
FOTO: iStock
Redovito trenirate, hranite se zdravo, ali rezultati izostaju? Pronašli smo šest mogućih razloga zbog kojih ne vidite napredak – i kako ih možete riješiti
povezane vijesti
Ponekad se čini kao da sve radite kako treba – dolazite na treninge, pazite na prehranu, trudite se. No unatoč svemu, rezultati izostaju. Umjesto da zaključite da vaša rutina jednostavno ne funkcionira, možda je vrijeme da zavirite dublje u ono što bi vas moglo kočiti.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Dovoljna je mala promjena
Dobra vijest je da uzrok često nije ništa dramatično. Dovoljno je nekoliko sitnih prilagodbi u treningu da biste ponovno počeli primjećivati razliku – u snazi, izgledu i osjećaju nakon vježbanja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Tehnički neispravna izvedba
Jedan od najčešćih razloga stagnacije jest nepravilno izvođenje vježbi. Osim što tako riskirate ozljede, neučinkovita forma znači i da mišići ne rade punim kapacitetom.
Ako sumnjate u svoju tehniku, zatražite pomoć trenera. On može analizirati vašu izvedbu i ukazati na pogreške koje možda ni ne primjećujete.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Preskačete rad na snazi hvata
Ponekad vas ne koče mišići, već – snaga hvata. Vježbe poput mrtvog dizanja ili zgibova zahtijevaju čvrst i izdržljiv hvat.
Koristite rukavice za bolji grip, isprobajte „mješoviti hvat“ (jedan dlan okrenut prema gore, drugi prema dolje), i ubacite vježbe poput Dead Hangs za jačanje podlaktica.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Ne regenerirate se pravilno
Bez adekvatnog oporavka, nema ni napretka. Svaki ozbiljniji trening izaziva mikrorazderotine u mišićima koje se moraju obnoviti.
Za to su vam potrebni proteini i aminokiseline, a ugljikohidrati su tu da potaknu otpuštanje inzulina i omoguće nutrijentima ulazak u stanice. Ne zaboravite ni na san – noćni odmor je najjači alat za regeneraciju.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Dižete prebrzo prevelike težine
U želji za napretkom lako je pretjerati s težinama. Rezultat? Ne možete završiti set do kraja, osjećate frustraciju i gubite motivaciju.
Koristite pravilo dva ponavljanja. Ako možete napraviti još dva ponavljanja s trenutnom težinom na dva uzastopna treninga, vrijeme je za povećanje težine za 5% – ne više. To je optimalno za rast bez ozljeda.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Trenirate uvijek istu mišićnu skupinu
Raditi više serija za isti mišić zaredom može iscrpiti tijelo, ali i umanjiti učinkovitost. Umorne mišiće ne možete aktivirati punim intenzitetom.
Bolje je izmjenjivati mišićne skupine – tako svaki ima dovoljno vremena za odmor, a vi zadržavate snagu i fokus kroz cijeli trening.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Ne mijenjate strukturu treninga
Radite li stalno iste vježbe za istu skupinu mišića, tijelo se navikava i prestaje reagirati. Uz to, možete razviti neravnotežu unutar mišića, osobito kod većih skupina poput gluteusa.
Ubacite varijacije – promijenite kutove, težine, tempo. Raznovrsnost pomaže u razvijanju funkcionalne snage i sprječava zastoj.
Umjesto da sumnjate u sebe, pokušajte razumjeti što vam tijelo poručuje. Često je rješenje jednostavno – i samo nekoliko pametnih prilagodbi može vas vratiti na pravi put.