Meri Mataja oborila rekord na 50 prsno i izborila vizu za EP u Beogradu

Ivana Vaupotić

Meri Mataja/Foto A. KRIŽANEC

Plivačica Kantride je za 12 stotinki popravila svoj mlađeseniorski rekord Hrvatske

RIJEKA  Meri Mataja (Kantrida), Nikola Miljenić (Medveščak) i Ana Blažević (Maksimir) osigurali su mjesto među putnicima na Europsko prvenstvo u plivanju, što će se od 10. do 23. lipnja održati u Beogradu. Meri Mataja pobijedila je u utrci na 50 prsno drugoga dana međunarodnog mitinga Victoria-Primorje, što je prošlog vikenda održan u Rijeci, plivavši 31.21 sekundi, čime je za 22 stotinke nadmašila normu za EP, ali i za 12 stotinki popravila svoj mlađeseniorski rekord Hrvatske u finalu u kojem je Primorjašica Eliza Spajić osvojila srebrno odličje (33.31).

Nikola Miljenić je nakon »stotke« normu za EP isplivao i na 50 slobodno, njegov rezultat od 22.33 sekunde je 29 stotinki brži od norme za Beograd. Listu putnika na europsku smotru na riječkom je natjecanju zaključila Ana Blažević u utrci na 200 prsno plivavši 2:26.62 minute.

Jana Pavalić i jučer je rušila rekorde na Kantridi, sedamnaestogodišnja Zabočanka slavila je u utrci na 50 delfin plivavši 26.35 sekundi, čime je nadmašila normu za Europsko juniorsko prvenstvo u Vilniusu, ali i bila tri stotinke brža od svojeg apsolutnog, mlađeseniorskog i juniorskog rekorda Hrvatske. Maro Miknić, junior Nevere, zauzeo je treće mjesto u utrci na 50 slobodno u apsolutnoj kategoriji i pritom isplivao normu za Vilnius (22.99) te nakon nastupa na Prvenstvu Regije 2 bio još jednom brži od norme na 100 delfin (55.29), što mu je donijelo i pobjedu u apsolutnoj kategoriji. Još jednu normu za juniorsko EP isplivala je i plivačica Primorja Ana Bobanović, i to u utrci na 100 slobodno (57.23) u kojoj je osvojila srebro u apsolutnoj kategoriji.

Plivači riječkih klubova drugog su dana natjecanja na Kantridi osvojili još tri odličja u apsolutnoj kategoriji, Amina Kajtaz pobijedila je na 200 delfin (2:13.13), dok su plivači Nevere Nikola Zdrilić i Petra Mance bili drugi na 100 prsno (1:04.91), odnosno 100 leđno (1:05.79).