Stručni skup

Vatrogasci se okupili u Opatiji: “Tehnika nije problem, ali će biti problem manjak ljudi”

Vladimir Mrvoš

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Uz sudjelovanje više od 350 sudionika iz Hrvatske i zemalja regije, skup vatrogasaca u organizaciji Vatrogasne zajednice Primorsko-goranske županije, otvorio je mnoge zanimljive teme



 


OPATIJA – U organizaciji Vatrogasne zajednice Primorsko-goranske županije, u Opatiji je jučer počeo dvodnevni 18. stručni skup vatrogasaca. Na ovogodišnjem susretu okupilo se oko 350 sudionika iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore te Slovenije. Na konferenciji je bilo riječi o utjecaju klimatskih promjena na vatrogastvo, organizaciji rada, primjeni umjetne inteligencije, sustavu psihološke pomoći u vatrogastvu te brojnim drugim temama.


O razmjenama iskustva govorilo se na više od desetak radionica o svakodnevnim situacijama koje se pojavljuju u radu vatrogasaca. Bilo je riječi o računalnim alatima i aplikacijama u suvremenom vatrogastvu, blagodatima i izazovima koje suvremene tehnologije donose vatrogasnoj službi, te suočavanje s rizicima u 21. stoljeću. Stručnjaci su govorili i o napretku u zaštiti i spašavanju, a bilo je riječi od eksploziva do autonomnih robota, kao i o raznim simulacijama vatrogasaca u akciji te korištenju inovacija. Tema je bila i zapovijedanje u dinamičnim okruženjima, u sve opasnijim situacijama kako u urbanim tako i u ruralnim sredinama.


Inovacije




Po prvi put, a u skladu sa svjetskim trendovima, govorilo se i o umjetnoj inteligenciji u službi vatrogastva. Tako je bilo riječi o tehnologijama daljinskog nadzora i otkrivanja požara pomoću satelita, robotima za gašenje požara, kako se velikim temperaturama ne bi izlagali ljudi, te upotrebi umjetne inteligencije pri izbjegavanju prometnih gužvi. U Zborniku radova sa skupa predstavljeno je i vozilo, čiji je prototip proizveden u Rusiji, a koje se u slučaju zakrčenih ulica može podići i kretati na dva kotača, a ima u sebi i dron koji može podići vatrogasce na visinu kako bi se gasili požari na neboderima. Vozilom upravlja sustav umjetne inteligencije, za održavanje stabilnosti takvog vozila. Iz Indije dolazi inovacija gašenja požara putem dronova koji izbacuju lopte za gašenje požara, koje se koriste u Kini i Tajlandu. Također što je vrlo bitno, koristeći umjetnu inteligenciju mogu se spriječiti lažna upozorenja, kao i donositi pojedine odluke, ali je naglašeno i da u primjeni umjetne inteligencije u vatrogastvu postoje mnoga ograničenja i poteškoće koje je potrebno pažljivo proučiti i evoluirati.


Glavni vatrogasni zapovjednik Hrvatske vatrogasne zajednice Slavko Tucaković, istaknuo je da oprema nije problem jer je nabavljeno više od 500 novih vatrogasnih vozila, a u planu je nabavka i novih specijalnih vozila za šumske požare, kao i druge specijalne situacije u iznosima od više desetaka milijuna eura. Ta nabava neće opteretiti lokalne zajednice jer većina sredstava ide preko EU fondova, a ostatak će dati Hrvatska vatrogasna zajednica.


– Tehnika nije problem, već će biti problem manjak ljudi u vatrogastvu, naglasio je Tucaković.


Zbornik radova


Tajnik Vatrogasne zajednice PGŽ-a Nikola Tramontana uime organizatora skupa, napomenuo je da je ovaj 18. skup, u sklopu koga je izdan i vrlo kvalitetan Zbornik radova, koji će služiti za daljnje obrazovanje i obuku vatrogasaca, do sad ukupno tijekom godina okupio više od 5.000 sudionika.


– Dosad su na njemu sudjelovali vatrogasci sa svih kontinetata, osim Južne Amerike, rekao je Tramontana.


Zamjenik župana PGŽ-a Vojko Braut pohvalio se kako PGŽ ulaže u vatrogastvo ne samo što je po zakonu dužan već i znatno više od toga.


– Za vatrogastvo prva je pomisao gašenje požara, ali tu su još brojne druge intervencije u jednako bitnim životnim situacijama kao što su poplave, potresi, pa i potraga i spašavanje. U proceduri je nabava pet dodatnih vozila primarno za otoke i grad Rijeku, a planira se i nabava još dva vozila na području Gorskog kotara. Ne staju niti ulaganja u naš Centar za obuku u Šapjanama, za koji postoje svi preduvjeti da postane referentni centar, ne samo za Republiku Hrvatsku nego i za ovaj dio Europe, rekao je Braut.


U sklopu skupa predstavljena je i najmodernija vatrogasna oprema, pa tako i rukavice i odjela koja u potpunosti mogu određeno vrijeme štititi vatrogasce i pri temperaturama većim od 700 stupnja celzijusa.