
Arhiva NL
Unatoč tome što pokazne karte po subvencioniranoj cijeni studenti mogu kupiti samo kod Autotroleja, broj mjesečnih karti prodanih na kioscima potvrđuje da je riječ o potezu koji će brojnima olakšati život
Prema podacima Autotroleja, više od osam tisuća i stotinu korisnika javnog gradskog prijevoza pokaznu kartu za veljaču kupilo je na kioscima. Naime, od 21. siječnja omogućena je kupovina pokaznih karata, odnosno upis mjesečnih prava na prijevoz, na kioscima Tiska i iNovina u Rijeci i okolnim gradovima i općinama.
Pokazne karte na kioscima najviše su kupovali srednjoškolci, koji su kupili ukupno 2.743 karte, a nakon njih slijede radnici, s 2.393 karte. Ukupan broj prodanih karata na kioscima potvrđuje da je riječ o potezu koji će redovitim korisnicima javnog prijevoza olakšati život, jer da bi došli do pokazne više ne moraju čekati u redovima na prodajnim mjestima Autotroleja, već je dovoljno otići do najbližeg kioska, od ukupno 101 na kojima se prodaju Autotrolejeve karte.
Korisnici socijalnih mjesečnih karata, kao i godišnjih karata, upis prava u ovom trenutku još ne mogu obaviti na kioscima, već na prodajnim mjestima KD-a Autotrolej.
Razočarani studenti
Broj karata prodanih na kioscima bio bi zasigurno i veći, da već »tradicionalno« nisu kasnile subvencije za studentske karte koje odobrava Ministarstvo znanosti. Kako ministarstvo funkcionira po proračunskim godinama, a fakulteti po akademskim, redovito se, s početkom svake kalendarske godine pojavljuje isti problem – ministarstvo kasni s odobravanjem subvencija. Zbog toga su se karte po subvencioniranoj cijeni studentima prodavale samo na prodajnim mjestima Autotroleja, čija je uprava »na svoju ruku« odlučila prodavati ih po subvencioniranoj cijeni, dok ministarstvo naknadno ne odobri subvencije.
– Sigurno bih kartu kupila na kiosku, gdje nema gužvi i čekanja, ali nažalost nije bilo moguće na kiosku dobiti subvencioniranu kartu, nego samo po punoj cijeni, pa sam morala na Jelačićev trg, potvrdila nam je Magdalena Ostojić, studentica Ekonomskog fakulteta.
Istu priču ispričala nam je i njena kolegica Tatjana Kanjir.
– Rado bih kartu kupila na kiosku, ali ne mogu, jer nema subvencija pa moram na prodajno mjesto Autotroleja. Mislim da je prodaja na kioscima dobra ideja i nadam se da će se ubuduće i studentske karte moći tako kupiti uz subvenciju, kaže studentica.
Studenti će pokazne sa subvencijom moći kupovati na kioscima već od isućeg mjeseca, potvrdili su iz Autotroleja, ali pod uvjetom da su na prodajnom mjestu riječkog gradskog prijevoznika kupili kartu za siječanj ili veljaču, te tako bili registrirani u sustavu kao korisnici subvencije u 2017. godini.
– Studenti su još za veljaču morali doći na jedno od prodajnih mjesta KD Autotrolej kako bi se subvencija korigirala na kartici i u aplikaciji.
Ušteda vremena
U svakom slučaju, KD Autotrolej izuzetno je zadovoljno odazivom korisnika, te još jednom ponavljamo, da zaista u nadolazećem razdoblju očekujemo kako će prodaja prava na kioscima porasti, te kako će se sve veći broj korisnika odlučiti iskoristiti upravo ovu mogućnost i ova prodajna mjesta, ističu iz Autotroleja, uz podsjećanje kako kupovinu pokaza na kioscima mogu obaviti korisnici koji već imaju izrađenu gradsku karticu, bilo da je riječ o RCC prepaid i companion ili TORPEDO kartici.
Iz razgovora sa samim korisnicima gradskog prijevoza ipak čini se da većina, iako zna da se pokazne mogu kupiti na kioscima, još nije iskoristila tu mogućnost, poput Riječanina Nikole Babića.
– Za ovaj mjesec nisam kartu kupio na kiosku, ali ubuduće vjerojatno hoću, jer na kioscima ne treba čekati red kao na prodajnim mjestima Autotroleja, a čuo sam da će se kartica uskoro moći korstiti i u gradskoj knjižnici što me posebno veseli, kaže Babić.
– Nisam kupila kartu na kiosku, nego na Jelačićevom trgu. Mislim da je to dobra opcija zbog izbjegavanja gužvi na dosadašnjim prodajnim mjestima, kazala nam je Sandra Šafran.
Među rijetkima koji su iskoristili mogućnost kupovine na kiosku bila je Gordana Gašpar.
– To je velika ušteda vremena u odnosu na odlazak do Jelačićevog trga, a vrijeme je, svi znamo, novac, komentirala je Gašpar.
IZ Autotroleja također ističu da je otvaranjem 101 novog prodajnog mjesta, točnije na 43 kioska Tiska i 58 kiosaka iNovina, omogućena lakša i brža kupovina pokazne karte, a kiosci na kojima je ova usluga dostupna raspoređeni su ne samo na području Grada Rijeke, već i na području gradova i općina koje se nalaze na području jedinica lokalne samouprave na čijem području Autotrolej obavlja uslugu javnog gradskog prijevoza.
Točan popis kiosaka koji pružaju ovu uslugu dostupan je na web stranici Autotroleja, www.autotrolej.hr.