Liga prvaka

Borussija osigurala prolaz, PSG-u bodovi s Old Trafforda, Giroud s četiri gola ušao u povijest Lige prvaka

Olivier Giroud/Foto REUTERS

Sa 34 godine i 63 dana Giroud je postao najstariji igrač u povijesti Lige prvaka koji je upisao "hat-trick"

TORINO U derbiju večeri nogometne Lige prvaka PSG je na Old Traffordu pobijedio Manchester United sa 3-1 zakompliciravši situaciju u skupini H. Chelsea je na gostovanju porazio Sevillu sa 4-0 osiguravši ‘jedinicu’, dok je Borussija Dortmund izborila plasman u osminu finala.

U najzanimljivijem susretu večeri PSG je na Old Traffordu pobijedio Manchester United sa 3-1 uzvrativši “Crvenim vragovima” za poraz 1-2 u prvom susretu u Parizu.

Manchesteru je bio dovoljan i bod kako bi osigurao jednu od prve dvije pozicije, no porazom je zakomplicirao situaciju. Kako je RB Leipzig slavio u Turskoj protiv Istanbul Basaksehira sa 3-2, uoči zadnjeg kola ManU, PSG i RB Leipzig imaju po devet bodova.

Parižane u posljednjih 90 minuta čeka domaći ogled protiv otpisanih Turaka, dok će RB Leipzig i Manchester United u međusobnom susretu tražiti putnika za osminu finala. Englezima će biti dovoljan i bod jer su u prvom susretu slavili sa 5-0.

PSG je poveo već u 6. minuti golom Brazilca Neymara, no United je izjednačio u 32. minuti preko Marcusa Rashforda. Engleskom napadaču je pomogao Danilo od kojeg se lopta odbila i prevarila Keylora Navasa.

Domaćin je u 56. minuti mogao do preokreta, no vratnica je spasila Parižane. United je izveo brzu kontru, Cavani je primio dobar pas i sa 20 metara pokušao prebaciti Navasa, no pogodio je vratnicu. Martial je pokupio odbijanac unutar kaznenog prostora i uputio udarac prema vratima PSG-a, ali je Marquinhos blokirao udarac.

Do nove prednosti gosti su stigli u 69. minuti kada je Marquinhos zabio u gužvi za 2-1. Samo dvije minute kasnije “Crveni vragovi” su ostali s igračem manje, Fred je dobio drugi žuti i morao je napustiti teren. Bio je to možda i ključni trenutak utakmice. Do kraja susret Parižani su zabili još jedan gol, a strijelac je ponovo bio Neymar u prvoj minuti sudačke nadoknade.

RB Leipzig je osvojio važna tri boda u borbi za plasman u osminu finala nakon što je u ‘ludom’ dvoboju u Istanbulu pobijedili Istanbul Basaksehira sa 4-3. Gosti su imali 2-0 i 3-1, no domaćin je predvođenin trostrukim strijelcem Irfanom Kahvecijem uspio izjednačiti na 3-3. Ipak, u drugoj minuti nadoknade njemački sastav je stigao do pobjede.

Leipzig je poveo u 26. minuti, Marcel Sabitzer je pucao sa više od 25 metara, ali je lopta na putu do gola pogodila Yussufa Poulsena i prevarila domaćeg vratara. Mukiele je u 43. minuti zabio za 2-0, no u posljednjim trenucima prvog dijela Irfan Kahveci je vratio turskog prvaka u život. Edin Višća je iz kornera uputio prizemnu loptu na rub kaznenog prostora, a Kahveci je sjajnim udarcem pogodio za 2-1.

Dani Olmo je lijepo zabio za 3-1 u 66. minuti, no samo šest minuta kasnije Kahveci je smanjio na 2-3. Sjajnu predstavu 25-godišnji turski veznjak je okrunio fantastičnim golom iz slobodnog udarca u 85. minuti. No, to nije bilo dovoljno, jer je Leipzig u drugoj minuti nadoknade stigao do pobjede. Alexander Sorloth je sjajnim udarcem sa 20 metara pogodio za 4-3.

Za drugi gol Londončana asistirao je Mateo Kovačić

U skupini E Chelsea je na gostovanju porazio Sevillu sa 4-0 osiguravši prvo mjesto u skupini, a sva četiri gola zabio je Olivier Giroud.

Sevilla i Chelsea su i prije ove utakmice osigurali prolaz, a na Sanchez Pizjuanu igrali su za ‘jedinicu’. Kako je prvi susret završio bez golova, bilo je jasno kako će pobjednik osigurati prvo mjesto.

“Bluesi” su poveli već u osmoj minuti preko Girouda koji je lijepo pogodio na asistenciju Kaia Havertza. Francuski napadač je u 54. minuti povećao prednost londonskog sastava, a za drugi gol asistirao mu je Mateo Kovačić. U 74. minuti je zabio i za 3-0 na dodavanje Kantea, a sjajnu večer zaokružio je i četvrtim golom u 83. minuti iz kaznenog udarca kojeg je sam izborio.

Sa 34 godine i 63 dana Giroud je postao najstariji igrač u povijesti Lige prvaka koji je upisao “hat-trick”, a računajući i Kup prvaka, stariji od njega bio je tek Ferenc Puškaš koji je imao 38 godina i 173 dana kada je zabilježio “hat-trick” za Real Madrid 1965.

Ivan Rakitić je igrao do 75. minute za Sevillu, dok je Kovačić za goste igrao do 67. minute

U ranije odigranom susretu Krasnodar je pobijedio Rennes sa 1-0 osiguravši treće mjesto i plasman u Europsku ligu.

Pogodak odluke zabio je Marcus Berg u 72. minuti. Aleksander Martinovič je uputio jednu dugačku loptu, Berg je bio brži od francuskim stopera, izašao je sam ispred Romaina Salina i lijepo zabio za 1-0.

U skupini F Borussija je, oslabljena zbog ozljeda neigranjem prvog strijelca Erlinga Haalanda i veznjaka Emrea Cana, ispunila cilj, osvojila bod koji joj je bio dovoljan za bod. Haaland je otpao zbog problema s tetivom, dok Can ima ozljedu mišića.

Domaćin je poveo u 44. minuti golom Raphaela Guerreira, a izjednačio je Ciro Immobile iz kaznenog udarca u 67. minuti.

U drugom susretu Club Brugge je pobijedio Zenit sa 3-0 osiguravši utješno treće mjesto i Europsku ligu, ali i ostavši u igri za osminu finala.

Golove su Charles de Ketelaere (33), Hans Vanaken (58-11m) i Lang (73). Matej Mitrović nije igrao zbog ozljede za domaćine, dok je Dejan Lovren propustio utakmicu zbog žutih kartona.

Za Mađare je od 71. minute zigrao Roko Baturina ušavši u igru umjestu Uzunija

U skupini G Barcelona i Juventus su ostvarili očekivane pobjede protiv Ferencvaroša i kijevskog Dynama. Barca je u Budimpešti slavila sa 3-0, dok je Juve u Torinu pobijedio identičnim rezultatom pa će španjolski i talijanski velikan u zadnjem kolu u međusobnom susretu odlučiti o pobjedniku skupine.

Barca će ogled na Camp Nou dočekati s tri boda više. Podsjetimo Španjolci su u prednosti jer su u Torinu slavili sa 2-0.

Barcelona je u Mađarskoj rutinski stigla do tri boda, a golove su zabili Griezmann (14), Braithwaite (20) i Dembele (28-11m), dok su strijelci za Juve bili Chiesa (21), Ronaldo (57) i Morata (66).

Cristiano Ronaldo/Foto REUTERS

Skupina E

Krasnodar – Rennes 1:0 (Berg 72)

Sevilla – Chelsea 0:4 (Giroud 8, 54, 74, 83pen)

1. Chelsea 5 4 1 0 13:1 13*
2. Sevilla 5 3 1 1 6:7 10*
3. Krasnodar 5 1 1 3 5:10 4
4. Rennes 5 0 1 4 2:8 1

Skupina F

Borussia (D) – Lazio 1:1 (Guerreiro 44//Immobile 67pen)

Brugge – Zenit 3:0 (De Kaetelare 33, Vanaken 58pen, Lang 73)

1. Borussia Dortmund 5 3 1 1 10:4 10*
2. Lazio 5 2 3 0 9:5 9
3. Brugge 5 2 1 2 6:8 7
4. Zenit 5 0 1 4 3:11 1

Skupina G

Ferencvaros – Barcelona 0:3 (Griezmann 14, Braitwaite 21, Dembele 28pen)

Juventus – Dinamo (K) 3:0 (Chiesa 21, Ronaldo 56, Morata 66)

1. Barcelona 5 5 0 0 16:2 15*
2. Juventus 5 4 0 1 11:4 12*
3. Dinamo Kijev 5 0 1 4 3:13 1
4. Ferencvaros 5 0 1 4 5:16 1

Skupina H

Istanbul Basaksehir – Leipzig 3:4 (Kahveci 45+3, 72, 85// Poulsen 26, Mukiele 43, Olmo 66, Sørloth 90+2)

Manchester United – PSG 1:3 (Rashford 32//Neymar 6, 90+1, Marquinhos 69)

1. Manchester United 5 3 0 2 13:7 9
2. PSG 5 3 0 2 8:5 9
3. RB Leipzig 5 3 0 2 8:10 9
4. Istanbul Basaksehir 5 1 0 4 6:13 3