Crna Gora i Slovenija su postavile rekord europskih prvenstava po broju pogodaka (81) na jednoj utakmici
povezane vijesti
ZAGREB Na Europskom prvenstvu rukometaša u Danskoj, Švedskoj i Norveškoj u petak su prve pobjede ostvarile reprezentacije Slovenije, Islanda i Portugala.
U utakmici skupine D kojoj je domaćin Oslo, Slovenija je svladala Crnu Goru s 41-40 (19-18). U golovima bogatom susretu Slovence su do pobjede predvodila dva Domena, Makuc i Novak, svaki sa po devet pogodaka, dok je osam puta strijelac bio Blaž Janc.
Najbolji strijelac utakmice i crnogorske reprezentacije bio je Branko Vujović s 11 pogodaka, a devet ih je postigao Miloš Vujović.
Crna Gora i Slovenija su ujedno postavile rekord europskih prvenstava po broju pogodaka (81) na jednoj utakmici. Dosadašnji rekord držala je utakmica između Bjelorusije i Islanda iz grupne faze 2016. godine, kada je postignuto 77 golova (39:38).
NEW ALL-TIME RECORD!
Most goals in a single game at a European Championship all-time:
81: Slovenia 41-40 Montenegro🆕
77: Belarus 39-38 Iceland (group, 2016)
74: Austria 37-37 Iceland (group, 2010)
74: Lithuania 38-36 (ET) (9th place, 1998)
74: Portugal 40-34 Romania🆕…— Rasmus Boysen (@RasmusBoysen92) January 16, 2026
Reprezentacije Švicarske i Farskih otoka će od 20.30 sati odigrati drugu utakmicu prvog kola u ovoj skupini.
U skupini B u danskom Herningu reprezentacija Portugala je s 40-34 (23-15) bila bolja od Rumunjske. Francisco Costa je s devet golova bio najbolji strijelac pobjedničke momčadi, a Martim Costa je imao sedam pogodaka.
Rumunje je predvodio Daniel Stanciuc s osam golova, a šest ih je postigao Andrei Buzle.
Od 20.30 sati u ovoj skupini će premijerni nastup imati domaća reprezentacija, a suparnik joj je Sjeverna Makedonija.
Island je opravdao ulogu favorita u dvoboju skupine F u švedskom Kristianstadu, u kojem je s 36-26 (21-12) svladao Italiju. Janus Smarason je s osam pogodaka bio najefikasniji islandski igrač, a pratio ga je Gisli Kristjansson sa sedam golova.
U talijanskoj reprezentaciji se istaknuo Leo Prantner sa šest pogodaka.
U drugom večerašnjem dvoboju (20.30 sati) ove skupine sastat će se Mađarska i Poljska.