Još tri tjedna

Zajednička komemoracija u Jasenovcu opet upitna. Nije baš lako očekivati da će Plenković i Milanović nakon svega ići zajedno

Dražen Ciglenečki

Foto Davor Kovačević

Foto Davor Kovačević

Nisu tu u pitanju samo Zoran Milanović i Andrej Plenković, s njima bi tamo trebao biti i Milorad Pupovac, s kojim se predsjednik ovih dana žestoko sukobljava



ZAGREB – Predsjednik Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković jučer su odvojeno položili vijenac na Plitivicama, što je prvom zasmetalo, a drugom baš i nije. Ali, za tri tjedna se u Jasenovcu održava komemoracija u povodu 76. obljetnice proboja iz ustaškog logora i kad njih dvojica ne bi zajedno u njoj sudjelovala, ni Milanović ni Plenković ne bi mogli reći da to ne predstavlja problem.


Naime, prije 2020. je šest godina u Jasenovcu, osim državne, organizirana još jedna komemoracija, a to se smatralo nečim što nikako nije dobro. Očekuje se, dakle, da ove godine cijeli državni vrh opet 22. travnja, u istom terminu, bude u Jasenovcu. Epidemiološka situacija pritom neće moći biti opravdanje ako to izostane, jer lani je ta komemoracija, koja je u sjećanju ostala po Milanovićevoj izjavi da se spomen-ploču s imenima poginulih pripadnika HOS-a s natpisom »Za dom spremni« mora baciti, održana tijekom punog lockdowna. No, nisu tu u pitanju samo predsjednik Republike i premijer, s njima bi u Jasenovcu trebao biti i, primjerice, predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac s kojim se Milanović ovih dana žestoko sukobljava.


Njih trojica na jednom mjestu, uz tek propisani razmak, to bi, nakon svega, svakako bila vijest. No, još je nepoznato hoće li do toga doći. Nešto više bi se o tome moglo znati u utorak, poslije sjednice Savjeta Javne ustanove Spomen-područja Jasenovac, organizatora državne komemoracije. Na čelu tog Savjeta je Franjo Habulin, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske.




– Vjerujem da ćemo se u utorak dogovoriti. Iskreno, ne znam kako će to sve proći, s obzirom na strelice koje se s Pantovčaka odapinju prema Markovom trgu i obratno. Ne bih ništa prognozirao, rekao nam je jučer Habulin.


U Savjetu su, između ostalih, i predstavnici Vlade i Sabora. Ured predsjednika nije zastupljen u tom tijelu, ali Habulin će se u srijedu sastati s Milanovićem. Predsjednik će primiti izaslanstvo SABH-a. Habulin je s Pupovcem, predsjednikom Židovske općine Zagreb Ognjenom Krausom i zastupnikom romske nacionalne manjine Veljkom Kajtazijem, još prije nekog vremena zatražio sastanak o ovogodišnjoj komemoraciji u Jasenovcu i s Plenkovićem, ali premijer ih još nije uvrstio u svoj gusti raspored.


– Čekamo, taj se sastanak još nije dogodio. Nadam se da će do njega ipak doći jer komemoracija se približava. U svakom slučaju, mi ćemo sigurno obilježiti godišnjicu proboja iz logora Jasenovac, ali rano je još govoriti o sastavu u kojem će to biti, ističe Habulin. Kraus nam je rekao da on također ništa ne zna o predstojećoj komemoraciji. Ako predsjednik Vlade napokon primi Habulina, Pupovca, Krausa i Kajtazija, tom prilikom će, potvrdio nam je predsjednik SABH-a, jedna od tema razgovora biti i inicijativa da se u Kazneni zakon ugradi članak kojim bi se zabranilo javnu uporabu ustaškog pozdrava »Za dom spremni«. Predstavnik HDZ-a eskivirao je treći sastanak o ovom prijedlogu u prostorijama zagrebačke Židovske općine. Iz Vlade su ranije najavili da će prvo čitanje izmjena Kaznenog zakona, koje nemaju veze s ovom inicijativom, u Sabor doći do 31. svibnja.