je jedino parkiralište bilo ispunjeno do posljednjeg mjesta. Odabrali smo kratku šetnju koja nam je ipak dala dovoljno da shvatimo o kakvoj se šumi radi. Po povratku smo stali u lokalu uz cestu te pojeli možda najbolji ručak tijekom svih sedam dana. Za nas šest, ručak s pićem i desertom za sve, došao nas je 84 eura.


Tenerife su na sve ostavile dobar dojam. Svi gradovi koje smo posjetili bili su jako čisti, wc u svakom restoranu, kafiću pa i oni javni, imali su i wc papir i sapun i bili su čisti, ljudi ljubazni, a cijene pristupačne.


Nije skuplje od Hrvatske, a mnoge stvari bile su i jeftinije, parkiranje se ne plaća, osim ako nije riječ o garaži, javni prijevoz nismo koristili, ali pročitala sam da je povoljan.


Da zaključim, Tenerife nisu otok na koji bih išla ljetovati, ali za aktivan odmor preporučila bih svakome.



Djelo prirode – Kameni cvijet


U ruralnom parku Anaga