SP u plivanju

Amina Kajtaz ostala bez finala na 200 leptir, osvojila je 15. mjesto

Amina Kajtaz/Foto REUTERS

Kajtaz je u polufinalu plivala 2:13.14 što je više od sekunde sporije od njezinog rezultata 2:11.78 iz jutrošnjih kvalifikacija

DOHA Hrvatska plivačica Amina Kajtaz nije se uspjela plasirati u finale na 200 m leptir na Svjetskom plivačkom prvenstvu koje se održava u Dohi, osvojivši 15. poziciju u polufinalu.

Kajtaz je u polufinalu plivala 2:13.14 što je više od sekunde sporije od njezinog rezultata 2:11.78 iz jutrošnjih kvalifikacija u kojima je zauzela 11. mjesto. Bilo je to njezino drugo polufinale u Dohi nakon što je na 100 leptir zauzela 16. mjesto.

Najbolje vrijeme polufinala, baš kao i u kvalifikacijama, isplivala je Dankinja Helena Rosendahl Bach (2:07.45), a kao posljednja, osma u finale se plasirala 18-godišnja BiH plivačica Lana Pudar (2:09.42).

U četvrtak u Dohi ne nastupa nitko od hrvatskih plivača, u petak će na bazen izaći Ana Blažević u kvalifikacijama discipline 200 m prsno, dok u subotu nastupa Nikola Miljenić u kvalifikacijma utrke na 50 slobodno.

Četvrtog dana plivačkih natjecanja u Dohi na rasporedu su bila finala u pet disciplina.

Japanac Tomoru Honda osvojio je zlato na 200 dupin s rezultatom 1:53.88 osvojivši prvo japansko zlato u ovoj disciplini na svjetskim prvenstvima. Za Hondu je ovo treća medalja u nizu sa svjetskih prvenstva u ovoj disciplini nakon bronce iz Budimpešte (2022) i Fukuoke (2023). Honda je pobijedio ispred Talijana Alberta Razzettija koji je plivao 1:54.65 i Austrijanca Martina Espernbergera s rezultatom 1:55.16.

Na 50 prsno slavio je Australac Sam Williamson s rezultatom 26.32 osvojivši prvo australsko plivačko zlato u Dohi.

Drugi je bio Talijan Nicolo Martinenghi s rezultatom 26.39 koji je bio drugi i na 100 m prsno, dok je treći bio Amerikanac Nic Fink sa 26.49. Fink je bio zlatni na dvostruko dužoj dionici, dok se ovoga puta ipak morao zadovoljiti broncom. Bez odličja je ostao svjetski rekorder u ovoj disciplini Britanac Adam Peaty zauzevši četvrtu poziciju s vremenom 26.77.

Irac Daniel Wiffen je bio najbolji na 800 metara slobodno s rezultatom 7:40.94. Za 22-godišnjeg Irca prva je to medalja na svjetskim prvenstvima, nakon tri europska zlata u malim bazenima.

Srebro, i to drugo na ovom prvenstvu nakon utrke na dvostruko kraćoj dionici, osvojio je Australac Elijah Winnington s rezultatom 7.42.95, dok je treći bio Talijan Gregorio Paltrinieri sa 7:42.98. Za 29-godišnjeg Talijana to je čak 16. medalja na svjetskim prvenstvima.

Siobhan Bernadette Haughey iz Hong Konga je slavila na 200 slobodno s vremenom 1:54.89, ispred Novozelanđanke Erika Fairweather (1:55.77) i Australke Brianne Throssell (1:56.00).

Haughey, koja ima dva olimpijska srebra iz Tokija (100, 200 slobodno), je u Dohi osvojila i broncu na 100 prsno. Za Fairweather je ovo također, druga medalju u Dohi nakon zlata na 400 slobodno. Throssell je u Dohi osvojila i srebro na 4×100 slobodno, a ukupno je na svjetskim prvenstima osvojila 14 medalja pri čemu pet zlata.

U utrci mješovitih štafeta 4×100 mješovito slavili su Amerikanci Hunter Armstrong, Nic Fink, Claire Curzan i Kate Douglass s rezultatom 3:40.22 ispred Australije (3:43.12) i Velike Britanije (3:45.09).

Ova disciplina je na programu svjetskih prvenstava od 2015. i Kazanja.