Finale u Londonu

ENGLESKA – ITALIJA 3:4-11m (1:1) Talijanima dramatični jedanaesterci na Wembleyju, Donnarumma donio Azzurrima europski naslov

Vratar Talijana prometnuo se u junaka penala

LONDON Engleska vs. Italija. Veliko finale EURO-a na Wembleyju u 21 sati. Navijačko zagrijavanje  počelo je satima ranije na londonskim ulicama, ali u središtima talijanskih gradova gdje se ispred velikih ekrana pratilo i wimbledonsko finale. Četverostruki svjetski prvaci na Wembleyju će tražiti svoju drugu europsku titulu.

Jedinu baštine još iz davne 1968. godine. Englezi, svjetski prvaci iz 1966. godine, se nikada nisu popeli na europski tron, dvaput su bili brončani… Sada žele otići do kraja i naciju koja se ponosi nogometom dodatno pogurnuti u stanje rijetko viđene nogometne euforije.

Čekamo službene sastave.

Stigli su sastavi. Roberto Mancini nije napravio niti jednu promjenu, Gareth Southgate se odlučio za povratak u momčad Trippiera, Saka nije u sastavu.

Italija je prvak Europe! Vratar Donnarumma bio je čovjek odluke na ruletu penala. Obranio je udarce Sancha i Sake, dok je Rashford pogodio vratnicu.

Jedanaesterci: 1:2  Berrardi, 2:2 Kane, 2:2 Belotti (Pickford brani), 3:2 Maguirre, 3:3 Bonucci, 3:3 Rashford  (vratnica), 3:4 Bernardeschi, 3:4 Sancho (Donnarumma brani), 3:4 Jorginho (Pickford brani), 3:4 Saka (Donnarumma brani).

120+3 minute: Kraj utakmice. O novom europskom prvak odlučivat će jedanaesterci.

114. minuta: Nema novih pogodaka, sve miriše na penale…

105. minuta: Počeo je drugi produžetak.

105.+1 minuta: Završio je prvi produžetak. Nema promjena na semaforu.

90. minuta: Počeo je prvi produžetak.

90+6 minuta: Nakon šeste minute nadoknade sudac je posla momčadi na odmor uoči produžetaka.

86. minuta: Težak udarac za Talijane, zbog ozljede iz igre mora raspoloženi napadač Chiesa.

73. minuta: Nove promjene u sastavu Engleza, no Talijani i dalje izgledaju opasnije.

70. minuta: Southgate vuče svoj prvi potez, u igru je uveo Saku umjesto Trippiera.

GOL!!! Talijani su poravnali. Nakon udarca iz kuta loptu je u mrežu ugurao Bonucci u 68. minuti utakmice.

62. minuta: Nova velika obrana Pickforda, Chiesa je sve napravio sam od prodora do udarca s 15 metara

57. minuta: Prva velika prilika za Italiju. Insigne je nakon prodora Chiese snažno odapeo po lopti iskosa s pet, šest metara, a dobro postavljeni Pickford odbio njegov udarac.

54. minuta: Mancini više nema što čekati, uveo je dva svježa igrača.

50. minuta: Insigne je probao iz slobodnog udarca sa 17 metara i poslao loptu kraj gola.

46. minuta: Počelo je drugo poluvrijeme, nema promjena u sastavima.

45+4 minuta: Završilo je prvo poluvrijeme koje je odredio rani pogodak Shawa. Talijani su se nakon toga nametnuli posjedom, ali su ostali bez prave prilike. Englezi su pak u “talijanskom odijelu”, u čvrstom bloku čuvali i do odmora sačuvali dragocjeni gol prednosti.

28. minuta: Azzurri su još uvijek bez pravog odgovora pred engleskim vratima, većina njihovih pokušaja završava u čvrstom engleskom bloku.

18. minuta: Talijani su se pribrali nakon početnog šoka, pokušavaju se nametnuti posjedom i doći do poravnanja.

GOL!!! Englezi vode od 2. minute. Shaw je zabio nakon ubačaja Trippiera. Ludi početak finala!

1.minuta: Počela je utakmica na Wemleyju, Englezima se naklonilo i vrijeme – počela je lagana kišica.

ENGLESKA – ITALIJA 1:1

Stadion Wembley. Gledatelja 67.173. Sudac: Björn Kuipers (Niz). Strijelci: 1:0 Shaw (2′), 1:1 Bonucci (68′). Žuti karton: Insigne, Bonucci, Barella, Chiellini, Jorginho (Italija), Maguire (Engleska). Jedanaesterci: 1:2  Berrardi, 2:2 Kane, 2:2 Belotti (Pickford brani), 3:2 Maguirre, 3:3 Bonucci, 3:3 Rashford  (vratnica), 3:4 Bernardeschi, 3:4 Sancho (Donnarumma brani), 3:4 Jorginho (Pickford brani), 3:4 Saka (Donnarumma brani).

ENGLESKA: ​Pickford,  Walker (od 120′ Sanhco), Stones, Maguire, Shaw, Rice (od 74′ Henderson, od 120′ Rashford), Phillips, Trippier (od 71′ Saka), Mount (od 99′ Grealish), Sterling, Kane.

ITALIJA: Donnarumma, Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (od 118′ Florenzi), Barella (od 54′ Cristante), Jorginho, Verratti (od 97′ Locatelli), Chiesa (od 85′ Bernardeschi), Immobile (od 54′ Berrardi), Insigne (od 91′ Belotti).