Sjani Riječanin

Fascinantno: Luciano Sušanj bi sa svojim rekordom od prije 48 godina jučer osvojio – svjetsko srebro!

Zlatko Horvat

Luciano Sušanj, Emmanuel Korir / Arhiva, REUTERS

Prije već gotovo pola stoljeća Sušanj je u Rimu osvojio europsko zlato na 800 metara

RIJEKA – Luciano Sušanj je prije nepunih 48 godina s rezultatom 1:44.07 minuta, što i danas hrvatski rekord, osvojio europsko zlato u Rimu na 800 metara. S tim rezultatom Sušanj bi na Svjetsko prvenstvu u Eugeneu osvojio – srebro.

Olimpijski pobjednik Kenijac Emmanuel Korir osvojio je i svjetski naslov s rezultatom 1:43.71. Drugi je bio Alžirac Djamela Sedjati (1:44.14), sedam stotinki sporiji od Sušnja u Rimu, dok je treći bio Kanađanin Marco Aropa, koji je vodio veći dio utrke, ali je na kraju bio treći s rezultatom 1:44.28.

Istina, utrke na 800 metara mogu biti taktičke, sporije, kao što je bila i ova, ali rimski rezultat aktualnog predsjednika AK Kvarner i danas je vrijedan.

– Očekivao sam bržu utrku, ali pobijedio sam i sretan sam zbog rezultata. Na zadnjih sto metara znao sam da ima trkača odmah iza mene, ali nitko se nije približio. Ovo je čarobno. Dugo sam čeko, nisam uspio 2017. i 2019. godine, ali sada sam uspio – rekao je Emmanuel Korir.

Iznenađenja

U štafeti 4×100 metara Kanađani su iznenadili SAD, dok su Amerikanke pobijedile favoriziranu Jamajku. Pogrešna finalna primopredaja stajala je SAD zlata u muškoj štafeti, što su iskoristili Kanađani, osvojivši prvo zlato na svjetskim prvenstvima u ovoj disciplini nakon SP-a u Ateni 1997. godine, te Göteborga 1995. godine. Olimpijski pobjednik na 200 metara Andre De Grasse iskoristio je pogrešku u posljednjoj izmjeni Elijaha Halla i Marvina Bracyja. Amerikanci u sastavu Christian Coleman, Noah Lyles, Elijah Hall i Marvin Bracy osvojili su srebro, dok su Britanci Jona Efoloko, Zharnel Hughes, Nethaneel Mitchell-Blake, Reece Prescod bili treći.

– Imali smo kemiju u momčadi. Poslije ozljeda i COVID-a, sjajno je zaključiti prvenstvo na ovaj način – rekao je Andre De Grasse, koji nije uspio izboriti finale stotke, dok je odustao od utrke na 200 metara, nakon što je drugi put zaražen prije mjesec dana.

Iznenađenje se dogodilo i u ženskoj štafeti 4x100m gdje su Amerikanke slavile ispred favorizirane Jamajke. U jamajčanskoj štafeti bile su svjetske prvakinje na 100 i 200 metara Shelly-Ann Fraser-Pryce i Shericka Jackson, četverostruka olimpijska pobjednica u sprintu Elaine Thompson-Herah i brončana na 100 metara s ovog SP-a Kemba Nelson. Međutim, Amerikanke Melissa Jefferson, Abby Steiner, Jenna Prandini i Twanisha Terry su pobijedile s petim vremenom u povijesti (41.14), osvojivši zlato sa četiri stotinke prednosti. Broncu je osvojila njemačka štafeta (Tatjana Pinto, Alexandra Burghardt, Gina Lückenkemper, Rebekka Haase).

Peters za povijest

– Nisu očekivali našu pobjedu, ponosna sam što smo uspjele. Znala sam da ćemo pokazati svijetu za što smo sposobne – rekla je Melissa Jefferson poslije osmog zlata i ukupno 13. medalje na prvenstvima za SAD u ovoj disciplini.

S ovim srebrom Shelly-Ann Fraser-Pryce stigla je do 14. medalje na svjetskim prvenstvima, od čega je deset zlata, čime se pridružila svojim slavnim sunarodnjacima Usainu Boltu i Merlene Ottey. Ispred karipskog trojca s 19 svjetskih medalja samo je američka ikona Allyson Felix.

U povijest se upisao i Anderson Peters iz Grenade, postavši tek drugi bacač koplja u povijesti koji je obranio naslov svjetskog prvaka. Peters je zlato potvrdio u posljednjoj seriji, bacivši koplje 90.54 metara. Peters je jedini prebacio 90 metara, učinivši to tri puta.

Drugi je bio olimpijski pobjednik iz Tokija Indijac Neeraj Chopra, dok je Čeh Jakub Vadlejch, koji je osvojio srebro u Tokiju, bio treći.

– Zbog vjetra je bilo izazovno, no uspio sam. Nije lako obraniti naslov – poručio je 24-godišnji Anderson Peters. Jedini koji je prije njega obranio svjetsko zlato bio je Čeh Jan Železni.

Portugalac Pedro Pichardo nastavio je dominaciju u muškom troskoku, osvojivši zlato s najboljim skokom sezone (17.95), ostvarenim u prvom pokušaju olimpijskog pobjednika iz Tokija. Hugues Fabrice Zango iz Burkine Faso osvojio je srebro, Kinez Zhu Yaming broncu.

– Do sada mi je svjetska titula bila nedostižna, imao sam dva srebra dok sam skakao pod kubanskom zastavom. Ova titula mi mnogo znači. Cilj je bio dohvatiti 18 metara, nisam uspio, ali ono što je najvažnije, osvojio sam zlato – kazao je Pedro Pichardo.
Etiopljanka Gudaf Tsegay slavila je na 5.000 metara za drugu medalju u Eugeneu nakon srebra na 1.500 m. Kenijki Beatrice Chebet pripalo je srebro, a Etiopljanki Dawit Seyaum bronca.