MKD ILINDEN

Završena ljetna škola makedonskog jezika u Kostreni: Jezik, narodne nošnje i instrumenti Makedonije

Katarina Bošnjak

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO : SERGEJ DRECHSLER

Ovo je hvalevrijedan projekt i htjela bih zahvaliti Republici Hrvatskoj, Primorsko-goranskoj županiji, Gradu Rijeci i Ministarstvu znanosti i obrazovanja koji sufinanciraju ovakve projekte, izjavila je Ivana Dunoski Mitev



KOSTRENA – U Izviđačkom hostelu Esperanto u Kostreni za sve polaznike Ljetne škole makedonskog jezika MKD Ilinden upriličio je prigodan program. Nakon što su brojnim polaznicima osnovnoškolske i srednjoškolske dobi dodijeljena priznanja, učenici su imali priliku uživati u glazbenom programu i upoznati se s narodnim nošnjama i instrumentima Makedonije.


Svečanosti su osim učenika prisustvovali predsjednica MKD-a Ilinden Ivona Dunoski Mitev, predsjednik Zajednice Makedonaca Ilija Hristodulov te profesorice Natalija Lekovska, Ivana Brezovec i Brankica Bogatinov. Kako je objasnila Dunoski Mitev, Ljetnu školu makedonskog jezika po modelu C zapravo organizira Zajednica Makedonaca u Republici Hrvatskoj, a budući da se održava u Kostreni, odnosno u Rijeci, onda je MKD Ilinden kao najbliže makedonsko društvo odlučilo uveličati tu njihovu svečanu večer.


Tapan i tarabuka


– Večeras ćemo se kratkim programom predstaviti, i pjevačka i glazbena skupina, a isto tako ćemo predstaviti i nošnje. Kao što u Hrvatskoj postoje nošnje iz različitih dijelova, tako je i u Makedoniji, a večeras ćemo predstaviti Egejsku nošnju i Povardarje, a osim toga smo odlučili ispričati nešto o tapanu i tarabuci kao instrumentima Makedonije. Danas je s nama i naš počasni član Kirilo Trajkovski koji je od samih začetaka Ilindena kao društva prije 32 godine bio u samom tom orkestru i svirao jedan poseban instrument, gajde, i on će pokazati djeci kako se svira i kako se pravi ta sama piska od drveta, što je vrlo zanimljivo. Ovo je hvalevrijedan projekt i htjela bih zahvaliti Republici Hrvatskoj, Primorsko-goranskoj županiji, Gradu Rijeci i Ministarstvu znanosti i obrazovanja koji sufinanciraju ovakve projekte, izjavila je Dunoski Mitev.





Školu su pohađali učenici Prve sušačke hrvatske gimnazije te osnovnoškolci iz Dugog Sela i Zagreba. Razgovarali smo s učenicom Marijom, Makedonkom koja po drugi put pohađa ovaj program, a koja nam je kazala kako joj je iznimno drago, što je opet došla i imala priliku družiti se te pričati na makedonskom, a definitivno bi i ponovila ovo iskustvo.


Profesorica biologije Brankica Bogatinov od ove je školske godine učiteljica makedonskog jezika u Dugom Selu, a i prvi put da je učenike vodila u Ljetnu školu makedonskog jezika.


Nezaboravno iskustvo


– Moram priznati da je ogromna odgovornost, pogotovo jer su moji učenici većinom prvašići i drugašići, to su mala djeca, međutim nezaboravno je iskustvo kad vidite njihova nasmiješena lica i da ne žele ići doma. Konkretno moja grupa djece, pola imaju veze s Makedonijom, nekoliko njih su izvorni govornici, a dosta ih razumije, ali ne govori makedonski, a ostala polovica su učenici koji nemaju nikakve veze s Makedonijom, već predstavljaju većinski hrvatski narod, ali su iz ljubavi prema prijateljima iz razreda došli, čuli su u školi da je zanimljivo i sad su uspjeli naučiti neke osnove, zaključila je Brankica.