Rukometaši Zameta doživjeli prvi prvenstveni poraz, Kozala “pala” u Zadru

Tin Tomljanović/V. KARUZA

Ardiaei je dokazao Zametu da put k željenom povratku među premijerligaše nije nikakva lagana šetnja, već uspon posut trnjem

ARDIAEI – ZAMET 27:24

MLINI  Utakmica 14. kola Prve lige rukometaša – jug: Ardiaei – Zamet 27:24 (12:12). OŠ Župa dubrovačka. Kovačević (Zaprešić) i Šoić (Samobor).

ARDIAEI: Brnin 2, Prkačin, Putica 7, Radić 1, Lončar, Boro, T. Bašican 2, Morović, Knez 4, Hladilo 5, Milas, Jurić 1, Lončarica, Šunjić 5, Puljizević.

ZAMET: Zena, Tomović, Krstić, Černeka 6 (1), Vučko, Islamović 2, Tomljanović 7, Perić, Ogurlić 2, Viskić, Kezić 2, Reljanović, Pikec 4, Golik 1,Krapić, Perkov.

Isključenja: Ardiaei 6, Zamet 10 minuta. Sedmerci: Ardiaei 2 (0), Zamet 1 (1).

Rukometaši Zameta, koji su krenuli dan ranije na jug Jadrana, vratili su se praznih ruku i pune mreže s gostovanja u Mlinima. Lider prvoligaškog juga je, unatoč stalnim oscilacijama, ipak nekako održavao korak s “Gosparima” uz nadu da će ipak naći rutu za put do pobjede. Dogodilo mu se, međutim, nešto sasvim suprotno, Riječani su odjednom skroz izgubili orijentire u napadu na domaću zonu, a domaćini su metodički, kljucajući po riječkoj obrani, počeli sve više odmicati, toliko da su serijom 4:0 od 52. minute pa nadalje jednostavno postali neuhvatljivi. U tih po goste crnih posljednjih osam minuta, Zamećani su dali tek dva gola i to skroz nebitna, kada je pobjednik već bio odlučen. Domaćini su otišli u svlačionicu razdragani sa skalpom lidera i uvjerljivim trijumfom 27:24, gosti su samo pognutih glava razočarani mogli razmišljati o uzrocima neispunjenih očekivanja i definitivnog potonuća u nastavku.

U prvom dijelu domaćini su odmah od početka najavili namjere i želje te su bili u prednosti za gol, dva do sredine poluvremena, Zamet je potrošio puno vremena za sustizanje i pretjecanje, prvi je put poveo golom Tomljenovića u 18. minuti za 8:7. U 20. minuti Pikec je povisio na 10:8, ali je onda napad gostiju postao skoro pa neplodan sa samo dva gola do odmora na koji se pošlo s 12:12.

U prvom dijelu gosti su igrali slabo da bi u nastavku popustili, toliko da su stalno kaskajući za domaćima počeli zaostajati za tri, onda za čak četiri koraka. Ulaskom u posljednju četvrtinu igre su prepolovili zaostatak, potom ih je Tin Tomljanović primaknuo na samo 23:22 u 52. minuti, no bio je to zenit u igri Zameta. Ardiaei je uskoro opet zagospodario igrom i rezultatom, toliko da je već znatno prije kraja osigurao bodove dokazujući zorno Zametu da put k željenom povratku među premijerligaše nije nikakva lagana šetnja, već uspon posut trnjem.

ZADAR 1954  – KOZALA 34:26

ZADAR Utakmica 14. kola Prve lige rukometaša – jug: Zadar 1954 – Kozala 34:26 (17:14). SRC Mocire. Suci: Skenderović i Trčak (Samobor).

ZADAR 1954: Perić, Korljan 4, Maršan 1, Knežević 1, Bijelić, Dujmović 3, Goldner 7, Merhar 7, Prtenjača 4, Mazić 2, Bukva 1, Čirjak, Mikuljan 4, Vrsaljko, Kuštera.

KOZALA: Mihelić 9, Maričić 1, Bijelić 1, Devčić 1, Kozina, Sušanj, Jovović 1, Rajič 9 (1), Brkljačić, D. Franković, A. Franković 4, Vučković.

Isključenja: Zadar 1954 6, Kozala 8 minuta. Sedmerci: Zadar 1954 2 (0), Kozala 4 (2).

Mladoj kozalskoj momčadi nije uspjelo iznenađenje u Zadru gdje je na duži rok domaći Zadar 1954 opravdao ulogu favorita. U momčadi trenera Riječana Tonija Brajkovića su se Tomislav Mihelić i Gabrijel Rajić nadavali golova, svaki je strijelac čak devet puta, ali je i to bilo premalo da se izbjegne očekivani poraz, koji je u drugom poluvremenu postao uvjerliv. Kozala je do trećine utakmice prijetila iznenađenjem, u 21. minuti Franković je izjednačio na 12:12. Minute do odmora ipak su bile u znaku dalmatinskih domaćina koji su se odmarali uz vodstvo 17:14.

Održavali su potom od tri do pet golova prednosti i hvatali zalet za završno odvajanje. Poslije duge serije od pet golova u posljednih desetak minuta su ušli vodstvom čak 29:20 i onda su rutinski održavali prednost.

Ostali rezultati: Arena-Pula – Dubovac-Gaza 22:27, BM 07 – Buzet 24:34. Poredak: Zamet 23, Umag 20, Buzet 18, Zadar 18, Ardiaei 16, Rovinj 15, Dubovac-Gaza 14, Split 11, Hrvatski dragovoljac 7, Kozala 5, BM 07 4, Arena-Pula 1 bod.