Sjajni Boston poveo u velikom finalu, Keltima se poklonio i Steve Kerr

REUTERS

REUTERS

Jednostavno su bili briljantni i zaslužili su pobjedu", pohvalio je goste Kerr

– Košarkaši Boston Celticsa poveli su sa 1-0 u finalu doigravanja NBA lige nakon što su na gostovanju pobijedili Golden State Warriorse sa 120-108.

Golden State i Boston su finalnu seriju na četiri pobjede otvorili ogledom u Chase Centru u San Franciscu, a gosti su već na startu stigli do “breaka”.

Druga utakmica na rasporedu je za tri dana ponovo u Chase Centru, a serija potom seli TD Garden gdje su na rasporedu iduće dvije utakmice, 8. i 10. lipnja.

Goldn State je bolje otvorio finale, nakon sedam minuta imao je šest razlike (20-14), u završnici četvrtine sedam razlike (29-22), da bi nakon prve četvrtine rezultat bio 32-28. U drugoj četvrtini Warriorsi su došli i do +8 (47-39), no Boston je u završnici prvog dijela uspio nadoknaditi zaostatak i stići do prve prednosti na utakmici (50-49), a na odmor otići s dva koša viška (56-54).

Treća četvrtina u potpunosti je pripala domaćinu, aj dio igre dobili su sa 38-24. Warriorsi su u jednom trenutku imali +17 (87-72), da bi na ulazu u zadnju dionicu imali +12 (92-80). I onda je krenuo nevjerojatan povratak Celtica. Zadnju četvrtinu su otvorili serijom 9-0 smanjivši zaostatak na tri koša, a kod rezultata 100-103 napravili 17-0 za vodstvo 117-103.

Bila je to druga najveća serija u posljednjoj četvrtini nekog finala u zadnjih 30 godina. Na kraju je Boston zadnji period igre dobio 40-16 za konačnih 120-108.

Al Horford je predvodio Boston sa 26 koševa i šest skokova, Jaylen Brown je ubacio 24 koša uz sedam skokova, dok je Derrick White dodao 21 koš.

“Ćekao sam ovaj trenutak. Želio sam da dečki shvate da je ovo samo igra, da izađu van i da se zabave. U momčadi imamo puno sjajnih momaka i sretan sam što mogu podijeliti ovu pozornicu s ovom grupom igrača,” kazao je 36-godišnji Horford.

Stephen Curry, koji je zabio sedam trica, postigao je 34 poena za  Warriorse, Andrew Wiggins je dodao 20 koševa, a Klay Thompson 15 koševa.

“Odajte priznanje ovim dečkima”, rekao je trener Golden Statea Steve Kerr. “U posljednjoj četvrtini su pogodili sve šuteve. Boston je odigrao sjajnu četvrtinu. Jednostavno su bili briljantni i zaslužili su pobjedu”, pohvalio je goste Kerr.

Boston je stigao do NBA finala prvi put od 2010. godine, a Celtici imaju priliku postati NBA rekorderi. Trenutno su izjednačeni s Los Angeles Lakersima sa po 17 naslova prvaka. S druge strane Warriorsi imaju šest naslova, pri čemu su od 2015. do 2018. tri puta slavili.