EP u plivanju

Rus Kliment Kolesnikov u Budimpešti postavio novi svjetski rekord na 50 metara leđno

BUDIMPEŠTA  Ruski 20-godišnji plivač Kliment Kolesnikov prvog je dana natjecanja na Europskom prvenstvu u Budimpešti postavio novi svjetski rekord na 50 m leđno (23.93 sekundi), postavši prvim čovjekom koji je tu dionicu preplivao za manje od 24 sekunde.

Kolesnikov je bio i dosadašnji rekorder (24.00) iz Glasgowa 2018., a novi svjetski i europski rekord postavio u polufinalnoj utrci.

Prva odličja u Budimpešti podijeljena su u disciplini 400 m mješovito za plivačice, u kojoj je svoju 15. zlatnu medalju na europskim prvenstvima osvojila Mađarica Katinka Hosszu (4:34.76 minuta), dok su u vrlo neizvjesnoj završnici srebro podijelile njena sunarodnjakinja Viktoria Mihalyvari i Britanka Aimee Willmott (4:36.81).

U muškoj konkurenciji je prvi naslov europskog prvaka osvojio Rus Martin Maljutin, koji je bio najbrži u disciplini 400 m slobodno (3:44.18 minuta). Srebrno odličje zaslužio je Austrijanac Felix Auboeck (3:44.63), koji je vodio do zadnjih 100 metara, a bronca je završila kod Litavca Danasa Rapšysa (3:45.39).