Splićanima treće mjesto

FOTO Igokea u opatijskoj dvorani naslijedila Cibonu, prvak BiH uvjerljivo slavio u finalu Liburnia kupa

Katarina Blažević

SLAVLJENICI - Momčad Igokee/Foto M. LEVAK

Igrači Igokee su se mučili u prvom poluvremenu, obrambeno su loše odigrali te su do prvog vodstva stigli tek na samom kraju druge četvrtine (46:44). Utakmica je odlučena na početku zadnje dionice

OPATIJA Košarkaši Igokee pobjednici su drugog izdanja Liburnia kupa, turnira koji je u opatijskoj dvorani organizirala Udruga “Marinovi prijatelji”. Aktualni prvak Bosne i Hercegovine, kojemu uskoro slijedi nova sezona u ABA ligi i Ligi prvaka, na kraju je uvjerljivo (97:75) slavio protiv talijanskog drugoligaša Cividalea, iako rezultat u prvih 20 minuta nije odavao toliku dominaciju momčadi trenera Dragana Bajića. Tek je na kraju prvog poluvremena Igokea preokrenula rezultat i na veliki odmor otišla s “plus dva” (46:44).

Igokea – Cividale 97:75

Finalni susret Liburnia kupa: Igokea – Cividale 97:75 (18:26, 28:18, 25:16, 26:15). Dvorana “Marino Cvetković”. Gledatelja: 200. Suci: Jurčević, Hordov i Mjeda.

IGOKEA: Kendrick 14, Kondić 6, Delalić 6 (2-2), Tanasković 20 (6-8), Crawford 8, Jošilo 3 (0-2), Nakić 2, Talić 6, Stephens, Waller 17, Marić 13 (5-7), Bošković 2.

CIVIDALE: Miani 18 (5-7), Chiera 7 (3-4), Caesse 3 (1-2), Rota 14 (6-8), Mouaha 9 (3-4), Battistini 5, Pepper 13 (3-4), Balladino, Michalich, Nikolić 6, Dell’Agnello.

Osvajač drugog Liburnia kupa, nasljednik Cibone, mučio se u prvom poluvremenu, obrambeno je izgledao vrlo loše zbog čega je i primao lake poene. Cividale je poveo s 4:0, na sredini četvrtine je vodio 16:11, da bi do kraja dionice postepeno povećavao vodstvo pored uspavane obrane Igokee. Mouaha se pred kraj prve četvrtine sjurio u brzoj kontri do koša i ubacio dva poena za već “plus devet” (22:13).

Pritisak Talijana

Igokea se polako stabilizirala u obrani, nakon njihove serije 8:1 bilo je 36:39 na semaforu, da bi uoči završetka poluvremena tricama Crawforda i Wallera došli do izjednačenja (44:44), a onda i preokreta nakon slobodnih bacanja Marića (46:44).

Do značajnijeg su rezultatskog odvajanja igrači Igokee stigli na kraju treće četvrtine kada je napokon proradila obrana, koja Cividaleu nije dopustila lake šuteve. Waller je zabio svoju četvrtu tricu u prvom napadu zadnje dionice za 74:60, a kod pete trice već je bilo visokih 22 poena prednosti (84:62) u 35. minuti.

Košarkašima Splita pripalo je treće mjesto na turniru nakon što su u još jednoj teškoj i tvrdoj utakmici, koja se odužila na oko sat i 55 minuta, pobijedili češke Pardubice 82:76. Momčad hrvatskog trenera Dina Repeše otišla je na odmor vodstvom 40:38, ali su Splićani serijom 11:0 u prvom dijelu treće četvrtine preokrenuli rezultat. Zakucavanje Runjića i trica Mavre manje od minute prije kraja odvojile su Žute na već nedostižnu razliku (80:72).

Pardubice – Split 76:82

Susret za treće mjesto Liburnia kupa: Pardubice – Split 76:82 (18:20, 22:18, 16:21, 20:23). Dvorana “Marino Cvetković”. Gledatelja: 200. Suci: Hadžić, Šverko i Miletić.

PARDUBICE: Vyoral 11 (1-2), Vrabel, Lukeš 1 (1-2), Švrdlik 3 (1-2), Čolak 10 (1-1), Potoček 2, Šterba 2 (2-2), Burda 3 (1-2), Rikić 21 (3-3), Svoboda 17, Šafarčik 6 (2-3).

SPLIT: Gizdavčić, Kalajžić 6 (1-2), Šarić 1 (1-2), Runjić 14 (4-6), Lisica, Đogo 8 (3-4), Mavra 12 (7-7), Shorter 17 (4-5), Dubravčić 4 (0-1), Jukić 20 (6-6).

Dobra priprema

Nikola Tanasković predvodio je u finalu Igokeu s 20 poena i osam skokova, a proglašen je i MVP-jem turnira.

– Ušli smo previše opušteno u utakmicu, oni su napravili razliku, ali uspjeli smo to ispraviti u drugom poluvremenu. Nismo toliko ispadali u obrani u zadnjih 20 minuta te smo došli do zaslužene pobjede. Drago mi je za MVP titulu, ali nju sam osvojio zahvaljujući svojim suigračima. Ovdje smo došli s namjerom da, naravno, i osvojimo turnir, ali i da se dobro pripremimo za sezonu koja nam slijedi. Prvo je na redu Mornar u ABA ligi, a onda počinje i Liga prvaka – rekao je Nikola Tanasković, kojemu je trofej MVP-a uručio glavni tajnik HKS-a Josip Vranković.

Kapetan Marko Jošilo je, pak, primio prijelazni pehar od direktorice tvrtke Gitone Kvarner Ane Odak, dok mu je onaj trajni pehar uručio Frane Barbarić, predsjednik Uprave HEP-a. Glavni tajnik HOO-a, Siniša Krajač, uručio je pehare igračima najbolje petorke, dok je gradonačelnik Opatije Fernando Kirigin trofej dodijelio najboljem strijelcu, Splitovom Shannonu Shorteru.

Tanasković MVP turnira

Najbolja petorka turnira: Michal Svoboda (Pardubice), Shannon Shorter (Split), Gabriele Miani (Cividale), Ray Kendrick (Igokea), Nikola Tanasković (Igokea).

Najbolji strijelac: Shannon Shorter (Split)

MVP: Nikola Tanasković (Igokea)