Odbojka pa nogomet - novoimenovani prvi klupski operativac NK Rijeke

Vladimir Čohar: Ključno je da budemo efikasni

Ivan Volarić

U Hrvatskoj sportska administracija nije na razini i sretan sam što sam dobio priliku na jednoj fenomenalnoj platformi i u svom gradu nešto napraviti na onome što je za mene životni san – rekao je Čohar



RIJEKA Uvod u prijelazni rok naKantridi protekao je u znaku unutar klupskih promjena. Predsjednik Damir Mišković je prije nekoliko dana jasno poručio da je jedan od temeljnih zadataka kluba u idućoj godini podizanje organizacije kluba na jednu višu razinu i u tom smislu povučeno je nekoliko kadrovskih poteza. Jedan od najznačanijih svakako je unaprijeđenje Vlade Čohara u prvoga klupskoga operativca. Nekadašnji profesionalni odbojkaš, kasnije direktor ŽOK-a »Rijeka« i prvi tajnik Kluba za skokove u vodu »Rijeka 2010.«, stigao je u klub zajedno s Miškovićem na mjesto tajnika škole. Nije trebalo proteći puno vremena prije nego što je Mišković u Čoharu prepoznao kadar za veće stvari.


– Mogu slobodno reći da sam, otkad sam upoznao gospodina Miškovića, prihvatio njegov način komunikacije. Sve nas je na neki način povukao tom svojom energijom i pozitivnim pristupom i nitko, a najmanje ja, ne sumnja da taj potez nije pravi – započeo je Čohar. – Znači, prilika je fenomenalna i ja se mislim ukrcati na taj vlak i iskoristiti je najbolje što mogu. Dakle, iskoristiti tu njegovu pozitivnu energiju s kojom nas sve vuče naprijed.   

Efikasnost


Što je ono što će u predstojećem razdoblju predstavljati vaša svakodnevna poslovna zaduženja?



Hoće li biti teško pratiti ambicioznog predsjednika kao što je Mišković?




– To je jedan čovjek koji je meni promjenio život u trenutku kada sam mislio da će to biti nemoguće. Uživam pratiti njegov ritam, to je nešto što se dogodi jednom u životu i ta prilika se ne propušta. Beskompromisno ga pratimo jer uživamo u njegovoj pozitivnoj energiji – rekao je Čohar.



– U ovom trenutku je to teško specificirati. Sigurno je da će jedan od zadataka biti implementacija svih onih stvari koje smo kroz nastupe u Europskoj ligi vidjeli da drugi klubovi primjenjuju. Znači, struktura unutar kluba, raspodjela posla unutar pojedinih službi. Da budemo malo konkretniji, da se zaduženja među službama jasnije znaju, a sve s ciljem da budemo efikasniji. Nema nas puno, ima puno posla, bitno je da u idućih nekoliko mjeseci to restrukturiramo i da se točno zna koja služba je za što odgovorna. Ključna riječ je – efikasnost.


Predsjednik Mišković je i sam rekao da očekuje da se u idućih godinu dana klub digne organizacijski na jednu višu razinu što ne znači da je do sada sve bilo – loše?


– Ekipa i sve ono što je postigla u proteklih godinu dana je pretrčala sve nas u klubu. Mi smo kaskali za njima, hvatali ih, učili, upoznavali jedni druge, rad u drugim klubovima i u sljedećem periodu prilika je da stanemo, razmislimo, sjednemo i povučemo konkretne poteze. Sigurno da ima jako puno stvari koji se mogu popraviti.   

Strukturiranje


Može li se nadoknaditi manjak prostora za rad, vjerojatno i stručnih kadrova u klupskoj logistici?


 – Infrastruktura je problem, manjak ljudi u klubu – također. Međutim, prije nego što dođe vrijeme da se u tom dijelu nešto napravi bitno je da strukturiramo poslove, te jasno definiramo ciljeve i zadatke, a onda će biti jasno u kojim odjelima nedostaje ljudi.


Prošli ste zajedno s momčadi »pola Europe« u posljednjih šest mjeseci. Koji klub bi po vama trebao biti predstavljati organizacijski uzor »Rijeci«?


 – Bez ikakve sumnje – »Stuttgart«. Mislim da bi »Stuttgart« mogao predstavljati uzor, ali ne samo nama nego i klubovima s kojima smo se kasnije susretali u Europi. Imamo predivne kontakte, ljude koji su spremni ugostiti nas i pokazati kako službe funkcioniraju, tko je za što odgovoran. To je klub koji je i za njemačke pojmove jako dobro posložen. Upravo su to prilike koje su nam davale do znanja u kojem smjeru moramo ići, a to je onda kontekst stvari koje mislimo u budućnosti mijenjati.


Nakon profesionalne igračke karijere stjecali ste iskustvo rada u sportskoj administraciji u ŽOK-u »Rijeci« i Klubu za skokove u vodu »Rijeka 2010.«?


– Mene je u životu najviše usmjerilo što je moj otac bio trener. Od malih nogu znam da ne želim biti trener i kroz cijelu svoju karijeru kamo god sam igrao sam više bacao oko na taj organizacijski dio posla nego na sam trenažni proces. Sportska administracija je djelatnost koja je u Hrvatskoj na lošoj razini, a to je zapravo ono što bi u budućnosti moglo pokrenuti hrvatski sport. Imamo odlične sportaše, ali po meni sportska administracija nije na toj razini i zato sam sretan što sam dobio priliku na jednoj fenomenalnoj platformi i to još u svojem gradu da mogu,nešto napraviti na onome što je za mene životni san.   

Zapadni model


Ali, vaš otac Drago je osim trenerskog posla na Kantridi obnašao u funkciju sportskoga direktora »Rijeke«?



» Bivši profesionalni odbojkaš koji je igrao za Rijeku, Varaždin, Stuttgart i Leipzig


» 20 nastupa za odbojkašku reprezentaciju Hrvatske, bronca na Vojnim igrama


» Sportski direktor ŽOK Rijeka od 2008. do 2011. kada je osvojeno osam nacionalnih trofeja, uz tri plasmana u Ligu prvaka


» Prvi tajnik Kluba za skokove u vodu Rijeka 2010.


» Tajnik škole nogometa u NK »Rijeci«


» Rođen 25. travnja 1973. u Rijeci



– Istina, bio je direktor, ali u vremenima kada sportska administracija nije mogla puno napraviti. Ovo je jedan zapadni model – ispravni. Dakle, ima vrlo jasno definiran budžet i ciljeve, a ljudi koji rade u administraciji imaju jasno definirane stvari koje trebaju raditi. I kada posložimo sve tako da svatko radi ono za što je odgovoran, onda će, bez obzira na to da li je ekipa u Europskoj ligi ili ne, klub imati jasnu strukturu, a sportski rezultat će biti nešto što će nas dodatno motivirati.


Hoće li činjenica da je otac Drago legenda kluba biti opterećujući faktor u vašem radu ili…?


– Ne. Profesionalnu igračku karijeru proveo sam u odbojci, ali ja sam dijete Kantride. Po hodnicima i svlačionicama Kantride sam od najranije mladosti. Ti zidovi dišu s nečim što sam ja proživljavao kao dijete, odlaske na utakmice, poraze i pobjede zajedno s ocem. To me čini ponosnim.


Bilo je dosta odbojkaša koji su ostavili snažan pečat u povijesti riječkog nogometnog prvoligaša?


– Odbojka je jedan od sportova koja možda ne pruža u profesionalnom smislu ono što pruža nogomet, a budući da je riječ o akademskom sportu onda se svi odbojkaši možda posvete nekim drugim karijerama pa su onda višestrani. Jedan od najpoznatijih svjetskih odbojkaških trenera Julio Velasco je bio sportski direktor »Lazija« i »Intera« u vrijeme njihovih velikih uspjeha. Mogu biti sretan da imam tu odbojkašku konotaciju jer u suprotnom vjerojatno ne bih nikada upoznao Deana Šćulca, a on je uz Damira bez ikakve sumnje osoba koja mi je omogućila da poletim.