Novi poraz od Hajduka

Umut rasplinuo Rožmanove rovinjske najave o rastrčanoj Rijeci, produbljena kriza kojoj se ne nazire kraj

Denis Frančišković

Pognute riječke glave/Foto V. KARUZA

Nakon dugogodišnje dominacije "bijelih" u Jadranskim derbijima, Hajduk je u kratko vrijeme povezao dvije pobjede. I to na Rujevici. I protiv Simona Rožmana

RIJEKA Novi poraz Rijeke na Rujevici i to od ljutog rivala s juga u dramatičnoj, pomalo ludoj uzavršnici 160. Jadranskog derbija. U trećoj minuti sudačke nadoknade blijeda i nepreznatljiva Rijeka mogla je do boda nakon igranja rukom Dolčeka, no bliski susret dvaju kapetana s “bijele točke”, Andrijaševića i Kalinića završio je obranom splitskog vratara za veliko slavlje “hajdukovaca”. Slavlje koje se nastavilo i nakon posljednjeg sučevog zvižduka, gosti su dali oduška, nakon dugogodišnje dominacije “bijelih” u Jadranskim derbijima, Hajduk je u kratko vrijeme povezao dvije pobjede. I to na Rujevici. I protiv Simona Rožmana. Podvuče li se crta po prikazanom zasluženo, premda je to bio sadržajno skroman derbi.

Rijeka je u evidentnoj, ne samo rezultatskoj, već i u krizi igre kojoj se ne nazire kraj. Rožman je iz Rovinja najavljivao rastrčanu i energijom nabijenu Rijeku željnu pobjede, no na travnjaku se to nije previše vidjelo. “Bijeli” su bez nekolicine igrača djelovali bljedunjavo, Hajduk nešto svježiji s pojačanjima predvođenim Livajom koji je prezentirao da ima daleko više “dinamita” u nogama od ostatka suigrača i Rijekinih igrača.

Foto galerija: Jadranski derbi na Rujevici između Rijeke i Hajduka (2) Foto: Vedran Karuza

Puno bogatije drugo poluvrijeme počelo je najboljom prilikom Rijeke, Štefulj (50′) je dobro ubacio za Yatakea u srce šesnaesterca, a on mlako tukao pravo u naručje Kalinića. No, ulaskom Kačaniklića gostujuća igra je dobila na dinamici, isti igrač (61′) opasno je zaprijetio iskosa, Nevistić odlično obranio njegov udarac. Minutu kasnije Umut je postigao gol glavom iz zaleđa, a potom uzvratio Murić opasnim udarcem sa 16 metara iznad grede.

Raspad igre

I onda je Hajduk u 72. minuti skrojio akciju utakmice, Livaja je dobro povukao loptu do ulaska u šesnaesterac i još bolje asistirao za Umuta koji je u bliskom susretu rutinski poluvisokom loptom matirao Nevistića – 0:1. Nakon toga Rijekina se igra počela raspadati, Jurić i Jakoliš iz kontri mogli su iznova zatresti mrežu, dok je s druge strane Murić na velike muke stavio Kalinića u 90. minuti kada je gađao sami kut vratiju, no splitski se vratar izvio i uz dosta muke spasio mrežu od poravnanja. U posljednjim minutama pred vrata je otrčao i Nevistić, nakon kornera lopta došla do Jakoliša koji je s centra neshvatljivo loše tukao na prazna vrata. Riječani niti u posljednjoj prilici za kakvo-takvo iskupljenje s “kreča” nisu uspjeli…

Prvo poluvrijeme nije niti izbliza opravdalo epitet derbija starih rivala, točnije ocrtalo je aktualno stanje na ljestvici. I aktualan trenutak obaju momčadi koje posljednjih kola igraju daleko ispod očekivanja.

Prva dionica susreta bila je ona u kojoj se više pozornosti vodilo o obrani, nego kako smišljenije ugroziti sigurnog Kalinića, odnosno opet nesigurnog Nevistića. Rijeka je imala nešto više od igre, više udaraca i ubačaja pred Hajdukovog kapetana, momčad Tramezzanija je vrebala pogrešku i sporadično pritiskala zadnju domaću liniju.

Poništen gol

Ipak najbolju šansu poluvremena, klasični “zicer” imao je Hajduk i to u 1. minuti utakmice kad je Livaja podvalio loptu za Umuta, on izašao sam ispred Nevistića i lobom prebacio gredu. U tim početnim minutama bilo je dosta konfuzije u riječkim obrambenim redovima, a najviše poduzetnosti potom je pokazivao Gnezda Čerin koji je u nekoliko navrata lijepo iznio loptu, djelovao energičan i okomit za razliku od ostatka suigrača. Dobru potporu imao je i u Lončaru koji je pokušavao probiti desnu stranu, ali njegovi udarci i korneri bili su lak zalogaj za Kalinića ili su završavali visoko preko gola.

U 17. minuti Gnezda Čerin je oduzeo loptu Tekliću, dotrčao do šesnaesterca i dobro asistrirao Yatekeu koji je previše oklijevo, dojam je da je njegov udarac iz prve mogao ugroziti splitska vrata. Prvih 30-ak minuta nastavljeno je sadržajno siromaštvo, igra bez puno rizika, s visokim ubačajima koje je naviši igrač lige lakoćom hvatao kao na treningu. Niti Hajduk nije bio opasniji…

Ostao je upamćen tek udarac Lončara (28′) po sredini gola i udarac Štefulja (34′) iskosa, silovito, ali pravo u vratara.

U 43. minuti ipak se zatresla mreža i to Rijekina. Nakon slobodnog udarca Nevistiću je pred samim golom ispala lopta iz ruku, Umut pogodio mrežu s metra, ali Batinić je odmah sudio prekršaj nad domaćim vratarom.

Rijeka – Hajduk 0:1

Strijelci: 0:1 Umut (72′). Stadion HNK Rijeka. Bez gledatelja. Sudac: Damir Batinić (Osijek) – 6,5.

RIJEKA: Nevistić 6, Escoval 5,5, Galović 5,5, Velkovski 5,5, (od 46′ Galešić 5,5), Tomečak 5,5, Čerin 6 (od 61′ Murić 6), Mudražija 5 (od 73′ Lepinjica -), Štefulj 5,5, Lončar 5,5, Andrijašević 5, Yateke 5 (od 73′ Drmić 5).

HAJDUK: Kalinić 7,5, Todorović 6 (od 80′ Jakoliš -), Dimitrov 6, Simić 6, Mujakić 6, Dolček 5,5, Fossati 6,5, Nejašmić 6 (od 55′ Jurić 6), Teklić 5 (od 55′ Kačaniklić 6,5), Livaja 7 (od 80′ Atanasov -), Umut 6,5