Novi-stari šef HSS-a

Krešo Beljak za Novi list: “Imao sam bedastih ispada, moram na to odsad paziti”

Dražen Ciglenečki

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Smjer u kojem želim voditi HSS dobio je sada podršku većine u stranci. Sve nekadašnje agrarne stranke u Europi ili su nestale, ili su se transformirale u zelene i to je jedini mogući put i za HSS. Mi moramo biti moderna zelena strankaKrešo Beljak dobio je veliku većinu glasova delegata Glavne izborne skupštine HSS-a i tako, unatoč pravoj pobuni dijela članova, ostao predsjednik stranke. U Beljakovom govoru u četvrtak navečer po objavi rezultata nije, međutim, bilo trijumfalizma.


– Nema u HSS-u mjesta nikakvom trijumfalizmu jer se već skoro 20 godina nalazimo u problemima. Na ovim parlamentarnim izborima zabilježili smo samo jedan u nizu loših rezultata, onaj 2016., kada smo osvojili pet zastupničkih mandata, iznimno dobar.


Mi se sada moramo koncentrirati na pomirenje unutarstranačkih frakcija i vrlo brzo započeti s pripremama za lokalne izbore, koji se održavaju u svibnju sljedeće godine. Svi smo već umorni od ovakvog stanja, a na meni je kao predsjedniku da pokušam pomiriti stranku i okrenuti je prema lokalnim izborima.


Jesu li problem kaznene prijave koje su protiv vas i glavnog tajnika Željka Lenarta vaši protivnici u HSS-u podnijeli u Državnom odvjetništvu, kao i žalba koju su predali u Ministarstvu pravosuđa i uprave?
– Ja doista ne znam o čemu se tu radi. Ljudi koji su mi do izborne noći kao bili najbolji prijatelji, sada protiv mene dižu kaznene prijave. Dosta to govori o njima.


Tvrde da posjeduju dokaze da ste krivotvorili ishod sjednice Glavnog odbora HSS-a i kršili stranački Statut.


– Svatko ima pravo prijaviti svakoga za bilo što, ali ne razumijem njihove motive. Sve je u HSS-u bilo legalno, apsolutno čisto i sukladno Statutu.


To što su neki ljudi ostali u manjini, a tvrde da su većina, njihov je problem. Neka se žale kome god hoće, ništa time neće uspjeti promijeniti.


Dosta je okršaja


Ministarstvo pravosuđa i uprave će od HSS-ovog tijela zaduženog za Statut sigurno tražiti očitovanje o tvrdnjama Ana-Marije Petin i ostalih koji vas osporavaju.


– Statutarno povjerenstvo i Nadzorni odbor već su jednoglasno donijeli odluku da se Glavna izborna skupština može održati, jer je poštovana procedura. Predsjedništvo HSS-a legalno je sazvalo skupštinu. Ponavljam, za sve smo imali potrebnu većinu.


Možda ovi nemaju većinu, ali nisu niti malobrojni, predstavljaju značajan dio HSS-a.


– Ne znam, 65 posto delegata sudjelovalo je u izborima. I da su u Hrvatskoj najnormalnije okolnosti, nisam siguran da bi odaziv bio puno veći.


Vaši oponenti tvrde da je iza njih 14 županijskih organizacija HSS-a.


– To nije istina. U četvrtak su glasovali delegati iz baš svih naših županijskih organizacija. Morali bi oni prvo pogledati u vlastito dvorište, neke su naše županijske organizacije podijeljene.


Pretpostavljam da bi, sami ste to rekli, za HSS bilo dobro da ovi sukobi prestanu.


– Moja je ruka pomirenja u zraku. Četiri godine traju unutarstranački okršaji i krajnje je vrijeme da se oni prekinu. Odnosno, četiri godine javnost zna za te okršaje, oni traju još deset godina dulje. U pitanju su stare frakcije u okviru HSS-a lijeva, desna, ova, ona.


Frakcijske borbe su našu stranku sa 17 zastupnika, koliko smo ih imali 2000., srozale na jednog zastupnika 2011. Marija Petir je tri puta suspendirana, prije mene su je suspendirali i Zlatko Tomčić i Josip Friščić. Vjerojatno je onda ipak u njoj neki problem.


Neuspjela transformacija


Što to u vašem ponašanju i retorici nije bilo dobro, pa ste obećali da ćete se popraviti?


– Sigurno je da sam imao određenih neprimjerenih izjava, koje su bile nepotrebne. Bilo je, slobodno to mogu reći, mojih bedastih ispada i na to moram ubuduće paziti. Ali, smjer u kojem želim voditi HSS dobio je sada podršku većine u stranci.


Sve nekadašnje agrarne stranke u Europi ili su nestale, ili su se transformirale u zelene i to je jedini mogući put i za HSS. Mi moramo biti moderna zelena stranka. U poljoprivredi i ribarstvu u razvijenim zemljama nije zaposleno više od pet posto stanovništva.


Ako se jedna stranka orijentira na tih pet posto mogućih glasača, neizbježno će propasti. HSS nema nikakve šanse za opstanak ako će nam baza biti selo i poljoprivreda. Mi se s punim pravom imamo zvati zelenom strankom, Antun Radić bio je možda prvi osviješteni zeleni političar u Europi.


Stare HSS-ovce sigurno nije lako uvjeriti da trebaju postati zeleni.


– Mi smo djelomično uspjeli u željenoj transformaciji. Kada kola krenu nizbrdo, nešto se mora mijenjati. Ne mogu shvatiti da netko to ne razumije i traži da se vratimo na ono staro što se pokazalo da ne valja.


Namjeravate li možda surađivati sa zeleno-lijevim blokom, koji je sada ušao u Sabor?


– Nije trenutak za takve odluke. Na HSS-u je da se prvo primiri, stabilizira i počne s pripremama za lokalne izbore.


Da, lokalni izbori uvijek su bili važni za HSS jer imate razgranatu stranačku strukturu.


– Zato smo i ovako brzo išli na izbornu skupštinu. Po broju vijećnika na lokalnoj razini mi smo treća stranka, a neko smo vrijeme bili i drugi po tome. Plan nam je sljedeće godine zadržati treće mjesto. Imamo svoja uporišta i tradiciju, a onih kojih nema, bez njih možemo. Javljaju nam se novi, mladi ljudi sa svježim idejama.


Što se tiče državne razine?


– HSS će u Saboru biti opozicija, tako su birači htjeli.


Plenković će nastaviti kao dosad, ljudi to vole


Kakva imate očekivanja od Vlade Andreja Plenkovića?


– Nastavit će kao i dosad. To, pokazali su izborni rezultati, ljudi vole i Plenković nema razloga ništa mijenjati. Zašto bi išta mijenjao?


U HSS-u je u četvrtak većina rekla da je Beljak najbolji u ovom trenutku, a većina birača u Hrvatskoj je 5. srpnja rekla da su Plenković i HDZ dobro vodili državu, bez obzira što ja mislio o tome.