
Foto. Facebook
Njihov europski pristup blagom country i bluegrass zvuku vrlo je kvalitetan te nudi brojne mogućnosti za uživanje svakome tko voli ovu vrstu glazbe
Nakon gotovo sedam godina stanke jedan od najcjenjenijih svjetskih folk rock bendova, britanski Mumford & Sons, vraća se na scenu petim studijskim albumom nazvanim »Rushmere«.
Dok je bend mirovao, glavni i odgovorni, a to je Marcus Mumford, objavio je 2022. godine debitantski solistički album te prošle godine surađivao s Pharrellom Williamsom na albumu »Good People«.
Nakon svega toga čini se da su se on i »sinovi« zaželjeli zajedničkog rada pa je tako nastao »Rushmere« koji je ime dobio po kafiću u kojem su se nalazili još u studentsko i poststudentsko doba, odnosno kad su kretali u svijet glazbe želeći svirati folk, folk rock, bluegrass, country…
Željno iščekivani povratak
Godine što su uslijedile pokazale su da su u tome jako dobri pa su vrlo brzo stekli slavu i ugled te, naravno, brojne sljedbenike koji su s velikim oduševljenjem dočekali povratak grupe studijskom radu te isto tako zadržali tu razinu oduševljenja nakon pojave novog albuma koji nudi sve ono dobro što smo o ovom sastavu znali.
»Rushmere« je sniman između 2022. i 2024. godine u RCA Studiju A u Nashvilleu, u Savanni i njihovom studiju u Devonu, a posao producenta odradio je Dave Cobb. Zajedničkim su snagama stvorili deset pjesama, od kojih će prve tri voljeti svatko tko je sklon ritmičnom, srednje brzom pristupu akustici, solidna je i završna i u tom stilu odrađena »Carry On« te donekle i »Surrender«.
Ostalih pet pjesama znatno je sporije, tiše i melankoličnije što će pak jako dobro prihvatiti oni njihovi ljubitelji skloniji nježnijem pristupu glazbi.
»Malibu« je sjajna uvodna tema koja odmah skreće pažnju na melodioznost tipičnu za ovu grupu, kao i na dobre tekstove, pri čemu je uvod albuma (kao i kraj) posvećen pitanjima vjere i smisla religioznosti općenito.
Još je bolja i razigranija »Caroline« s temom zajedničkog života dvoje koji se vole, ali su toliko različiti da su sukobi česti. »Rushmere« je nostalgično prisjećanje na mladost i doba od prije 15-16 godina, realizirano i dalje kroz poletni ritam i vjeru u nove dobre stvari u životu što je, u osnovi, vrlo pohvalno.
Slične su po tom ozračju i »Surrender« s filozofijom da se neki put bolje predati no uzaludnio boriti, kao i završna »Carry On« koja poprilično provokativno postavlja pitanje smisla vezano uz neke prestroge odredbe bilo koje vjere.
Kontemplativni trenuci
I u sporijim trenucima Mumford & Sons su kontemplativni. »Monochrome« govori o poremećenim odnosima, slutnji kraja i to na način na koji su to samo uz pratnju gitare radili Simon i Garfunkel. »Truth« je najžešći i najrokerskiji rock (blues) trenutak albuma, »Where It Belongs« dobro oslikava spoznaju kako negativni osjećaji (bijes, mržnja, očaj) mogu naštetiti psihi, »Anchor« je priča o čovjeku koji se boji biti čvrsto uz nekog vezan…
Sve u svemu, jako je dobro da su Marcus Mumford i društvo odlučili ostati na sceni. Njihov europski pristup blagom country i bluegrass zvuku vrlo je kvalitetan te nudi brojne mogućnosti za uživanje svakome tko voli ovu vrstu glazbe.