DOMOVINSKI RAT

U Delnicama se sjetili akcije oslobađanja vojarne i skladišta JNA

Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Foto Marinko Krmpotić

Taj je događaj, složili su se svi sudionici skupa, u široj hrvatskoj javnosti nepotrebno zapostavljen iako je u svojoj srži iznimno bitan dio Domovinskog rata



DELNICE – U velikoj vijećnici Grada Delnica jučer je održan prigodan skup tijekom kojeg su se sudionici prisjetili zbivanja 5. studenoga 1991. godine, odnosno akcije kojom je oslobođena tadašnja delnička vojarna te tri velika vojna skladišta JNA. Taj je događaj, složili su se svi sudionici skupa, u široj hrvatskoj javnosti nepotrebno zapostavljen iako je u svojoj srži iznimno bitan dio Domovinskog rata jer se brzom akcijom došlo do ogromnih količina oružja i streljiva kojom su opskrbljene tadašnje postrojbe Hrvatske vojske kojima nije nedostajalo morala, hrabrosti, ljubavi i vjere, ali oružja svakako jest.


Nažalost, istaknuo je pozdravljajući goste uime domaćina gradonačelnik Delnica Ivica Knežević, nacionalni mediji gotovo i neće popratiti taj datum iako je ta akcija bila jedan od kamena temeljaca u borbi za samostalnost Hrvatske, rekao je Knežević, a Miljenko Balen, ratni zapovjednik 138. brigade HV-a, prisjetio se pojedinosti akcije u kojoj su sudjelovali pripadnici Policijske postaje Delnice, specijalci iz Antiterorističke jedinice Lučko, pripadnici 138. brigade HV-a, lovci, vatrogasci i brojni drugi pojedinci.


– Pomoć smo imali i od tadašnjeg Kriznog štaba Općine Delnice, čiji su predstavnici prethodnih dana bezbroj puta pregovarali s predstavnicima JNA, a tijekom same akcije Josip Horvat i Branko Kezele lukavstvom su pripomogli završetak akcije jer su zapovjednicima vojnih skladišta, iako to nije bila istina, javili da se vojarna predala pa su se i oni predali, rekao je Balen.




Oni koji se nisu predali bili su vojnici JNA u skladištu V2 koji su munjevitom akcijom zauzeli pripadnici delničkih policijskih snaga. Riječ je bilo o 12 mahom mladih goranskih policajaca među kojima je bio i Arsen Silić, koji se jučer također prisjetio pojedinosti tog dana i žestoke akcije koja je nakon puškaranja kraju privedena za 20 minuta i s jednim teže ranjenim pripadnikom delničke policije. Tog se dana, iako nije bio u Delnicama, prisjetio i brigadni general Perica Turalija, zapovjednik zapovjedništva Specijalnih snaga HV-a, rekavši da je pad delničke vojarne i osvajanje skladišta imalo na sve u tada mladoj Hrvatskoj vojsci dvojaki učinak.


– Nedugo po osvajanju osjetili smo po količini oružja i streljiva da smo u puno boljem položaju, a još je možda bitniji bio onaj motivacijski dojam. Jer kad smo čuli da je u Delnicama pala vojarna, mnogi su od nas shvatili da JNA nije takav bauk kakvim ga se predstavlja. Ta nam je akcija dala ne samo oružje već i veliku moralnu snagu, rekao je Turalija.


Poseban dio jučerašnjeg skupa bilo je predstavljanje knjige Nade Glad, djela »Istim nebom spojeni«, u kojem je ona detaljno obradila zbivanja tog dana te pogotovo ulogu tadašnjeg Kriznog štaba Općine Delnice, čiji su članovi od prvih ratnih dana nastojali pregovorima i dogovorima s predstavnicima JNA smanjiti mogućnost sukoba, gubitka ljudskih života i materijalnih šteta. Uz Nadu Glad o knjizi je govorio recenzent knjige, riječki sveučilišni profesor dr. Željko Bartulović.