Održana konferencija

U Opatiji stvaraju vrtić za suvremenu obitelj, vrijednost projekta je više od 2 milijuna kuna

Aleksandra Kućel Ilić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Osnovni cilj projekta je nastavak unapređenja usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja kroz provođenje produljenog popodnevnog boravka djece



Početna konferencija pod nazivom »Dječji vrtić Opatija – suvremeni vrtić za suvremenu obitelj 2« održana je u prostorijama Dječjeg vrtića Opatija.


Uvodnu riječ uputila je Željana Rogoznica, voditeljica projekta, koja je pozdravila sve prisutne sudionike i projektne partnere. Pozdravnim govorom u ime domaćina obratila se Biljana Šuša, ravnateljica Dječjeg vrtića Opatija, koja je naglasila da je stvaranje uvjeta za cjelovit razvoj djece uz omogućavanje da se zadovolje potrebe, interesi i mogućnosti svakoga od njih glavni cilj Dječjeg vrtića Opatija.


Izrazila je zadovoljstvo što su Europska unija i Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava prepoznali važnost ovakvog projekta na području Opatije, zahvalnost Gradu Opatiji na osiguranju financijske održivosti koji kao osnivač vrtića kontinuirano ulaže u rast i razvoj ustanove, uz izražavanje želje i otvorenosti prema budućim suradnjama i novim projektima.





Ispred Grada Opatije, projektnog partnera, sudionicima se obratila i Tamara Sergo, pročelnica Upravnog odjela za financije i društvene djelatnosti Grada Opatije. Navedene su glavne aktivnosti i planirani rezultati projekta.


Kako se moglo čuti, projekt je logičan slijed i nastavak ranije uspješno provedenog projekta Dječjeg vrtića Opatija. Ukupna vrijednost projekta je 2.100.718,38 kuna, od čega je 85 posto bespovratnih sredstava osigurano iz Europskog socijalnog fonda, a 15 posto iz državnog proračuna Republike Hrvatske.


Istaknuto je da je osnovni cilj projekta nastavak unapređenja usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja kroz provođenje produljenog popodnevnog boravka djece.


Krajnji korisnici su djeca kojima će se omogućiti kvalitetna predškolska naobrazba te osigurati boravak u radno vrijeme roditelja uz nove odgojno-obrazovne programe.


Projektom će se osigurati edukacije i radionice za jačanje kapaciteta odgojitelja i stručnog tima koji će to znanje koristiti i po završetku projekta.


Zapošljavaju se odgojitelji, logoped, pomoćno osoblje i voditelj projekta. Projekt traje 20 mjeseci.


U okviru konferencije svoje programe predstavili su suradnici na projektu, Diana Kovačić, predsjednica Ekološke udruge Žmergo, Božena Vrgoč, predsjednica Instituta za STEM edukaciju i afterschool programe, te Damir Perman, vrhunski hrvatski kuhar i član Hrvatske kulinarske akademije.