Neželjena diskoloracija

Nitko ne voli tamne mrlje! Evo kako posvijetliti pazuhe i što izbjegavati

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Lako se ublaži

Ljeto nam se polako vraća, rukavi na majicama i haljinama postaju sve kraći, a koža sve više otkrivena. I dok to mnogima budi osjećaj veselja, za neke znači nelagodu, osobito ako se bore s tamnim, diskoloriranim pazusima.


To nije nešto zbog čega biste se trebali sramiti, ali ako vam smeta i utječe na samopouzdanje, dobra je vijest da postoje načini kako to ublažiti.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli annamaria_bilas (@annamaria_bilas)



Zašto dolazi do tamnih pazuha?


Postoji više razloga zašto koža ispod pazuha može potamnjeti. Najčešći je povećana proizvodnja melanina, kao prirodna reakcija kože na iritacije, primjerice od brijanja. Učestalo brijanje, epilacija, uporaba dezodoransa s alkoholom ili mirisima, kao i trenje uske odjeće mogu potaknuti ovu pojavu. Osim toga, hormonalne promjene, određeni lijekovi ili stanja poput inzulinske rezistencije i dijabetesa također mogu utjecati na boju kože u ovom području.


Osobe tamnije puti sklonije su hiperpigmentaciji jer njihova koža brže i intenzivnije reagira na vanjske podražaje pigmentacijom. Slične promjene boje često se javljaju i na laktovima ili koljenima. Ako želite posvijetliti tamnu kožu ispod pazuha, postoje učinkoviti koraci koje možete uvrstiti u svakodnevnu njegu.


Kiselinski piling s AHA ili BHA (npr. glikolna kiselina)


Jedan od najpopularnijih trikova s društvenih mreža, koji doista daje rezultate, jest uporaba kiselinskih pilinga. Glikolna kiselina djeluje dubinski, uklanja mrtve stanice kože i potiče regeneraciju svjetlijih slojeva kože. Nanosite je 2-3 puta tjedno, ali nikako odmah nakon brijanja kako biste izbjegli peckanje i iritaciju.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli The Lavender Store🪻 (@the_lavender.store)



Serumi s niacinamidom, vitaminom C ili azelaičnom kiselinom


Koža pazuha zaslužuje istu pažnju kao i lice. Serumi s navedenim aktivnim sastojcima mogu ublažiti hiperpigmentacije. Nanosite ih nakon tuširanja, prije dezodoransa, a kombinacija s kiselinama dodatno pojačava učinak. Niacinamid je pritom najsvestraniji i najnježniji.


Zaštita od sunca i za pazuhe!


UV zrake su jedan od glavnih uzročnika tamnjenja kože. Ako često nosite bezrukavne odjevne predmete, obavezno nanesite kremu sa zaštitnim faktorom i na područje pazuha, idealno onu otpornu na znoj.


Šećerna depilacija umjesto brijanja


Brijanje može izazvati mikroposjekotine i upale koje rezultiraju pigmentacijom. Šećerna pasta uklanja dlačice iz korijena, iritira kožu znatno rjeđe i dugoročno je nježnija metoda. Početnici bi ipak trebali prepustiti ovu metodu stručnjacima.


Prirodni saveznici: jogurt i aloe vera


Jogurt zahvaljujući mliječnoj kiselini djeluje poput blagih pilinga, dok aloe vera svojim enzimima i antioksidansima umiruje kožu i dugoročno posvjetljuje tamne mrlje. Osim toga, obje su namirnice blage, pH-neutralne i povoljne.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Jessica Kristine Uy-Godinez (@jessicainyourhead)



Profesionalni tretmani za tvrdokorne slučajeve


Ako ni nakon 2-3 mjeseca redovite njege ne primijetite poboljšanja, vrijeme je za posjet dermatologu ili kozmetičaru. Tretmani poput jakih kemijskih pilinga, lasera ili microneedlinga mogu dati brze i vidljive rezultate. Cijena varira, ali prve promjene obično se vide nakon 2 do 5 tretmana.


Što izbjegavati kod njege tamnih pazuha


Internet je pun savjeta koji se čine prirodnima, ali nisu uvijek sigurni za osjetljivu kožu pazuha. Limunov sok, iako prirodan, u kombinaciji sa suncem može izazvati fototoksične reakcije i dodatne mrlje. Soda bikarbona ima previsok pH i lako može narušiti zaštitni sloj kože, izazvati iritacije i čak pogoršati pigmentaciju.


Mehanički pilinzi sa solju ili šećerom pregrubi su za osjetljivu kožu pazuha i često rade više štete nego koristi. Također, izbjegavajte izbjeljujuće dezodoranse s agresivnim sastojcima – birajte dermatološki testirane formule bez alkohola.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli I’M BOY (@armpitians)



Kako spriječiti pojavu diskoloracije?


Najbolji način borbe protiv tamnih pazuha je prevencija. Pazite da svakodnevno čistite to područje blagim gelom, izbjegavajte dezodoranse s alkoholom i mirisima, a nakon depilacije ili brijanja nanesite umirujuću kremu s aloe verom ili pantenolom.


Redovito koristite blagi piling (npr. s glikolnom kiselinom ili enzimima), a ljeti i kada nosite otvorenu odjeću ne zaboravite na kremu za sunčanje. S nježnom i dosljednom njegom, vaša će koža ispod pazuha postati svjetlija, glađa i zdravija, a vi spremni za bezbrižno ljeto.