TREĆA HNL - zapad

Razigrani Orijent 1919 zabio šest golova Novigradu u proljetnoj ljepotici

P. N.

Miro Iličić (Orijent 1919)/Foto R. BRMALJ

Opatija s tri gola ispratila Kurilovec s Kantride, a Krk u 90. minuti stigao do boda protiv HAŠK-a

RIJEKA Stadion na Kantridi. Gledatelja: 50. Sudac: Matej Bezelj (Pula). Strijelci: 1:0 Bogolin (20′-11m), 2:0 Pejanović (48′), 3:0 Pejanović (67′). Žuti kartoni: Vlatković, T. Rudan, Pejanović, Kovačević (Opatija), Šarić (Kurilovec).

OPATIJA: Iveša, Kovačević, Čulina (od 46′ J. Rudan), Vlatković, Jukičić, Redžepi (od 46′ Ugrina, od 53′ Šegon), Bogolin, T. Rudan, Bertoša, Pejanović, Furijan.

KURILOVEC: Demo, Mandura (od 73′ Velić), Čurek, Rajić, Kelava, Povoljnjak, Sedlaček (od 58′ Humeljak), Spudić, Šarić, Banović (od 58′ Roginić), Matoš.

Opatijcima je pripao ogled dvaju momčadi koje proljetni dio sezone igraju bez prevelikog rezultatskog pritiska. Crno bijeli su za razliku od gostiju iskoristili svoje prilike, a da je Rudan u završnici iskoristio najstrožu kaznu mogli su slaviti i uvjerljive.

Domaći su poveli u 20. minuti. Bogolin je nakon udarca iz kuta izborio i realizirao najstrožu kaznu. Prijelomni trenutak odigrao se početkom nastavka kada je Pejanović postigao i drugi, a ubrzo i treći pogodak. Nakon toga bilo je jasno da će Opatijci upisati novu pobjedu i nastaviti svoj uspon na ljestvici.

ORIJENT 1919 – NOVIGRAD 6:2

RIJEKA Stadion na Krimeji. Gledatelja: 500. Sudac: Matija Spudić (Ivanić Grad) 7. Strijelci: 0:1 Pamić (23′), 1:1 Iličić (24′), 2:1 Monjac (29′), 3:1 Weitzer (53′), 4:1 Weitzer (58′), 5:1 Monjac (67′), 6:1 Iličić (77′), 6:2 Douglas (90′). Žuti kartoni: Herman, Weitzer, Andrić (Orijent 1919), Dukađin, Ofosu (Novigrad).

ORIJENT 1919: Herman 6, Jergović 6,5, Andrić 6,5, Fatić 7 (od 67′ Žeželj –), Iličić 8, Fumić (od 61′ Gerc –), Weitzer 8, Travaglia 7, Monjac 7,5, Tadejević 7 (od 71′ Hasičić –), Mohorovičić 7.

NOVIGRAD: Nicoletti 5, Pamić 6, Dukađin 5,5, Simonović 5, Bijelić 5,5, Mofardin 5, Douglas 6, Topić 5,5 (od 81′ Prodan –), Najhart 5,5 (od 76′ Bučić –), Bernobić 5,5, Ilinčić 5 (od 67′ Ofosu –).

Nogometaši Orijenta 1919 nastavili su svoj niz pozitivnih rezultata pod vodstvom novoga trenera Fausta Budicina u vjerojatno svojoj najboljoj partiji ovoga proljeća. Krimejčani su djelovali nadahnuto, rastrčano i efikasno, a u inspirativno ozračje uklopili su se gosti koji su od prve minute istrčali s jasnom namjerom da pokušaju dobiti utakmicu. Obostrano otvoreni nogomet vrlo brzo je donio pogotke. U 23. minuti Ivan Bijelić je prebacio loptu preko glave Tadejević za Manuela Pamića koji je iskosa izašao ispred vratara Hermana. Akcija nekadašnjih prvotimaca Rijeke završila je loše po pričuvnog vratara Krimejčana. Novigrad je poveo i ispostavilo se pokrenuo lavinu pogodaka u svojoj mreži… (I. VO.)

KRK – HAŠK 1:1

KRK Stadion Josip Pepi Uravić. Gledatelja: 100. Sudac: Davor Ješić (Sisak). Strijelci: 0:1 Dianežević (32′), 1:1 Josipović (90′). Žuti kartoni: Gibičar, Čuturilo, Totić (Krk), Valaško, Ristovski (HAŠK). Crveni karton: Ristovski (90′).

KRK: Magaš, Con, Kurolt, Alilović (od 83′ Kovačević), Čuturilo, Totić, Zec, Mijić (od 46′ Pejić), Golić, Frančišković, Gibičar (od 46′ Josipović).

HAŠK: Šonjić, Kondres, Valaško, Aščić, Ristovski, Matteoni, Krajačić, Bradić (od 68′ Surjan), Dianežević (od 82′ Kaltak), Balabanić (od 71′ Andrašec), Vinković.

Utakmica u kojoj je gost sa dva upućena udarca prema golu domaćina zamalo došao do punog plijena. Nogometaši Krka, posebno u prvom dijelu utakmice, bojažljivi i pod dojmom zadnjih negativnih rezultata i rezultatske krize.

U prvom poluvremenu dosta nepovezana igra domaćina s puno netočnih proigravanja, što je obilato koristila gostujuća agilna mlada ekipa zadajući puno problema zadnjem redu Krčana. U 32 minuti vižljasti Dianežević prima loptu na desnom boku, zaljuljavši svoga čuvara Golića, te ljevicom gađa samu devedesetku nemoćnog vratra Magaša za 0:1. Do odmora nogometaši Krka preuzimaju inicijativu, ali stvorili su tek dvije poluprilike koje u nedostaku izrazitih napadača požutjelog Brdara i rekovalescenta Josipovića, nisu bile realizirane.

U drugi dio trener Lopac uvodi iskusne Pejića i Josipovića i odmah igra Krčana poprima drugačije konture. Gosti sabijeni u svojih četrdesetak metara organizirano se brane bez nekih ambicija u napadu. U 51. minuti Josipović ne koristi dobro poigravanje i “oči u oči” s gostujućim vratarem, Šonjić ga čita i hvata njegov lob. Deset minuta kasnije Kurolt iz neposredne blizine udarcem glavom gađa vratara HAŠK-a da bi sva nastojanja Krčana da izjednače rezultat umalo bila uzaludna u 86. minuti utakmice kada je u jednoj kontri nespretnom intervencijom Totića u šesnaestercu oboren Ristovski. Vrlo dobrom sucu Ješiću iz Siska nije preostalo ništa drugo nego pokazati na bijelu točku. Kapetan Krajačić preuzeo je odgovornost i pogodio stativu te pružio nadu domaćinu za rezultatsko vraćanje u utakmicu. U 90. minuti konačno Krčani okrunjuju svoju terensku nadmoć u vidu zgoditka Josipovića na ubačaj s boka. Do kraja utakmice u ziceru se našao i Alilović no njegov udarac prema praznim vratima i siguran zgoditak spriječio je stoper gostiju izbivši loptu iz svoga peterca. (Ž. D.)

REZULTATI 29. KOLA

OPATIJA – KURILOVEC 3:0JADRAN – ŠPANSKO 2:1ZAGOREC – DUGO SELO 2:3PONIKVE – TRNJE 2:0ZAGREB – JARUN 3:2MAKSIMIR – DUBRAVA TK 0:3ORIJENT 1919 – NOVIGRAD 6:2KRK – HAŠK 1:1VRBOVEC – VINOGRADAR 0:1 Vinogradar 29 22 4 3 79:28 70Dubrava TK 29 19 4 6 71:31 61Orijent 1919 29 17 5 7 61:40 56Trnje 29 14 6 9 49:34 48Kurilovec 29 12 11 6 55:31 47Dugo Selo 29 14 4 11 42:49 46HAŠK 29 12 6 11 42:36 42Opatija 29 11 8 10 46:44 41Krk 29 12 5 12 46:44 41Jadran 28 13 2 13 46:47 41Ponikve 28 12 4 12 36:41 40Zagorec 29 11 5 13 48:47 38Vrbovec 29 11 4 14 42:52 37Maksimir 29 9 5 15 43:50 32Jarun 29 9 3 17 33:51 30Novigrad 29 8 2 19 40:57 26Špansko 29 7 5 17 35:67 26Zagreb (-1) 29 4 3 22 22:84 14

SLJEDEĆE KOLO (11. svibnja): Opatija – Vrbovec (10. svibnja), Vinogradar – Krk (12. svibnja), HAŠK – Orijent, Novigrad – Maksimir (10. svibnja), Dubrava TK – Zagreb, Jarun – Ponikve, Trnje – Zagorec (12. svibnja), Dugo Selo – Jadran, Špansko – Kurilovec.