Najbolji uvjeti ulaganja

Stiže veliki američki investitor: Hrvatska IBM-ov europski centar za tehničku potporu?

Bojana Mrvoš Pavić

U »igri« bile Slovenija i Slovačka, ali Hrvatska najpovoljnija / REUTERS

U »igri« bile Slovenija i Slovačka, ali Hrvatska najpovoljnija / REUTERS

IBM-ova je namjera u Hrvatsku centar preseliti iz Njemačke, Italije i drugih zapadnih država, u kojima im je cijena rada preskupa, dok su s vladama u državama jugoistočne Europe pregovarali i o različitim poreznim, te drugim olakšicama



ZAGREB  Slovenski su mediji objavili kako će američki IBM svoj novi centar za tehničku potporu korisnicima otvoriti u Hrvatskoj, a ne u Sloveniji ili Slovačkoj, koje su također bile razmatrane kao opcija. Prema navodima ljubljanskog »Dela« odnosno mariborske »Večeri«, hrvatska je vlada američkoj kompaniji ponudila bolje uvjete ulaganja, no zasad nije moguće doznati o čemu je točno riječ.


Slovenski mediji navode tek kako Slovenija nije pristala na velike porezne olakšice koje je IBM od nje tražio, a je li na to pak pristala Hrvatska, tek će biti otkriveno. U IBM-u Hrvatska zasad ne žele komentirati ovu informaciju.


Porezne olakšice


IBM-ova je namjera u Hrvatsku centar preseliti iz Njemačke, Italije i drugih zapadnih država, u kojima im je cijena rada preskupa, dok su, neslužbene su informacije, s vladama u državama jugoistočne Europe pregovarali i o različiti poreznim, te drugim olakšicama na ulaganja. Može se čuti i to da će centar u Hrvatskoj otvoriti oko 800 radnih mjesta.




Još je u veljači premijer Tihomir Orešković najavio kako u Hrvatsku dolazi velika investicija iz ICT sektora, no nije želio otkriti nikakve detalje o tome. Neslužbeno se tek moglo doznati da je još Vlada Zorana Milanovića s IBM-om započela pregovore u rujnu prošle godine te da je riječ upravo o tome da IBM svoj centar za tehničku potporu korisnicima preseli u Hrvatsku. On bi se navodno nalazio u Zagrebu i bio bi zadužen za čitavo europsko tržište.


Hrvatski ICT sektor vrijedan je nešto malo manje od tri milijarde kuna, i raste stopom od deset posto godišnje te zapošljava oko 22 tisuće ljudi. IBM, tvrtka stara 105 godina, u cijelom svijetu zapošljava pak preko 350 tisuća ljudi, ali joj prihodi padaju već 16 kvartala zaredom, što je najvjerojatnije i razlog preseljenja centra za podršku tamo gdje će troškovi zapošljavanja biti manji.


Kompanija već neko vrijeme provodi restrukturiranje, i to na način da se pokušavaju riješiti svih onih segmenata koji im donose manju zaradu odnosno gubitke, dok poslovanje nastoje fokusirati na »cloud«, i usluge mobilne sigurnosti.


Panenić: Namjere IBM-a znamo, ali odluka je na njima


Ministar gospodarstva Tomislav Panenić potvrdio je u ponedjeljak da je Vlada upoznata s namjerama IBM-a da investira u svoj novi centar za tehničku potporu korisnicima, ali je istaknuo da odluka o tome da li će taj centar biti u Hrvatskoj još nije donesena. 


 “Iz IBM-a su nas upoznali s njihovom investicijom, tako da poznajemo njihove namjere, ali odluku mora donijeti ta tvrtka”, kazao je Panenić odgovarajući na pitanja novinara nakon konferencije INNOVA.


Panenić ističe da IBM-u nisu nuđeni nikakvi posebni uvjeti, već da Hrvatska ima bolji ‘investicijski paket’ od zemalja u okruženju.


 “Hrvatska pruža značajne mogućnosti ulaganja, imamo dobar paket za ulagače, koji nije nešto specijalno što smo mi ponudili, nego u odnosu na okruženje imamo bolje uvjete. Jako je bitno da mi nudimo i mjere za prekvalifikaciju ljudi za osposobljavanje kadrova kakve trebaju upravo takve visokotehnološke kompanije. Ako je IBM to prepoznao, ja ću biti najsretniji, kao ministar gospodarstva”, rekao je Panenić.


 Pozivajući da se ipak prvo pričeka odluka IBM-a, kazao je i da će, ako se odluče da se ta investicija realizira u Hrvatskoj, to biti “i veliki uspjeh ove Vlade”.


 Na novinarski upit zašto takvom ulagaču ipak nisu ponuđeni neki specijalni uvjeti, ministar gospodarstva je odgovorio da se ne može preferirati samo jednog ulagača ili jedan sektor gospodarstva. 


 “Možemo uvijek govoriti o nekim posebnim izuzećima, ali ovo je paket o poticanju ulaganja koji nudimo svim tvrtkama. IT sektor je grana za koju će se uvijek naći značajna sredstva. I Vlada je donijela odluku o osnivanju vijeća za informatizaciju pri uredu premijera, što znači da se tome posvećuje velika pažnja. No, ne možemo biti selektivni i probrati samo određene koji se zovu IBM, otvaramo se prema svim ulagačima. Svatko na svom području u Hrvatskoj želi imati kvalitetnog ulagača, koji će dati što veći broj radnih mjesta, ali IT tehnologije su prihvatljive u velikim centrima, ali u nekim ruralnim područjima imamo druge probleme. Dakle, ne možemo biti selektivni i preferirati samo određene sektore, jer to ne doprinosi niti ravnopravnom regionalnom razvoju Hrvatske”, odgovorio je Panenić. 


 Tomu je dodao da “nije da se neće poticati tu granu, ali kroz konkretne mjere”, kao i da je potpora koju IT sektor dobiva sve jača, jer je to sektor koji dobro može napredovati i velik je izvoznik.