SP plivanje

Quadarella nakon pet godina opet zlatna na 1500m

REUTERS

REUTERS

Talijanka Simona Quadarella (25) pet godina nakon prvoga osvojila je i drugi naslov svjetske plivačke prvakinje na 1500 metara slobodnim stilom na SP koje se održava u Dohi.

Quadarella je dominantno stigla do zlata s vremenom 15:46.99 minuta, 9.63 sekunde ispred srebrne Kineskinje Bingjie Li, dok je do bronce stigla Njemica Isabel Gose sa 10.56 sekundi zaostatka za zlatnom Talijankom.

Prošle godine u Fukuoki Quadarella je bila srebrna u ovoj disciplini iza legendarne Amerikanke Katie Ledecky.

Vrlo je zanimljiva bila utrka plivača na 200 metara slobodno, a na kraju je do zlata stigao 20-godišnji Sunwoo Hwang iz Južne Koreje s vremenom 1:44.75, 30 stotinki zaostao je srebrni Litvanac Danas Rapšys, a 51 brončani Amerikanac Luke Hobson. Mladi Hwang ovime je kompletirao set medalja sa svjetskih prvenstava na 200m slobodno, prije dvije godine u Budimpešti je bio srebrni, a lani u Fukuoki brončani.

U utrkama na 100 metara leđno u obje konkurencije zlato je pripalo predstavnicima SAD-a, kod plivačica najbrža je bila 19-godišnja Claire Curzan, a kod plivača 23-godišnji Hunter Armstrong. Svestrana Curzan, koja je ranije na ovom SP osvojila srebro na 100m leptir, bila je uvjerljiva u finalu s vremenom 58.29 sekundi, dok je srebrna Australka Iona Anderson na cilj stigla sa 59.12, a brončana Kanađanka Ingrid Wilm sa 59.18. Armstrong je, pak, do zlata stigao u neizvjesnoj završnici, na kraju je utvrđeno kako je on rub bazena dotaknuo u vrremenu 52.68 sekundi, dvije stotinke prije srebrnog Španjolca Huga Gonzaleza, dok je broncu osvojio Grk Apostolos Christou sa 53.36.

Na 100 metara prsno za plivačice slavila je 19-godišnja Kineskinja Qianting Tang sa 1:05.27 minuta ispred srebrne Nizozemke Tes Schouten sa 1:05.82 i brončane Honkožanke Siobhan Bernadette Haughey sa 1:05.92.