Luka Ivančić

Novi predsjednik KK Kvarner: 'Imamo zdravu priču, jasnu strategiju i cilj gdje želimo doći'

Zlatko Horvat

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Osjetio sam nevjerojatnu energiju, pravu sportsku, kod ljudi s kojima ću raditi i koji su me nagovorili da preuzmem ovu funkciju - kaže Ivančić



Luka Ivančić, 41-godišnji Riječanin, u utorak navečer jednoglasnom odlukom skupštinara postao je predsjednik Košarkaškog kluba Kvarner. Ivančić, nekadašnji generalni direktor HNK Rijeka, a sada voditelj razvoja i investicija u tvrtki Jadran hoteli, uhvatio se zahtjevnog posla.


– Puno sam razmišljao o tome. Cijela priča da pomognem klubu već dugo traje, ali ranije nisam mogao iz privatnih razloga. Osjetio sam nevjerojatnu energiju, pravu sportsku, kod ljudi s kojima ću raditi i koji su me nagovorili da preuzmem ovu funkciju. Rečeno je da ovo nama ne smije biti teret, već gušt. Svjesni smo da u početku moramo riješiti neke stvari, ali u svemu, iskreno, ne vidim neki problem – kaže Luka Ivančić.


Ulog u budućnost su vlastita djeca. Suradnja s Akademijom »CEBA« Nikole Vujčića, koja djeluje u klubu, dobila je novu dimenziju ulaskom Vujčića u Upravni odbor. Kada se tu dodaju (sportski) direktor Davor Kus te budući trener Slaven Rimac, tri bivša hrvatska reprezentativca, garancija su kvalitete stručnog rada.




– Taj projekt akademije Nikole Vujčića traje već četiri, pet godina. Sada ga treba dignuti na višu razinu, te dečke koji su se isprofilirali u omladinskom pogonu treba staviti na pozornicu, pod reflektore prve momčadi. To je vrlo zdravi projekt, a takvih projekata, nažalost, u Hrvatskoj nema u svim sportovima. Mislim da bi više trebalo raditi na način na koji je Vujčić to koncipirao. Obiteljski projekt privukao je najbolje mlade hrvatske košarkaše. Kada zaigraju za prvu ekipu, tada im je samo nebo granica. Ne znam ima li koji klub u Hrvatskoj takve igrače na okupu. Akademija je veliko ulaganje u mlade. Prošlo je pet godina, a ulaže se i dalje. Imamo tri, četiri velika projekta koja želimo ostvariti u prvoj godini. Oni bi trebali biti konstanta u četverogodišnjem mandatu. Ne mogu ići u detalje, ali ćemo ih prezentirati čim budu potpisani ugovori.


Temelji


Predsjednici riječkih klubova iz loptačkih sportova nakucali su se na mnoga vrata, na kraju je spas uvijek bio Riječki sportski savez. U Kvarneru žele krenuti nekim drugim putem.


– Postoje zdravi temelji koji se grade četiri, pet godina. Dolaze nam najbolji mladi igrači iz drugih velikih gradova, umjesto u Cibonu, Cedevitu Junior, pa čak i Zadar ili Split, žele doći u Kvarner jer se radi kvalitetan posao. Meni kao Riječaninu užasno je žao što se Zamet našao u ovoj situaciji i iduće će sezone igrati drugu ligu, što Primorje EB svake godine gubi svoje mlade igrače, s kojima bi igralo finale prvenstva. Volio bih da postoji pet Nikola Vujčića i Davora Kusa. Ovih 18 ljudi koji su bili na izbornoj Skupštini još su me više potakli da to bude jedna lijepa priča, što me ugodno iznenadilo, te jednoglasno donesu sve odluke i izraze želju za pomoći. Već se tada pokazala snaga Kvarnera, barem sam ja to tako doživio. Bez ljudi nema kluba. Možda sam emotivan, ali volim ovaj grad i stvarno bih volio napraviti nešto, u ovom slučaju za Kvarner, kao što bih želio da HNK Rijeka iduće sezone opet osvoji dvostruku krunu i igra europska natjecanja. Želio bih, naravno, da i ostali riječki klubovi ostvare ciljeve. Nažalost, bez novaca je to jako teško. Za dobiti novac morate pokazati što imate da bi vam netko dao donaciju. Mi imamo jasne planove koje ćemo javno prezentirati kroz 15 dana, samo da se potpišu krucijalni sponzorski ugovori te ugovor s jednom velikom europskom organizacijom. Ako do toga dođe, onda ćemo pričati o još boljoj promociji riječke košarke i naših mladih igrača.


Pune tribine


U uvodnom obraćanju s mjesta predsjednika Ivančić je kao jedan od ciljava naglasio pune tribine Centra Zamet. Neki njegovi predhodnici nisu uspjeli u tome ni u dvorani »Dinko Lukarić«.


– Zdrava priča, jasna strategija kluba i cilj gdje želimo doći. Želimo doći visoko, prezentirajući naše mlade, igrajući atraktivno, što može puno objasniti struka, a tu smo najjači u Hrvatskoj. Brza košarka, puno koševa i ono naše »Krepat ma ne molat«. Kad to doživimo, tribine Centra Zamet bit će pune. Košarka je jedan od najintenzivnijih i najzanimljivijih sportova, a mi to želimo dovesti na Zamet.


Prošlo je pola stoljeća kada je Matan Rimac na Trsatu vodio Kvarner. Sada se samo čeka potpis njegova sina Slavena.


– Za cijeli projekt ključan je trener. Nismo krenuli u pregovore s nijednim igračem jer smo željeli najprije definirati trenera, koji ima jasnu viziju i koji zna što se radilo u akademiji. Nadam se da ćemo u sljedećim danima uspjeti predstaviti novog trenera.


Europska natjecanja


Prije deset godina Kvarner je odbio ABA ligu, smatrajući da je to prekrupan zalogaj. Lani su ostali bez FIBA Eurokupa, a zatim u kvalifikacijama i bez Sjeverne lige (EBNL).


– Prvenstveni cilj je afirmacija mladih igrača, a u četverogodišnjem mandatu sigurno nam je ambicija zaigrati u nekom od europskih ili regionalnih natjecanja. Sada je najbitnija afirmacija i stabilizacija kluba – kaže Ivančić.