Mijenja se pravilnik koji se ''lomio'' i na novinarima

Međusobno ”tužakanje”: Nema više prepreka za dobivanje potvrde o nevođenju kaznenog postupka

Ana Raić Knežević

Foto arhiva

Foto arhiva

Nije to važno samo za medijske djelatnike, već i za većinu građana koji su novostima iz prošle godine donijetog Sudskog poslovnika bili u velikim problemima jer su im poslovno napredovanje, odnosno potraga za poslom mogli biti onemogućeni



ZAGREB » Međusobno »tužakanje« više neće biti prepreka za dobivanje potvrde o »nevođenju kaznenog postupka«! Odlučilo je tako Ministarstvo pravosuđa koje je izmijenilo Sudski poslovnik, te će njegove nove odredbe, od kojih su novinarima zanimljive upravo one prema kojima zbog tužbi za klevetu ili sramoćenje neće više biti u nemogućnosti da dobiju potvrdu da se protiv njih ne vodi kazneni postupak.


Nije to važno samo za medijske djelatnike, već i za većinu građana koji su novostima iz prošle godine donijetog Sudskog poslovnika bili u velikim problemima jer su im poslovno napredovanje, odnosno potraga za poslom mogli biti onemogućeni. 


  Novi list nedavno je i objavio slučaj bivše novinarke koja se nakon medijske karijere bacila na traženje posla, no kada se pokušala javiti na oglas u jednom državnom uredu naišla je na prepreku – dobila je uvjerenje da se protiv nje vodi kazneni postupak budući da su ju supružnici o kojima je pisala tužili za klevetu. Iako je u pitanju bila privatna tužba, prema ranijem Sudskom poslovniku, u trenutku zakazivanja glavne rasprave ova bivša novinarka postala je osoba protiv koje se vodi kazneni postupak i kao takva nepoželjna na većini natječaja za radna mjesta. 




  Prema Članku 91. poslovnika koji bi se sada trebao promijeniti kazneni postupak započinje pravomoćnim rješenjem o provođenju istrage ili potvrđenom optužnicom, odnosno presudom ili određenom raspravom na temelju privatne tužbe. 


  – Procijenili smo da je potrebno intervenirati jer samo vođenje kaznenog postupka može imati ozbiljne posljedice na npr. zapošljavanje. Stava smo da u istom režimu ne mogu biti privatne tužbe i kazneni postupak po službenoj dužnosti. Nije opravdano da kleveta ili uvreda mogu nekoga eliminirati iz pokušaja da dobije posao, a shvatili smo da su bile moguće i zlouporabe odnosno namjerno podnošenje tužbi kako bi se nekoga onemogućilo u zapošljavanju.


S tim akutalnim uređenjem iz Sudskog poslovnika nije bila postignuta svrha što ju »uvjerenje o vođenju kaznenog postupka« mora imati. Želimo da to bude zapreka samo za one protiv kojih se vodi postupak za kaznena djela što se progone po službenoj dužnosti, objasnio nam je jučer ovu izmjenu ministar pravosuđa Orsat Miljenić napominjući da su osim upozorenja iz novinarskih krugova dobili i brojne primjedbe građana koji su ukazivali na ovaj problem.