LOKALNI IZBORI

Ivica Lukanović o Gorskom kotaru ako postane župan: Treba uvesti Goranski ruralni bonus

Marinko Krmpotić

Foto M. KRMPOTIĆ

Foto M. KRMPOTIĆ

Osnovat ćemo Ured za Gorski kotar koji će biti smješten u Delnicama i služit će kao poveznica između lokalnih samouprava, obrtnika, poduzetnika, OPG-ova i svih ostalih sa Županijom, rekao je Ivica Lukanović



DELNICE – Relativno sam zadovoljan radom na obnovi stranačke infrastrukture na području Gorskog kotara. Vjerujem da će izbori pokazati napredak i pomak na bolje što će biti temelj za daljnji rad na jačanju SDP-a koji je u ovim krajevima tradicionalno vrlo jak i ima ugled. Da bismo ostali na takvoj razini i ugledu nužno je imati vrlo kvalitetne kandidate. Ovog smo puta to za izbore zaista i imali pa vjerujem da ćemo u novom četverogodišnjem mandatu imati ne vlast samo u jednoj goranskoj lokalnoj samoupravi, što je bilo do sada, već u, nadam se, bar tri, rekao je Ivica Lukanović, predsjednik SDP-a PGŽ-a i kandidat za primorsko-goranskog župana najznačajnije političke stranke ovog područja. Naravno, razgovor s njim vezali smo ponajprije uz tematiku Gorskog kotara i njegove budućnosti po, pobjedi li SDP, novim/starim županijskim vodstvom.


– Cijela je naša županija prepuna potencijala, ali da bi bili realizirani nužna je razvojna poltika svuda, a posebno na goranskom području koje je jedno od najuspavanijih. Jasno mi je pri tome da ovom prostoru nije potrebna samo financijska potpora, već jednostavno treba puno više od onoga to se ovom kraju uzima s državne i županijske razine, ostavljati Goranima. To je prva stvar koju treba mijenjati, a naravno da su potrebni i posebni projekti. Istraživao sam kako to rade drugi i smatram da kvalitetan pristup imaju Skandinavci. Primjerice, Šveđani imaju tzv. ruralni bonus pa ja po uzoru na to predlažem Goranski ruralni bonus koji bi kroz sustavnu financijsku i logističku podršku doveo do rasta broja stanovništva.


Naseljavanje


Cilj je naseliti mlade ljude, ponajbolje one s djecom jer infrastruktura u vidu vrtića i školi postoji. Njima bi trebalo omogućiti kvalitetan rad ponajviše kroz poduzetništvo (prerada drva, OPG-ovi, turizam…), a da bi ih se privuklo trebalo bi tim ljudima nuditi znatnu jednokratnu novčanu pomoć za doseljenje od najmanje 5 do 15.000 eura, ovisno o broju ljudi u kućanstvu i mjestu gdje se naseljavaju. Tu bi trebala biti i mjesečna potpora za životne troškove od 200 do 400 eura u prve dvije godine, kao i subvencija za kupnju ili obnovu nekretnina pri čemu bi trebalo osigurati onima koji žele doći i živjeti ovdje najmanje 40.000 eura, ili platiti 50 postotni iznos vezan uz kupnju ili obnovu u koju su ušli, a prioritet bi bio obnova starih kuća. U prve dvije godine država bi trebala u potpunosti osloboditi te ljude plaćanje poreza na dohodak, a lokalna samouprava trebala bi pet godina osloboditi ih od plaćanja komunalnog doprinosa. Novac za to trebao bi biti u posebnom državnom fondu i tu ne bi bilo riječ o ne znam kako visokim svotama. Smatram da bi se s oko deset milijuna eura ulaganja u pet godina ovakvim oblicima pomoći moglo aktivirati stotinjak nekretnina te dobiti 500 novih stanovnika, te bar tridesetak novih poslovnih inicijativa, a sve to sigurno bi osiguralo razvoj ovog područja.


Ured za Gorski kotar




Uz taj Goranski ruralni bonus ovom području planiramo pomoći i na duge načine. Osnovat ćemo Ured za Gorski kotar koji će biti smješten u Delnicama i služit će kao poveznica između lokalnih samouprava, obrtnika, poduzetnika, OPG-ova i svih ostalih koji žive i rade na goranskom području sa Županijom, a svrha rada tog Ureda bit će da omogući različite oblike pomoći spomenutima – od pomoći u prijavama za razna državna i EU sredstva do ostalih oblika stručne i finacijske pomoći. Nadalje, veliki će nam projekt biti izgradnja i uređenje domova za starije. Tu Gorski kotar ima ogroman potencijal jer na domove u PGŽ-u čeka 3.000 ljudi. Veliki dio njih mogao bi doći živjeti u Gorski kotar, a istodobni bi to značilo i velike mogućnosti zapošljavanja. To ne bi trebali biti klasični domovi, već umirovljenička naselja kakva postoje u brojnim državama u obliku tzv. senior housinga. Ta naselja za starije imaju dobro sređenu infrastrukturu, ljude koji o njima brinu što bi, u stvari, značilo jednu novu poduzetničku aktivnost praćenu jačanjem zapošljavanja.


Naš program predviđa i jačanje OPG-ova i to ne samo na goranskom području. Naime, na području naše Županije tridesetak je posto manje OPG-ova od državnog prosjeka! Dakle, prostora za napredak ima, a svim tim OPG-ovima treba osigurati pomoć u tom inicijalnom dijelu kad najviše fali novaca. Na goranskom području u to treba uključiti i veterinarsku pomoć onima koji se planiraju baviti stočarstvom. Sve to može se potaknuti i realizirati kroz Centar za brdsko-planinsku poljoprivredu koji bi se trebao okrenuti korisnicima i stimuliranju proizvoda, rekao je Ivica Lukanović.


Turizam


– Nužan je i razvoj sportsko-turističke infrastrukture. Treba zaista Delnice pretvoriti u hrvatski centar za sportske pripreme, a u početku krenuti s pojačanim dolaskom sportaša s područja PGŽ-a. Kad je o turizmu riječ imamo projekt stvaranja autohtone mreže goranske ponude kroz specijalizirane sadržaje kao što su Goranska lovačka kuća, Kuća sira, Kuća gljiva, Kuća meda i meduna, Kuća likera, rakija i eteričnih ulja, Kuća pastrmke…, rekao je Ivica Lukanović.