Općinsko vijeće

Vinodolska općina štedi, ugasili 23 mobilne i fiksne linije: “Nisu se koristile, ali su se uredno plaćale”

Robert Šimonović

Načelnik Vinodolske općine Daniel Grbić / Foto Vedran Karuza

Načelnik Vinodolske općine Daniel Grbić / Foto Vedran Karuza

Načelnik Grbić rekao je kako je po stupanju na dužnost općinskog načelnika zatekao 73 linije, a osobno je pogasio 23 linije koje se uopće nisu koristile, ali su se uredno plaćale



Posljednja ovogodišnja sjednica Općinskog vijeća Vinodolske općine održana u prostoru Nove vijećnice u Bribiru nipošto nije protekla u revijalnom tonu, već itekako radno, a vijećnici su uglavnom izglasavali programe koji se nadovezuju na temu konsolidacije proračuna za 2022. godinu, kao i programe rebalansa proračuna za 2021. godinu.


Naime, na pretposljednjoj sjednici Općinskog vijeća Vinodolske općine vijećnici su jednoglasno usvojili prijedlog proračuna za 2022. godinu u iznosu od 16.817.342 kune, kao i projekcije proračuna za 2023. i 2024. godinu, dok je na posljednjoj sjednici rebalansom proračuna za 2021. godinu utvrđen iznos proračuna u iznosu od 26.309.691 kunu, što je za oko 1,9 milijuna kuna veći iznos od planiranog.


Na dnevnome redu pronašlo se 14 točaka koje su vijećnici jednoglasno usvojili, a za vrijeme trajanja aktualnog sata postavljeno je tek jedno pitanje.


Problem ukopa




Vijećnica Biserka Lončarić (HDZ) pitala je načelnika hoće li organizirati sastanak s predstavnicima Eko Murvice, s obzirom na to da navedeno komunalno poduzeće zakazuje ukope isključivo u jutarnjim satima, što je suprotno običajima mještana Vinodolske općine.


Na istu problematiku na pretposljednjoj sjednici Općinskog vijeća ukazala je i vijećnica Gordana Vlastelić (HSS), a navela je i problem predugog čekanja na pojedine ukope i nepoštivanja određenih mjesnih običaja.


Načelnik Daniel Grbić odgovorio je kako je sastanak dogovoren te će na njemu biti prisutni i predstavnici mjesnih odbora u sastavu općine.


Što se rebalansa proračuna za 2021. godinu tiče, voditelj Odsjeka za proračun, financije i društvene djelatnosti Den Strizić obrazložio je pojedine stavke proračunskih prihoda i rashoda, a svakako je zanimljivo istaknuti podatak koji govori da je prihod od šumskog doprinosa za 2021. godinu porastao s oko 180.000 kuna na gotovo 500.000 kuna.


Strizić je rekao kako je to najveći prihod od šumskog doprinosa u posljednjih četvrtinu stoljeća.


Kada je bilo riječi o uštedama, načelnik Daniel Grbić rekao je kako za uštede uvijek postoji prostora, a kao primjer uvođenja reda naveo je slučaj gašenja 23 službene mobilne i fiksne linije.


Načelnik Grbić rekao je kako je po stupanju na dužnost općinskog načelnika zatekao 73 linije, a osobno je pogasio 23 linije koje se uopće nisu koristile, ali su se uredno plaćale.


Odgoj i obrazovanje


Što se tiče programa vezanih uz konsolidaciju proračuna za 2022. godinu, usvojen je program građenja i održavanja komunalne infrastrukture, plan programa javnih potreba u području kulture, sporta, socijalne skrbi i zdravstvene zaštite, predškolskog odgoja, osnovnog i srednjoškolskog obrazovanja, kao i program utroška sredstava šumskog doprinosa i odluka o uporabi dijela sredstava komunalne naknade za vatrogastvo i predškolski odgoj.


Za program građenja komunalne infrastrukture u 2022. godinu planirani su troškovi u iznosu od 1.510.000 kuna.


Tako je, primjerice, za izgradnju i modernizaciju sustava javne rasvjete (zamjena postojeće rasvjete LED rasvjetom) planiran trošak od 140.000 kuna, za uređenje i sanaciju groblja trošak od 110.000 kuna, za javne prometne površine na kojima nije dopušten promet motornih vozila trošak od 360.000 kuna, za građevine i uređaje javne namjene trošak od 900.000 kuna.


Za redovnu programsku djelatnost kulture i djelatnost Knjižnice i čitaonice Bribir iz proračuna za 2022. godinu planira se izdvojiti 504.000 kuna, dok se najveća izdvajanja planiraju za stipendije učenicima i studentima, program Dječjeg vrtića Cvrčak i mrav te programe dječjih vrtića, jaslica i osnovnog školstva, i to u iznosu od 4.772.000 kune.


Planirana izdvajanja za sport iznose 360.000 kuna, a za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu 450.942 kune.