Novo normalno

Na masovnim testiranjima prije utakmica priličan novac ide i privatnicima. Među njima je i poliklinika savjetnika bivše predsjednice

Ivan Volarić, Damir Kundić

Foto Milan Sabic PIXSELL / Sanjin Strukic PIXSELL

Foto Milan Sabic PIXSELL / Sanjin Strukic PIXSELL

Hajduk je angažirao privatnu Polikliniku Life, u vlasništvu dr. Tomislava Madžara, posebnog savjetnika za zdravstvo i sport bivše predsjednice Kolinde Grabar Kitarović



RIJEKA Nogometaši Hajduka svladali su Tobol pred otprilike 11 tisuća gledatelja. Naoko puno, ali za splitske prilike ipak – premalo.


Tradicionalno euforično nogometno okruženje obično je tijekom srpanjskih dana nudilo slike dupke ispunjenog Poljuda. Najmanje dvadesetak tisuća gledatelja znalo je ispratiti Hajduk u prvu europsku avanturu. Ovoga puta brojke su skromnije iz razumljivih razloga. Dio navijača unatoč velikoj ljubavi prema nogometu i Hajduku jednostavno nema namjere kroz cijepljenje ili testiranje osigurati Covid putovnicu.


Ima i onih koji su se uredno cijepili, ali ne žele riskirati da uskoro postanu – pozitivni. Neka engleska istraživanja pokazala su najmanje 5.000 pozitivnih nalaza na 60.000 gledatelja koliko se okupilo na finala EURO-a na Wembleyju. A tamo su mogli samo oni koji su primili obje doze ili obavili testiranje neposredno uoči utakmice. UEFA je tu bila vrlo stroga, na Wembley sigurno nije ušao nitko tko nije zadovoljio stroge epidemiološke mjere. Masovna okupljanja kao što su nogometne utakmice pokazala su se kao vrlo rizična mjesta i u tom smislu ni tako stroge epidemiološke mjere ne mogu u potpunosti osujetiti prijenos virusa i mogućnost zaraze.


Angažman Madžarove poliklinike




Danima uoči utakmice Hajduka i Tobola s Poljuda je stizala slika brojnih navijača koji su strpljivo formirali redove. Ne ispred blagajni već ispred šatora za testiranje. Veliki broj navijača, jasno onih djelomično ili potpuno necijepljenih, odlučio se izdvojiti 80 ili 50 kuna (za one koji su primili prvu dozu) kako bi vidjeli Hajduka u drugom pretkolu Konferencijske lige.


Dovoljno je pomnožiti 80 kuna s primjerice 5.000 testova i doći do značajnih iznosa. Ovakve slike očito postaju svakodnevica oko HNL stadiona.


U slučaju Hajduka, klub je uoči pretkola Konferencijske lige osigurao testiranja u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije na Turskoj kuli i to u srijedu i četvrtak.


Jučer su, pak, organizirani i dodatni punktovi u krugu stadiona ispod južne tribine, ali i u Makarskoj i Podstrani. Za to je Hajduk angažirao privatnu Polikliniku Life, u vlasništvu dr. Tomislava Madžara. Radi se o članu HDZ-a koji je radio kao savjetnik za zdravstvo i sport bivše predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, a godinama je bio i glavni liječnik hrvatskih nogometnih reprezentacija.


U političkom smislu, javnosti je postao najpoznatiji po ekscesu na Prisavlju kad je nakon HTV sučeljavanja Zorana Milanovića i Kolinde Grabar Kitarović izgubio kontrolu i napao aktualnog predsjednika. Incident je snimljen i objavljen u medijima, a Madžar se kasnije ispričao, rekavši da je neprimjereno reagirao.


Redovi i u Rijeci


Nešto slično, istina u manje obimu, dogodilo se i uoči utakmice Rijeke i Gorice. Nekoliko stotina navijača Rijeke stalo je u red ispred jedne privatne klinike u centru grada i po cijeni od 85 kuna obavilo testiranje uz pomoć kojega je ishodilo propusnicu za Rujevicu.


Tko će platiti testiranje igrača?

Oni igrači, treneri ili članovi Stožera prvoligaških klubova koji se ne žele ili  se iz nekog razloga ne mogu cijepiti također su obavezni proći kroz proces testiranja. Jasno, te troškove snose će klubovi. I dok prvoligaškim klubovima to neće predstavljati tako značajnu financijsku stavku jasno je da će se ionako financijski siromašni drugoligaši naći u velikim problemima.


Tim više što u svojim redovima imaju uglavnom poluprofesionalce ili amatere i teško ih mogu  “stimulirati” da se cijepe. O tome kakva će posjeta na drugoligaškim stadionima biti ne treba ni špekulirati. A što će tek biti s trećim i nižim nogometnim rangovima, njihovim igračima, trenerima, publikom…

Hrvatski nogometni savez primjenio je nametnute mjere od Stožera CZ RH na svoje prvoligaške stadione. Razumljivo je da nogometna organizacija slijedi naputke Vlade i kroz ovakve mjere pokušava potaknuti mlade, koji čine u visokom postotku nogometnu publiku, na cijepljenje. Međutim, to ne znači da se odgovorni u Savezu trebaju ponašati kao nijemi promatrači zbilje oko njih.


Potpuno jasno je da se klubovi silom prilika pretvaraju u poželjne partnere industrije testiranja, pune iz tjedna u tjedan blagajne privatnih klinika koje nude usluge testiranja i pritom su dovedeni u situaciju da su apsolutno odgovorni za sve što se događa na stadionu. HNS je kao i obično svu odgovornost prebacio na klubove, a klubovi također šute jer valjda misle da nemaju izbora…


Potpuno je nejasno zbog čega se ljudi iz Saveza nisu poput HGU obratili svojem resornom ministarstvu i postigli dogovor oko sufinanciranja testova ili pak izašli s modelom kojim će olakšati situaciju klubovima.


Na koncu zbog čega se za tako masovna okupljanja, kao što su prvoligaške nogometne utakmice, nije dogovorila službena procedura u suradnji s  Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo. Pa ako već netko mora svaki tjedan zaraditi nekoliko stotina tisuća kuna od onih koji se ne žele cijepiti neka to onda barem bude državni proračun.