ZABRINJAVAJUĆA STATISTIKA

U PGŽ-u je bitno smanjen broj turističkih ambulanti, kao i pacijenata, a razlog je nedostatak liječnika

Barbara Čalušić

Foto M. TRINAJSTIĆ

Foto M. TRINAJSTIĆ

Prema objašnjenju pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo u PGŽ-u Vesne Čavar, rezultat je to smanjenja broja ambulanti s devet na šest



RIJEKA – Usluge turističkih ambulanti na području Primorsko-goranske županije prošle je godine od lipnja do rujna koristilo 5.575 pacijenata, što je za 2.100 korisnika manje u odnosu na isto razdoblje 2022. godine. Prema objašnjenju pročelnice Upravnog odjela za zdravstvo u PGŽ-u Vesne Čavar, rezultat je to smanjenja broja ambulanti s devet na šest. Razlog smanjenju je nedostatak liječnika zainteresiranih za ovaj posao, a to su najčešće svježe diplomirani studenti medicine.


– Mladi liječnici ne stignu se javiti na natječaje za samu sezonu, a postojeći ne stignu obavljati ni redovne poslove, kazala je Čavar.


Skuplja opcija


Usluge turistima u sezoni pružao je i Zavod za hitnu medicinu PGŽ-a, organizirao je službu hitne medicinske pomoći s ukupno raspoloživih 20 timova T1, odnosno tim s liječnikom, medicinskom sestrom i vozačem te 15 timova T2 koji predstavljaju tim s medicinskom sestrom i vozačem na području ispostava Cres, Crikvenica, Krk, Mali Lošinj i Rab te tri pripravnosti na području ispostava Cres, Mali Lošinj i Rab.




– Moram napomenuti da je riječ o znatno skupljoj opciji koju pokriva Županija, koja je ponovo posljedica nedostatka liječnika koji bi se zaposlili u timove. Sama pripravnost košta puno više. Prošle godine Zavod je uspio zaposliti pet novih liječnika u sezoni, i to tri na Krku i dva u Crikvenici, međutim, otoci su ostali insuficijentni, zbog čega je župan donio odluku da se kao nadstandard za Cres osigura zapošljavanje dva nova liječnika, rekla je Čavar, dodajući da su zasad uspjeli doći samo do jedne liječnice iz Osječko-baranjske županije, specijalistice hitne medicine, dok drugo mjesto još uvijek nije popunjeno.


Prema njezinim riječima, Cresu nedostaje liječnik obiteljske medicine, a to bi mjesto trebao popuniti liječnik iz Makedonije koji je na otok stigao prošlog tjedna.


Inače, u tijeku je nabava pet novih automatskih vanjskih defibrilatora (AVD) za škole, a prošle godine PGŽ je jedan donirao i Udruzi Kupa. Defibrilatori su namijenjeni laicima, a primjena aparata demonstrirana gradonačelnicima i načelnicima tijekom tradicionalnog susreta sa županom. Čavar je jučer pozvala sve predstavnike gradova i općina koji su nabavili AVD da ih prijave u mrežu Zavoda za hitnu medicinu jer jedino na taj način dispečer koji vodi laika kroz rukovanje uređajem može znati da na određenom mjestu postoji takva opcija. Pročelnica županijskog Upravnog odjela za zdravstvo smatra kako je edukacija građana za upotrebu defibrilatora izuzetno važna jer primjena ovog aparata poboljšava šansu za preživljavanjem za 50 posto.


Turistički rezultati


Župan Zlatko Komadina na današnjem je susretu s novinarima podsjetio kako je na području Kvarnera u ožujku ostvareno više od 265 tisuća noćenja i 90 tisuća dolazaka, što znači da je u odnosu na prošlu godinu ostvareno čak 40 posto više noćenja i 42 posto više dolazaka.


– Uspjeli smo djelovati u pravcu kvalitete. Nastojimo što više povećati pred i posezonu s različitim motivima dolazaka. Kao što i sami znate, bogati smo prirodnom i kulturnom baštinom te imamo čitav niz projekata i programa od interesa naših turista. Brendiramo se kao gastro i enodestinacija te destinacija sportskog i zdravstvenog turizma. U okviru Klaster zdravstvenog turizma, u koji su uključene i županijske ustanove, objedinili smo cijelu zdravstvenu ponudu, po čemu smo najjači u Hrvatskoj, rekao je župan.


Prema njegovom mišljenju, porast noćenja i dolazaka za oko 40 posto u odnosu na lani nije mala brojka i pokazuje kvalitetan ulazak u predsezonu, ali i najavljuje izvanrednu turističku sezonu.


Komadina se osvrnuo na podatak da turizam čini sve veći udio turizma u BDP-u Hrvatske, rekavši da bi trebalo jačati i druge gospodarske grane, kao što je slučaj s Primorsko-goranskom županijom gdje se, pored turizma, razvija i lučka djelatnost, transport, energetika, drvna industrija i brodogradnja, iako se u statistici to teško bilancira jer zbog sjedišta tvrtki svi putovi vode u Zagreb.


Čestitka Ajkulama


Komadina je jučer na press kolegiju čestitao postrojbi Specijalne jedinice policije Rijeka, Ajkulama, 33. obljetnicu osnivanja i 20. godišnjicu Udruge Ajkula istaknuvši da je to postrojba koja je prva krenula u obranu Hrvatske.


– Prošli su stvarno sva ratišta. U ona vremena, prvo je policija bila ta koja je provodila obranu dok se formirala Hrvatska vojska. Naša časna jedinica Specijalne policije Rijeka prošla je težak put, puno je ranjenih i poginulih, kojim ovim putem izražavamo sućut, a svima čestitamo na doprinosu koji su dali da živimo u slobodnoj i samostalnoj Republici Hrvatskoj, istaknuo je Komadina.