Analiza sportske godine

Osam olimpijskih odličja iz Tokija kruna godine u kojoj je ekipni sport u Hrvatskoj ostao bez većih rezultata

Valentina Prokić

Matea Jelić/Foto PIXSELL

Matea Jelić/Foto PIXSELL

Godinu će posebno pamtiti zlatni Matea Jelić, braća Valent i Martin Sinković i teniski par Nikola Mektić i Mate Pavić, srebrni Tin Srbić, Tonči Stipanović te Marin Čilić i Ivan Dodig, kao i brončani Damir Martin i Toni Kanaet



RIJEKA Bili su to još jednom dani ponosa i slave u maloj zemlji za velike rezultate jer kako drugačije objasniti da su sportaši iz zemlje koja ima manje od četiri milijuna stanovnika na Olimpijskim igrama u Tokiju još jednom ostvarili velike uspjehe. Olimpijske i Paraolimpijske igre u Tokiju bile su središnji sportski događaj godine, neki su opravdali očekivanja, neki su pak posve podbacili, no tri zlata, tri srebra i dvije bronce učinak su kojim se treba ponositi. Istina, neki će reći izostala je medalja u ekipnom sportu na koju bi se svi kladili, ona hrvatskih vaterpolista, no oni su stigli »samo« do petog mjesta. No, ako se njihov rezultat gleda u svjetlu toga da rukometaši prvi put nakon 21 godine nisu izborili Igre ili da košarkaši nisu išli na svoje pete Igre, onda momčad izbornika Ivice Tucka zaslužuje sve pohvale.


Hrvatski sportaši su u 2021. godini na Olimpijskim igrama, Paraolimpijskim igrama, svjetskim i europskim prvenstvima, te natjecanjima Svjetskog kupa u kadetskoj, juniorskoj i seniorskoj konkurenciji osvojili ukupno 195 medalja, od čega 60 zlatnih, 51 srebrnu i 84 brončane.


Jedrenje i veslanje


Taekwondo je Hrvatskoj donio dvije olimpijske medalje, zlato Matee Jelić i broncu Tonija Kanaeta. Dvadesettrogodišnja Matea Jelić bila je uvjerljiva u kategoriji do 67 kilograma, a do zlata je došla preokretom protiv Britanke Lauren Williams (25:21) u posljednjih 15 sekundi borbe nakon što je gubila 21:15. Toni Kanaet osvojio je prvu mušku medalju, brončanu u kategoriji do 80 kilograma pobjedivši Uzbekistanca Nikitu Rafaloviča 24:18. Kanaet je priliku za borbu za broncu dobio kroz repasaž jer je u četvrtfinalu izgubio od kasnijeg finalista Rusa Hramčova.




Tin Srbić osvojio je olimpijsko srebro na preči u Tokiju. Svjetski prvak iz Montreala (2017.) i srebrni sa SP-a u Stuttgartu (2019.) te dvostruki osvajač srebra na europskim prvenstvima (2019. i 2020.) stigao je i do svoje prve olimpijske medalje. Srbić je u kvalifikacijama sa sjajnom vježbom, sa startom 6,2 i na kraju ocjenom 14,633 u finale ušao kao trećeplasirani. Međutim, za finale je pripremao svoju najjaču vježbu sa startom 6,5 najavivši da ide na sve ili ništa. Rizik se isplatio i sjajnim nastupom stigao je do srebra. Na svojim prvim Igrama, Srbić je hrvatskoj gimnastici donio drugu olimpijsku medalju nakon srebra Filipa Udea iz Pekinga 2008. na konju s hvataljkama.


Tonči Stipanović obilježio je jedriličarsku godinu s olimpijskim srebrom i svjetskom broncom. Stipanović je u Tokiju obranio laseraško srebro iz Rija, gdje mu je zlato izmaklo u zadnjem plovu. Na otočiću Enoshima, 80-ak kilometara južno od Tokija, splitski majstor nije mogao do zlata jer je Australac Matt Wearn osigurao prvo mjesto dva dana prije kraja natjecanja. »Medal race« dočekao je na trećem mjestu sa zaostatkom od samo tri boda za Norvežaninom Tomasgaardom, ali i sa samo dva boda prednosti ispred Cipranina Kontidesa. Hrvatski jedriličar zadnji je plov odradio gotovo pa savršeno, osvojio je srebro i ušao u vrlo mali klub hrvatskih sportaša s dvjema olimpijskim medaljama. U plovu za odličja bili su i Šime i Mihovil Fantela u 49eru s vrlo dobrim osmim mjestom na kraju, dok je Elena Vorobjeva u ženskom laseru završila na 12. mjestu.


Godinu iz snova Stipanović je zaključio broncom sa Svjetskog prvenstva u Barceloni. Regata je bila na rubu neregularnosti jer se čak tri dana nije jedrilo, a iskusni jedriličar se snašao i u takvim uvjetima i osvojio brončano odličje.


Da je Laser postao hrvatska klasa, dokazuje i srebro Stipanovićeva klupskog kolege iz splitskog Mornara, Filipa Jurišića, koji je došao do drugog mjesta na Europskom prvenstvu u bugarskoj Varni.


Odličnu godinu zaokružile su Enia Ninčević i Mihaela de Micheli Vitturi osvajanjem srebrnog odličja na Europskom prvenstvu u 49erFX-u. Najveći je to uspjeh hrvatskog ženskog jedrenja u dvojcima, prva medalja ikad u konkurenciji dvojaca, te uz odličja Tine Mihelić, jedino žensko seniorsko odličje u olimpijskim disciplinama.


Veslačka braća Martin i Valent Sinković još su jednom ispisali povijest i nakon srebra u Londonu 2012. godine u četvercu na pariće i zlata u Rio de Janeiru 2016. godine u dvojcu na pariće u Tokiju su osvojili zlato u dvojcu bez kormilara. Nitko u povijesti nije osvojio zlato u oba dvojca na dva olimpijska natjecanja zaredom. Čudesna braća su u tri različite discipline osvojili tri olimpijske medalje. Osim olimpijske medalje osvojili su i naslov europskih prvaka u Italiji.


Uz Sinkoviće, hrvatsko veslanje je dobilo još jednu medalju u Tokiju, broncu Damira Martina u samcu. Iako je iza njega bila operacija kuka i dug oporavak, Martin je napravio čudo. Veslač koji je prije pet godina na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru ostao bez zlata za sedam tisućinki sekunde, prije dvije je godine operirao kuk i vodio veliku bitku sa sobom i vremenom da bi bio spreman za igre u Tokiju. Način na koji je osvojio broncu posebno je impresivan jer je oko 700 metara prije cilja zaostajao više od dvije sekunde za trećeplasiranim. No, zatim je za 15 stotinki nadmašio Danca Nielsena te završio s broncom oko vrata. I njemu je to treća olimpijska medalja jer je bio član srebrnog četverca na pariće u Londonu 2012. godine, a ima i srebro u skifu iz Rio de Janeira.


Tenisači


Najuspješniji su u Tokiju bili tenisači, Nikola Mektić i Mate Pavić osvojili su zlato pobjedivši u finalu Marina Čilića i Ivana Dodiga. Mektić i Pavić su u Tokio stigli kao prvi Hrvati koji su osvojili pobjednički trofej u All England Clubu u konkurenciji parova. Dva tjedna nakon toga krenuli su u ostvarenje svojeg olimpijskog sna koji su uspješno odsanjali. U hrvatskom finalu pobijedili su prijatelje Marina Čilića i Ivana Dodiga 2:1 (6:4, 3:6, 10:6). Svojoj uspješnoj ovogodišnjoj priči dodali su naslov na ATP turniru u Turskoj, pripremnom turniru u Melbourneu uoči Australian Opena, dvoranskom turniru u Rotterdamu te čak četiri uzastopna naslova na turnirima Masters 1000 serije. Prije Wimbledona osvojili su i naslov na travi Eastbournea.


Teniski reprezentativci pečatirali su godinu finalom Davis cupa u koje su stigli preko Australije, Mađarske i Italije u Torinu te zatim preko polufinalnog dvoboja sa Srbijom u Madridu. Na kraju su ipak kući donijeli »malu salataru«, ali su zahvaljujući finalu izborili izravan plasman na završni turnir Davis Cupa 2022. godine.


Nakon što je trijumfom na travi u Stuttgartu prekinuo trogodišnje čekanje na 19. naslov u karijeri, Marin Čilić će u 2022. ući motiviran dobrim završetkom godine na izmaku. U Moskvi je došao do finala i izgubio od Rusa Aslana Karaceva, a zatim je u Sankt Peterburgu osvojio svoj 20. naslov u karijeri slavljem protiv Amerikanca Taylora Fritza.


Niti tenisačice nisu imale lošu sezonu. Specijalistica za parove, Zagrepčanka Darija Jurak Schreiber, sa 37 godina je odigrala najbolju sezonu u karijeri. Osvojila je tri naslova, Dubai s Alexom Guarachi, a potom se spojila sa Slovenkom Andrejom Klepač i s još dva naslova (Bad Homburg, San Jose) te još dva finala (Parma, Montreal) izborila mjesto na WTA Finalu, završnom turniru osam najboljih parova. Sezonu je završila na devetom mjestu WTA ljestvice igračica parova. Ana Konjuh je konačno riješila svoje probleme s laktom, a rezultat je bio skok sa 538. mjesta na kraju 2020. na 66. poziciju na završnoj pojedinačnoj WTA ljestvici za 2021. godinu i nominacija za WTA nagradu u konkurenciji »povratnica godine«. Osječanka Donna Vekić je imala turbulentnu sezonu u kojoj je na tjedan dana ispala iz Top 100, da bi se u zadnjem tjednu u sezoni vratila u krug osvajačica WTA trofeja trijumfom u talijanskom Courmayeru.


Prvi put nakon OI-a u Ateni 2004. godine hrvatski atletičari s Igara su se vratili bez odličja. Najviše nada polagalo se u dvostruku olimpijsku pobjednicu Sandru Perković, koja je u Tokiju osvojila četvrto mjesto u bacanju diska (65,01). Bacač kugle Filip Mihaljević ostvario je ove godine niz zapaženih rezultata, no u Tokiju nije bio na visini zadatka, u kvalifikacijama je ostvario tek 15. rezultat (20,67) i ostao bez finala, iako je samo dva mjeseca prije u Karlovcu postavio novi hrvatski rekord sa 21,94 metra. Mihaljević je u ožujku osvojio broncu na Europskom dvoranskom prvenstvu u Torunu (21,31).


Sara Kolak bila je senzacionalna olimpijska pobjednica u Riju prije pet godina, no u Tokio je stigla potpuno izvan forme, u kvalifikacijama je izvela tri loša hica te ostala bez plasmana. U Tokiju su od hrvatskih atletičarki nastupile još Ana Šimić, koja je zauzela 25. mjesto u skoku uvis, diskašica Marija Tolj (13. mjesto), te maratonke Matea Parlov Koštro (21. mjesto) i Bojana Bjeljac (53. mjesto).


Borilački sportovi


Judašica Barbara Matić zlatom na Svjetskom prvenstvu najavila je pohod na olimpijski tron. No, osvajačica povijesne svjetske seniorske medalje poražena je u borbi za broncu, dok je druga hrvatska predstavnica Karla Prodan izgubila u osmini finala. No, Matić je u listopadu na jednom od najjačih turnira na svijetu, Grand Slamu u Parizu, osvojila drugo mjesto, čime je osigurala prvo mjesto na svjetskoj renking ljestvici kategorije do 70 kilograma na kraju 2021. godine.


Blanka Vlašić i Snježana Pejčić završile karijeru

Početkom godine završetak karijere objavila je proslavljena hrvatska skakačica uvis Blanka Vlašić. Dvostruka svjetska prvakinja, osvajačica dva olimpijska srebra i bronce te vlasnica drugog najboljeg rezultata svih vremena u rujnu je izabrana za predsjednicu Komisije sportaša HOO-a, pa je samim time postala i dopredsjednica krovne sportske organizacije u Hrvatskoj, dok je u listopadu imenovana u Komisiju sportaša EOO-a.


Oprostila se još jedna velika hrvatska sportašica, Snježana Pejčić, osvajačica bronce u gađanju zračnom puškom na OI-u u Pekingu. U Tokiju je na svojim četvrtim Igrama ostala bez odličja, bila je 31. u kvalifikacijama zračne puške, a deseta u malokalibarskoj pušci, gdje su je od finala dijelila samo tri kruga. S Petrom Goršom je bila 17. u mješovitim parovima u gađanju zračnom puškom. Snježanin trener Seno Čusto u Tokiju je dan uoči natjecanja doživio moždani udar, a tri mjeseca kasnije je i preminuo.


Snježana Pejčić najbliže je odličju bila na Europskom prvenstvu u Osijeku, gdje je s Martom Zeljković i Tanjom Perec osvojila ekipno četvrto mjesto u gađanju malokalibarskom puškom u disciplini trostav.


 

Za karate je 2021. bila osobito važna jer je prvi put bio u programu Olimpijskih igara, a Hrvatsku je u Tokiju predstavljao Ivan Kvesić, koji se na Igre plasirao na Europskom prvenstvu u Poreču na kojem je poražen u borbi za broncu, no zahvaljujući tituli Turčina Ugura Aktaša izborio je odlazak u Tokio. Kvesić je na Igrama nastup završio nakon grupne faze natjecanja.


Kvesić je zajedno s bratom Anđelom, Enesom Garibovićem, Zvonimirom Živkovićem, Ivanom Martincem, Antom Mrvičićem i Karlom Ragužom Hrvatskoj donio ekipno europsko zlato u borbama. Ženska reprezentacija u sastavu Ana Lenard, Lucija Lesjak, Lea Vukoja i Mia Greta Zorko osvojila je broncu u Poreču, a broncu u pojedinačnoj konkurenciji osvojio je Enes Garibović.


Na najvećem ovogodišnjem boćarskom natjecanju, Svjetskom prvenstvu u Alassiju, Hrvatska je u ukupnom poretku zauzela drugo mjesto iza domaćina Italije, a ispred svjetske boćarske velesile Francuske. Hrvatska je na ovom natjecanju osvojila pet medalja, zlato, tri srebra i broncu. Ria Vojković i Marin Ćubela osvojili su zlato u mješovitom paru, Ria Vojković i Carrolina Bajrić su bile srebrne u štafetnom izbijanju, Carrolina Bajrić i Nikol Marelja-Bošnjak su zauzele drugo mjesto u paru, Pero Ćubela osvojio je srebro u disciplini pojedinačno klasično, dok je zajedno s Marinom Milićevićem dohvatio broncu u paru klasično. Hrvatski boćari imali su zapažene rezultate i na Svjetskom prvenstvu za mlade održanom u francuskom Martiguesu osvojivši ukupno devet medalja, zlato, tri srebra i pet bronci. Najsjajnije odličje osvojio je Karlo Šaban u kategoriji do 23 godine u disciplini pojedinačno klasično.


Kuglačka odličja


Najveće kuglačko natjecanje ove godine bilo je deveto ekipno Svjetsko prvenstvo u poljskom gradu Tarnowo Podgorne. Hrvatska ženska vrsta je branila naslov svjetskih prvakinja, dok su muškarci čekali odličje 25 godina. Na kraju su obje reprezentacije osvojile brončane medalje. Hrvatska U-18 reprezentacija je u kolovozu u Sloveniji osvojila ukupno 14 medalja te je proglašena najboljom nacijom Svjetskog prvenstva U-18 i drugom najboljom nacijom Svjetskog prvenstva U-23. Na XIV. Svjetskom prvenstvu U-18 kuglači i kuglačice su osvojili četiri zlatne i dvije brončane medalje, a Hrvatska je bila zlatna i u poretku nacija. Na XX. Svjetskom U-23 prvenstvu hrvatski su natjecatelji osvojili tri zlatne, srebrnu i četiri brončane medalje, a Hrvatska je bila srebrna u poretku nacija. Kuglačice Mlake osvojile su Svjetski kup u Otočcu, dok su na Final fouru Lige prvaka u Njemačkoj završile druge.


Marina Mavrinac Matulja, članica SRD Zubatac iz Lovrana, drugi put zaredom postala je prvakinja svijeta u ribolovu štapom s obale surfcasting tehnikom. Naslov je osvojila na 28. Svjetskom prvenstvu u francuskom gradiću Le Treblade. Osim pojedinačnog zlata osvojila je i brončanu medalju u ekipnoj konkurenciji, zajedno s Teom Sikirić, Ardenom i Esterom Bajlo, članicama zadarskog Zubaca, Jagodom Razum (ŠRD Uligna, Kukljica) i Anom Vučetić (PŠRK Stobreč), pod vodstvom izbornika Antona Vrbata iz Umaga i uz stručnu pomoć Roberta Stermečkog iz Opatije. Ivana Budisavljević (ŠRD Tunera Jadranovo) postala je svjetska prvakinja u lovu štapom iz usidrene brodice s reprezentacijom Hrvatske u konkurenciji U-21 na prvenstvu u Sloveniji.


Hrvatski jedriličar Enrico Marotti osvojio je naslov IFCA svjetskog prvaka u windusrfingu u disciplini slalom na prvenstvu održanom na grčkom otoku Parosu. Drugi je to Marottijev naslov u ovoj disciplini.



Hrvatska osigurala SP u Kataru

Hrvatska nogometna reprezentacija ispunila je dva najveća cilja, prolaz u drugi krug EURO-a i izravan plasman na Svjetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru na kojem će braniti srebro iz Rusije. Hrvatska U-21 reprezentacija je prvi put u povijesti prošla skupinu Europskoga prvenstva, juniorska reprezentacija se probila do elitnog kola kvalifikacija za EP iduće godine u Slovačkoj, dok je futsal reprezentacija izborila EP.