"Preseljenje"

Novi hrvatski fenomen masovnog mijenjanja prebivališta: “To je zbog poreza na nekretnine”

Portal Novi list

Ilustracija / Foto Sergej Drechsler

Ilustracija / Foto Sergej Drechsler

Prema podacima MUP-a promjenu prebivališta u ožujku ove godine zatražilo je 18.624 građana, što je u usporedbi s ožujkom lani skok od čak 73%



RTL Danas javlja o novom hrvatskom fenomenu masovnog “preseljenja” zbog poreza na nekretnine. Kako bi izbjegli dodatne troškove, čak 73 posto više Hrvata promijenilo je svoje prebivalište u ožujku ove godine u odnosu na isti mjesec lani, pokazuju podaci Ministarstva unutarnjih poslova.


“Za vjerovati je da je upravo porez na nekretnine jedan od glavnih izvora tako masovne promjene prebivališta u mjesecu ožujku.


Međutim, ono što tu isto valja istaknuti da sama prijava prebivališta bez fizičke naseljenosti i prebivanja na toj adresi nije dovoljna za potrebe oslobađanja od plaćanja poreza na nekretnine”, upozorava za RTL predsjednik Hrvatske udruge poreznih savjetnika Ivan Čevizović.


Gužve u policiji i poreznoj




Prema podacima MUP-a promjenu prebivališta u ožujku ove godine zatražilo je 18.624 građana, što je u usporedbi s ožujkom lani kada je bilo 10.792 “preseljenja” skok od čak 73 posto.


Osim u policiji, gužva je bila i u Poreznim uprava diljem zemlje. Broj građana koji je predao Zahtjev za prijavu ili oslobođenje od poreza na nekretnine trebao bi se znati do kraja lipnja, a koliki će broj njih u konačnici i plaćati taj porez znat će se na jesen nakon što budu obrađeni svi podaci, javljaju iz Porezne uprave.


Registar apartmana u zgradama


Masovna promjena prebivališta dokaz je da se stanovi masovno koriste za najam, kažu iz građanske inicijative Stanari zajedno. U ponedjeljak će Vladi i Saboru upiti dopis u kojem će tražiti hitnu izradu registra apartmana u stambenim zgradama.


“I da u tom registru točno i taksativno piše – koliko ima apartmana, na kojim mjestima, tko su vlasnici, tko su od njih državljani hrvatske, a tko su stranci. Isto tako u tom registru treba pisati i koliko koja osoba ima apartmana – jer mi imamo situaciju gdje jedna osoba ima po 10 i 20 apartmana.


Tražimo da sve bude transparentno”, objašnjava za RTL Danas članica građanske inicijative Stanari zajedno Žaklina Jurić.


Na tržištu se već događaju promjene


Ipak, na tržištu su se počele događati promjene. Agenti za nekretnine primjećuju sve veći broj najmodavaca koji svoje stanove prebacuju iz kratkoročnog u dugoročni najam.


“Ono što primjećujemo na tržištu u posljednjih nekoliko mjeseci jest da je došlo do povećanog broja stanova za dugoročni najam u ponudi, što je samim time rezultiralo i stabilizacijom cijena, odnosno cijene koje su početkom godine prolazile, sada više ne prolaze”, zaključuje za RTL Danas agent za nekretnine Mislav Krišto.


Cijeli prilog pogledajte OVDJE.