
Snimio Denis LOVROVIĆ
Uvijek smo mogli pasti, ali smo se uvijek vraćali jači. Dvaput smo okupljali Hrvatsku, spremni smo i treći puta. Hvala zauvijek, ovo je tvoja zemlja, rekao je Bernardić
ZAGREB – Bivši i sadašnji čelni ljudi SDP-a, i Zoran Milanović i Davor Bernardić, i Slavko Linić i Ivo Josipović, i Josip Leko i mnogi drugi došli su u Lisinski kako bi obilježili desetu godišnjicu smrti Ivice Račana, dugogodišnjeg predsjednika SDP-a i premijera koji će ostati upamćen kao čovjek koji je Hrvatskoj omogućio prve demokratske izbore 1990. godine, te kao SDP-ov premijer 2000. godine otvorio Hrvatsku svijetu nakon rata.
– Ivica Račan bio je ključni dionik demokratskih procesa u Hrvatskoj, a njegova kapitalna ostavština je SDP kao zbirni naziv za vjerodostojnost i zaštitu slabijih u Hrvatskoj, rekao je Davorko Vidović, kao čovjek koji je s Račanom bio u vladi 2000. godine. Istaknuo je da je u njegovo vrijeme SDP bio stranka okupljanja, a da je ono što se često zamjeralo Račanu, navodni manjak odlučnosti, bilo njegova najveća vrlina – da je bio odmjeren, nije isključivao, nije smjenjivao, već je od stranke napravio platformu slobodnomislećih ljudi.
Antun Vujić, još jedan bliski Račanov suradnik iz tog vremena, rekao je da je Račan “uspio s obje strane povijesti”: i zatvoriti jednu eru dogmatskog socijalizma, i otvoriti eru demokracije u Hrvatskoj.
Na komemoraciji nije bilo Račanove supruge Dijane Pleštine, kao niti sina Ivana Račana, što je mnoge začudilo, ali je viđena bivša PR-ovka SDP-a Zinka Bardić koja je bila među glavnim organizatorima komemoracije u ime SDP-a, a koja inače kao PR vodi i kampanju Vojka Obersnela u Rijeci. Ona je ujutro bila i na Ibleru, mada u stranci tvrde da je bila angažirana samo za Lisinski. Ona se s Milanovićem bila rastala nakon slučaja Linić, a sad je opet prisutna “u blizini” SDP-a
– On je učinio svoje za Hrvatsku, a na nama je da se deset godina kasnije upitamo jesmo li mi učinili svoje. Ako smo mi u svom vremenu bili uspješni kao on tada, mogli bismo biti zadovoljni, mada se socijaldemokracija mijenja, i odgovori na ista pitanja više nisu isti, rekao je Vujić.
Skupu se obratio i Ciril Ribičić, slovenski političar koji je zajedno s Račanom krajem jedne ere rekao zbogom staroj partiji na 14. kongresu SKJ: “Da su svi išli njegovim putem, problemi Hrvatske i Slovenije danas bi bili manji”, rekao je Ribičić.
Bivši predsjednik SDP-a Zoran Milanović rekao je da se prepoznao u Račanovoj ideji otvorenog društva, jer to bit politike, a posebno SDP-a.
– SDP je imao veće šanse da nestane nego da opstane tih godina, no borba je bila uporna, beskrajna, i u toj borbi u kojoj smo izabrani Atenu, a ne Spartu, borbu za narod, a ne za kohorte, bili smo uspješni. Usudio bih se reći, SDP je od 2000. godine do danas, kad se sve zbroji, bio najjača politička opcija u Hrvatskoj, jer naše pobjede bile su moćne, a porazi tijesni, rekao je Milanović. Bilo je u SDP-u i podjela, ali nikad na vrijednostima i svjetonazoru, rekao je Milanović.
“Bili smo samostalno prelazili 30 posto, jer politika je mjerljiv posao, a siguran sam da će opet tako biti, jer branimo prostor ljudske slobode i otvoreno društvo, a za to se isplati boriti. Držimo se zajedno, teška su vremena za Europu i socijaldemokraciju, budite natprosječni i uspjet ćete”, poručio je Milanović današnjem SDP-u.
Šef stranke Davor Bernardić podsjetio je pak na Račanovu poruku o tome da Hrvatsku vidi kroz osmjeh djeteta.
“Ivicu Račana su mediji često podcjenjivali, ali on je govorio o onome o čemu smo svi sanjali, o Hrvatskoj s osmjehom, gdje se može uspjeti radom i poštenjem. On je usred Beograda znao reći ne velikosrpskim idejama, a usred Zagreba da demokraciji”, rekao je Bernardić. Njegov stil nije bila samopromocija ili titula, nego skromnost, istaknuo je, te najavio da će Politička akademija SDP-a ubuduće nositi ime Ivice Račana.
– Uvijek smo mogli pasti, ali smo se uvijek vraćali jači. Dvaput smo okupljali Hrvatsku, spremni smo i treći puta. Hvala zauvijek, ovo je tvoja zemlja, rekao je Bernardić.