EP u plivanju

Nikola Miljenić sedmi u Europi na 100 delfin, Amina Kajtaz u finalu na 200 delfin, trojka zapela u kvalifikacijama

Ivana Vaupotić

Amina Kajtaz/Foto A. KRIŽANEC

OTOPENI  Nikola Miljenić osvojio je sedmo mjesto u finalu utrke na 100 delfin drugoga dana Europskoga prvenstva u plivanju u malim bazenima, domaćin kojega će do nedjelje biti rumunjski Otopeni. Najbolji hrvatski plivač u finalu je sa 50.44 sekunde isplivao svoju najbržu utrku ove sezone, rezultat je to 21 stotinku sporiji od njegovog dvije godine starog apsolutnog državnog rekorda.

Titulom europskoga prvaka okitio se Švicarac Noe Ponti, koji je u finalu plivao 48.47 sekundi, stotinku sporije od europskog rekorda Rusa Evgenija Korotiškina iz Berlina 2009. godine. No, zato je još jednom popravio rekord europskih prvenstava, u polufinalu je plivao 48.61 sekundi, jučer je bio 14 stotinki brži. Srebro je osvojio Francuz Maxime Grousset (49.00), a broncu Britanac Jacob Peters (49.98).

Amina Kajtaz plasirala se u finale utrke na 200 delfin, plivačica Kantride polufinale je okončala za 2:07.94 minute, rezultat je to 1.04 sporiji od njezinoga godinu dana starog hrvatskog rekorda koji joj je bio dostatan za sedmo mjesto. Dvadesetšestogodišnja Mostarka je i u kvalifikacijama zauzela sedmo mjesto plivavši 2:08.57 minuta.

Finale utrke na 200 delfin na rasporedu je danas u 18.12 sati, a među osam najboljih Europljanki bit će i predstavnica Bosne i Hercegovine, 17-godišnja Lana Pudar, koja je isplivala treći rezultat polufinala (2:05.57). Brže od nje bile su tek Njemica Angelina Kohler (2:05.02) i Britanka Emily Large (2:05.47).

Trojica hrvatskih plivača zapela su u kvalifikacijama, Antonio Milin bio je 36. na 100 prsno (1:01.06), Karlo Noah Paut zauzeo je 39. (22.36), a Robert Vukičević 50. mjesto (22.95) u utrci na 50 slobodno.