
Snimio N. BLAGOJEVIĆ
Želimo poduzeti sve da se to riješi i vjerujemo da će mjerodavni stručnjaci iz područja hidrologije i rudarske industrije, koje smo uključili, dati dodatni moment u radu ovog tijela, poručio je Vranković
RIJEKA – U Rafineriji nafte Rijeka u Urinju danas je održana prva sjednica radnog tijela za praćenje aktivnosti na sanaciji dugogodišnjeg problema istjecanja ugljikovodika u more. Osnivanje ove radne skupine inicirala je Primorsko-goranska županija, a u njezinom sastavu, osim predstavnika Županije i najdirektnije “pogođene” Općine Kostrena, uključeni su i predstavnici Građevinskog fakulteta u Rijeci, zagrebačkog Rudarsko-geološkog-naftnog fakulteta, članovi Građanske inicijative “Čuvari Kvarnerskog zaljeva”, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a te Jadranskog edukativno-istraživačkog centra za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora (ATRAC).
Kao što je poznato, Ina je nedavno potpisala šest milijuna eura vrijedan ugovor s međunarodnim konzorcijem, predvođenim tvrtkama Lamor i Litoclean, za projekt sanacije podzemlja rafinerije koji bi trebao trajno riješiti ovaj problem s istjecanjem ugljikovodika. Rukovoditelj Upravljanja održavanjem Rafinerije nafte Rijeka u Ini, Bojan Lončar, ponovio je danas kako se puna implementacija ovog rješenja, koji podrazumijeva izgradnju hidrauličke barijere, s depresijama, uz obalu ispod rafinerije, očekuje u prvoj polovini 2027. godine. Angažirani stručnjaci već su, prema njegovim navodima, krenuli s radom na prvoj fazi projekta koja uključuje ispitivanja i dodatne analize kretanja fluida u podzemlju rafinerije te izradu preliminarne studije.

BOJAN LONČAR
– Prošli mjesec, kad je potpisan ugovor s međunarodnim konzorcijem, u kojem su jedne od najboljih kompanija u svijetu u području zaštite okoliša, napravljen je velik korak u pronalasku trajnog rješenja ovog problema s kojim se nosimo i mi i lokalna zajednica. Pozdravljamo osnivanje ovog tijela kojem ćemo i nadalje biti domaćini i prenositi transparentno sve što budemo radili, poručio je Bojan Lončar kao Inin predstavnik.
Za voditelja radnog tijela izabran je Sanjin Vranković iz Primorsko-goranske županije, pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša. Najavio je kako je intencija da se ovo tijelo sastaje kontinuirano, svaka dva do tri mjeseca, a već na idućoj sjednici očekuje se da će članovi dobiti detaljan plan implementacije projekta, njegove vremenske projekcije kao i planirana tehnička rješenja.
– Naš je fokus na zaštiti okoliša i trajnom rješenju problema s istjecanjem ugljikovodika iz podzemlja rafinerije. Želimo poduzeti sve da se to riješi i vjerujemo da će mjerodavni stručnjaci iz područja hidrologije i rudarske industrije, koje smo uključili, dati dodatni moment u radu ovog tijela, poručio je Vranković.

SANJIN VRANKOVIĆ
Predstavnik Općine Kostrena Dario Modrić poručio je kako su “zasad zadovoljni” onim što im je prikazano, što je trenutno u tijeku i koji su daljnji planovi za završetak sanacije podzemlja rafinerije do sredine 2027. godine.
– Vrijeme i aktivnosti koje će uslijediti pokazat će hoće li to uistinu biti tako. U svakom slučaju, ohrabruje što konačno rješenje ovog problema s kojim se žitelji Kostrene suočavaju već dugi niz godina više nije mrtvo slovo na papiru, već se nešto krenulo i događati. Općina Kostrena nastavit će pratiti stanje u rafineriji, kako kroz ovu radnu skupnu, tako i kroz ostale monitoringe koje provodimo, poručio je Modrić.

DARIO MODRIĆ
Početak rada radne skupine u kojem su svoje mjesto našli i građanski aktivisti pozdravio je i Edi Ćopić iz “Čuvara Kvarnerskog zaljeva”.

EDI ĆOPIĆ
Na upit novinara, Goran Crvelin iz županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo kazao je kako se na području Kostrene i dalje ne preporuča kupanje na plažama Klančić i Podkvarovo jer su u dva od dosad provedena ispitivanja kakvoće mora, dok je treće upravo u tijeku, pokazale povećane koncentracije ugljikovodika, prisutnost fenola i sumporovodika na tim dvjema lokacijama.

GORAN CRVELIN