Najskuplje pojačanje

Hajduk angažmanom Riječanina rješava goruće vratarsko pitanje. Ključne su bile Ivušićeve reprezentativne ambicije

Davor Petrović

SADA BLIŽE OKU IZBORNIKA - Ivica Ivušić/Foto PIXSELL

SADA BLIŽE OKU IZBORNIKA - Ivica Ivušić/Foto PIXSELL

Presudnu ulogu u svemu je imala Ivušićeva želja da se vrati u Hrvatsku



SPLIT Odgovorni s Poljuda konačno su pronašli zajednički jezik s čelnicima ciparskog Pafosa, a to znači da će se Ivica Ivušić u najkraćem mogućem roku pojaviti u Splitu i potpisati ugovor, te se tako pridružiti nekolicini rođenih Riječana koji su u novijoj povijesti nosili dres Hajduka. Njegov dolazak ujedno predstavlja treće pojačanje Splićana u ovom ljetnom prijelaznom roku, i to unutar samo tri dana.


Naime, Hajduk je u utorak službeno predstavio Frana Karačića, dovedenog iz Lokomotive, i Adriona Pajazitija, igrača Fulhama, koji je od početka ove godine bio na posudbi u Gorici. Zapravo, nije pretjerano reći da su Splićani u tom smislu preuzeli štafetu od velikog rivala iz Maksimirske 128. Kroz proteklih nekoliko tjedana Dinamo je stalno dovodio nove igrače u kratkim vremenskim razmacima, a sada je Hajduk ubacio u višu brzinu na pisti za transfere.


Prema dostupnim informacijama, odšteta za Ivušićev transfer iznosi 500 tisuća eura, što je, zapravo, sasvim solidna cijena jer Ciprani u prvim kontaktima inzistirali na jednom milijunu. Hajduk je, pak, u startu ponudio 300 tisuća, a nakon prijateljskog uvjeravanja dogovorena je spomenuta cijena. Presudnu ulogu u svemu je imala Ivušićeva želja da se vrati u Hrvatsku.


Pajaziti i Karačić




Zapravo, ključne su bile njegove reprezentativne ambicije. Ivušić je bio u momčadi koja je na Svjetskom prvenstvu u Kataru 2022. godine osvojila treće mjesto, a nešto kasnije je otišao na Cipar i pomalo je iscurio iz vidokruga Zlatka Dalića. Sada se, pak, godinu dana prije isteka ugovora s Pafosom, odlučio na povratak u SuperSport HNL.


Samim time je postao i Hajdukovo najskuplje igračko pojačanje u dosadašnjem dijelu ovog ljetnog prijelaznog roka. Naime, za Karačića je aktivirana otkupna klauzula od 200 tisuća eura, a Pajaziti je doveden bez odštete, s time da Fulham ima pravo na dvadeset posto iznosa njegovog budućeg transfera. Neslužbeni podaci govore da je tijekom ovog ljeta Splićane nešto više od Ivušića koštao samo novi stručni stožer jer su Gonzalo Garcia i njegovi ljudi od povjerenja Istri 1961 donijeli 530 tisuća eura.


Kada je riječ o rođenim Riječanima koji su u novijoj povijesti igrali za Hajduk, najviše prašine su podizali izravni transferi, poput onog Nenada Gračana koji je 1986. godine zamijenio Kantridu Poljudom. Njegov transfer iznosio je tadašnjih 250 tisuća maraka, a sudbina je htjela da se u prvom kolu prvenstva igra Jadranski derbi u Rijeci. Gračan je tu utakmicu završio u kolima hitne pomoći jer mu je bila slomljena noga nakon starta Mladena Mladenovića, također rođenog Riječanina, koji je dvanaest godina kasnije igrao za Hajduk.


S Kantride u Inter


Podjednako snažan odjek je 2009. godine izazvao odlazak Ahmada i Anasa Sharbinija u Split za 2,3 milijuna eura. Grobnička braća bili su simbol tadašnje momčadi s Kantride i njihov transfer prema južnom dijelu Jadrana izazvao je konsternaciju u gradu na Rječini. S druge strane, za tadašnje prilike više nego solidna odšteta pomogla je posrnuloj Rijeci da nekako izgura zahtjevno razdoblje do dolaska Damira Miškovića na čelo kluba.


Dvije godine prije braće Sharbini s Kantride se na Poljud otisnuo Siniša Linić, i to, kako kaže internet stranica Transfermarkt, kao slobodan igrač. Naravno, i to je mnogima loše sjelo. Saša Peršon je, pak, u Hajduk stigao preko Maksimirske 128. Naime, on je 1990. otišao u Dinamo, a dvije godine kasnije Zagreb je zamijenio Splitom. Elvir i Trojan Maloku su, pak, otišli u Hajduk 2013. kao maloljetnici, bez službenog nastupa za seniore Rijeke.


Isto vrijedi i za Ivušića koji, jednostavno, nije bio dovoljno star da dogura do udarne momčadi matičnog kluba. Njega je, naime, kao perspektivnog četrnaestogodišnjaka put odveo u Inter 2009. Seniorski nogomet osjetio je u na posudbi u Pratu, zatim je bio u Istri 1961, Olympiacosu, Osijeku i Pafosu. Danas je, pak, jasno da Poljud predstavlja njegovu iduću postaju.