Vrijedna donacija DHMZ-a

Riječki Peek&Poke bogatiji je za još jedno superračunalo! Ovo ima ime – “Vihor”

Vladimir Mrvoš

Peek&Poke bogatiji za još jedno vrijedno superračunalo



Riječki Peek&Poke, jedinstveni muzej računala i informatičke opreme u ovom dijelu Europe, stalno obogaćuje svoju kolekciju jedinstvenim uređajima na kojima bi mu pozavidjeli i vodeći svjetski muzeji.


“Naš muzej postao je bogatiji za još jedno superračunalo! Uz postojeće SGI Onyx grafičko superračunalo, model kakav je korišten u studiju Industrial Light & Magic za animacije digitalnih dinosaura u kinohitu »Jurassic Park«, sada u muzejskoj kolekciji imamo i SGI UV 2000 kolokvijalnog naziva »Vihor«.





Ovo superračunalo vrijedna je donacija DHMZ-a (Državni hidrometeorološki zavod Hrvatske). Superračunalo »Vihor« je posljednjih desetak godina, i sve donedavno, svakodnevno korišteno za procesiranje sustava ALADIN za numeričku prognozu vremena koju možemo pratiti na web-stranici www.meteo.hr.


DHMZ snažno podržava edukaciju o temama vremena, klime i naprednih tehnologija, posebno mladih, i u tom duhu je ostvarena suradnja s Muzejom računala Peek&Poke. Potrebno je educirati visoko specijalizirane IT stručnjake za rad sa superračunalima i zato vjerujemo da će ovako posađeno sjeme probuditi znatiželju i entuzijazam kod učenika i studenata računalstva i ostalih STEM usmjerenih studija“, kažu »ICT veterani« iz Peek&Pokea Davor Pasarić i Sveto Nilović.



Superračunala su ključno tehnološko dostignuće koje DHMZ-u omogućava predvidljiviju budućnost. Korištenjem računalnih modela simuliraju se vrijeme i klima. Tako je moguće dati rana upozorenja na opasne vremenske prilike, prognozirati vrijeme nekoliko dana unaprijed, prognozirati kvalitetu zraka i izvoditi dugoročne klimatske projekcije.


Prognostičkim i klimatskim simulacijama DHMZ skrbi o zaštiti građana, dobara i prirode jer nas pravovremene informacije čine otpornijima na vremenske ekstremne. To se posebno odnosi na djelatnosti ovisne o vremenu i klimi, poput energetike, prometa, građevinarstva, upravljanja vodama i zaštite okoliša.



“Ovo superračunalo dan-danas ima dojmljive performanse. Koristi 48 Xeon centralnih procesora s ukupno 288 jezgri, na raspolaganju ima više od 1 TB RAM-a i 60 TB pohrane. Novo superračunalo DHMZ-a je Atos BullSequana XH2000, kolokvijalnog naziva »Neverin«, na kojem se izrađuju još preciznije i pravovremenije informacije o vremenu i klimi.


Ovo superračunalo koristi 12.288 procesorskih jezgri ukupne snage od 373 teraflopsa. Za potrebe prognoze vremena raspoloživost superračunala mora biti 24/365, o čemu brine tvrtka Silicon Master d.o.o., koja održava superračunala. Kada riješimo problem dovoljno jakog električnog voda za napajanja i stavimo ga opet u funkciju, vjerujemo da će ovaj stroj biti prava atrakcija studentima iz STEM područja jer je sjajan primjer kako se tehnologija superračunala može koristiti u stvarnom životu za dobrobit zajednice – u slučaju »Vihora« za detaljnu vremensku prognozu.


Posebno zahvaljujemo načelniku Sektora za meteorološka istraživanja i razvoj DHMZ-a, dr. sc. Kristianu Horvathu, koji se nesebično administrativno i operativno angažirao kako bi ovo superračunalo nastavilo svoj život u našem muzeju. Zahvaljujemo i prof. dr. sc. Zoranu Pasariću, koji je povezao potrebne točkice da se ovo dogodi”, zaključuju naši sugovornici iz muzeja Peek&Poke.