SJEDNICA GRADSKOG VIJEĆA

Težak Filipovićev poraz: Odbijen izvještaj o izvršenju proračuna, još gore je prošlo izvješće o radu riječkog gradonačelnika

Damir Cupać

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

Činjenica je da je Filipović izgubio podršku Možemo Rijeka, Akcije mladih i Unije Kvarnera, a bez koje mu važne odluke koje će uslijediti na sljedećim sjednicima, neće proći



RIJEKA – Riječko Gradsko vijeće sa 17 glasova protiv i 11 za nije prihvatilo polugodišnji izvještaj o izvršenju Proračuna Grada Rijeke za 2023. godinu, a još gori rezultat glasanja po riječkog gradonačelnika Marka Filipovića bio je tijekom glasovanja o izvještaju o njegovom radu u prvih šest mjeseci ove godine protiv kojega je bilo 17 vijećnika, osam za, dok su tri vijećnika bila suzdržana. Protiv ove dvije točke bili su vijećnici HDZ-a, Mosta, Kluba Akcije mladih, Unije Kvarnera, Maše Magzan i Ive Rinčić, nezavisni vijećnici Davor Štimac i Marin Račić, dok su za bili vijećnici SDP-ove koalicije i PGS-ovi vijećnici. Iako se zbog takvog glasanja neće ništa značajno ni revolucionarno dogoditi, činjenica je da je Filipović izgubio podršku Možemo Rijeka, Akcije mladih i Unije Kvarnera, a bez koje mu važne odluke koje će uslijediti na sljedećim sjednicima, prije svega proračun za 2024. godinu, neće moći proći.


Rashodi i plaće rasli


Gradonačelnik Marko Filipović pojasnio je da je gradski proračun solventan i likvidan i da je stanje puno bolje nego što je bilo u trenutku kada je preuzeo vlast od njegovog prethodnika Vojka Obersbela.


– Proračun se u prvih šest mjeseci realizirao u vremenu koje obilježava visoka stopa inflacije koja je utjecala i na prihode i na rashode. To je najvidljivije kod prihoda o poreza i prireza na dohodak koji su ostvareni u većem iznosz zbog povećanja plaća. No, zbog istih razlogfa su povećani i rashodi zbog ovećanja plaća koje su rezultat postignutih dogovora sa zaposlenicima gradske uprave, Javne vatrogasne postrojbe Rijeka i u dječjim vrtićima. Ukupni prihodi ostvareni su u iznosu od oko 86 milijuna eura, a rashodi su oko 70 milijuna eura. Ostvaren je višak prihoda od gotovo 17 milijuna eura. Planirali smo višak prihoda u proračunu u ovoj godini kako bi nastavili pokrivati manjkove iz prijašnjih godina. Od poreza na dohodak uprihodvano je oko 5,5 milijuna eura više. U ovoj godini nastavili smo smanjivati stopu prireza i ona je smanjena s 14 na 13 posto, a tako ćemo nastaviti i u narednim godinama, kazao je Filipović. On je dodao da su povećana izdvajanja za socijalni program, ali i za javne potrebe u kulturi i sportu, kao što se jako puno sredstava izdvojilo za proširenje kapaciteta dječjih vrtića.





– Rashodi su rasli temeljem pregovora sa socijalnim partnerima, a kada je riječ o plaćama zaposlenih u Gradu Rijeci, Javnoj vatrogasnoj postrojbi i u vrtićima, riječ je o oko 3,6 milijuna eura, pojasnio je Filipović.


Aleksandar Saša Milaković (Most) primijetio je da su prihodi od poreza na dohodak jako bitni budući da pokazuju zdravlje ekonomije Rijeke.


– Što više ljudi živi u Rijeci i imaju što veće plaće, to će ti prihodi biti veći. Ti prihodi su rasli za preko 20 posto i to je ogroman rast. Je li to rezultat pojačane ekonomske aktivnosti, ne možemo zaključiti budući da ninmo dobili nikakve podatke o tome, primijetio je Milaković.


Nebojša Zelič (Možemo) pojasnio je da njegova stranka ne može podržati gradonačelnikovo izvješće budući da su ostvarenja na razini komunalnih prioriteta ispod 10 posto, a u isto vrijeme nema podataka o planu kako te projekte realizirati do kraja godine.



Privremena pročelnica Odjela gradske uprave za komunalni sustav Maja Malnar pojasnila je da je u ovom razdoblju godine uvijek takva realizacija zbog toga što se postupci javne nabave provode u prvom dijelu godine i ona je uvjerena da će do kraja godine biti sve u skladu s planom.


Davor Štimac (Nezavisni) ocijenio je da je situacija s proračunom iz godine u godinu identična.


– Imamo veće prihode koje ne umijemo potrošiti. Zašto je to tako i zašto se građanima ne pruži bolji standard. Što se tiče realizacije, uvijek zaostajemo šest mjeseci. Trebalo bi to biti proaktivnije, uvjeren je Štimac.


Kome je bilo bolje u socijalizmu?


Onda je gradonačelnik Filipović usmenim putem nadopunio materijal tako da je gradskim vijećnicima obznanio podatke FINA-e.


– Kada je riječ o podacima, problem je u tome što podatke dobijamo od Porezne uprave i samo ih oni analitički obrađuju kada je riječ o porezu na dohodak. Podaci FINA-e su javno dostupni i prema njima u 2022. godini broj poduzeća narastao u odnosu na 2021. godinu s 5.130 na 5.401, a broj zaposlenih s 30.202 na 31.699. I to je utjecalo na povećanje prihodovne strane kada je riječ o porezu na dohodak jer je porastao broj poduzeća, zaposlenih i dobit tih tvrtki, naveo je Filipović.


Štimac je gradonačelnika podsjetio da je prije 40 godina u Rijeci bilo zaposleno 80.000 ljudi, a danas ima malo više stanovnika od tog broja zaposlenih. Filipović je primijetio da Štimac misli da je u socijalizmu bilo bolje, a protiv čega on nema ništa.



Josip Ostrogović (HDZ) ocijenio je da je neprihvatljivo da gradonačelnik ne zna kako je došlo do povećanja poreznih prihoda pa mu je odlučio pomoći.


– Do toga je došlo bez njegovog znanja i zalaganja. To je zato jer je Rijeka jedno veliko gradilište, a sve zahvaljujući Vladi RH. U isto vrijeme rashodovna strana je loša, a za to je riječkom gradonačelniku uvijek netko drugi kriv, rekao je Ostrogović. Filipović mu je odgovorio da je svaka razina vlasti tu kako bi podigla kvalitetu života građana.


– Imam kvalitetnu suradnju s Vladom i ministrima, a u isto vrijeme Vlada naglašava dobru suradnju s Gradom Rijekom. Vi ste prisutni u tim protokolima kada dođu članovi Vlade u Rijeku i dobro znate da je normalno da budemo prioritet kada je riječ o ulaganjima u lučku i prometnu infrastrukturu. Rijeka bi trebala biti u fokusu svake vlade. Svi bi trebali biti sretni da se ti projekti realiziraju i da će se nastaviti realizirati, odgovorio je Ostrogoviću Filipović. Nakon toga je Ostrogović ocijenio da su riječki gradonačelnik i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina kao Lolek i Bolek kada dođu ministri u Rijeku je su prvi u redi kada je fotograforanje u pitanju. Požalio se da ne dobija kao potpredsjednik Gradskog vijeća službene pozive Grada Rijeke kada je riječ o tim posjetama. Filipović je izrazio veselje što se viđaju na tim događanjima, ali se zapitao i kako je moguće da je Ostrogović na svim protokolima budući da bi u isto vrijeme trebao biti na odgovornom poslu člana Uprave ACI-ja.


Kada je riječ o izvješću o radu riječkoga gradonačelnika u prvih šest mjeseci tekuće godine, Štefica Jagić (HDZ) ocijenila je da Filipović nema ni rada ni rezultata, da je bez vizije i ideje, da se gradonačelnik udaljio od građana, puno putuje, a da je izvješće isključivo u funkciji samohvale i idealizira nimalo idealnu situaciju. Iva Rinčić (Nezavisna) voljela bi znati što bi gradonačelnik istaknuo kao svoj glavni razvojni projekt, te je ironično dodala da je pohvalno da se gradonačelnik ne umara kada je riječ o službenim putovanjima. Iva Davorija (Možemo) pohvalila je iskorake Grada Rijeke kada je riječ o resoru odgoja i obrazovanja, pohvalila je povećanje plaća zaposlenim, ali je izrazila nezadovoljstvo načinom reorganizacije gradske uprave, upozorivši još jednom na netransparentnost besplatne dodjele gradskih poslovnih prostora privatnoj tvrtki koja je ostarivala prihode kada je riječ o kulturnim djelatnostima. Ona je nezadovoljna i odgovorima gradonačelnika Filipovića kada je riječ o kupovanju brojnih nekretnina koje kupuju tvrtke povezane s tvrtkom Lurssen.


Aktualni sat o Čistoći


Kao što se i moglo očekivati, na Aktualnom satu prve sjednice nakon godišnjih odmora dominirala je tema štrajka radnika Komunalnog društva Čistoća.


Tajanu Masovčić (IDS) zanimalo je koji su daljni koraci kada je riječ o radnicima te tvrtke.
– Nakon što je bez sindikata pokrenut štrajk, odmah sam sazvao Skupštinu, a razgovori s radnicima su bili otvoreni i iskreni. Dogovorili smo povećanje materijalnih prava u operativi za 20 posto, nastavit će se kolektivno pregovaranje, a sve će to neminovno utjecati na povećanje cijene usluge. Potrudit ću se da to bude što manje. Paralelno s tim uvodi se individualizacija odvoza odlaganja otpada. U prigradu je to uvedeno, a troškovi Čistoće su se povećali jer se kamioni češće zaustavljaju pa sve traje duže. Svjestan sam galopirajuće inflacije i utjecaja na budžete i učinit ćemo sve da poskupljenje bude što manje, obećao je Filipović.


Petra Mandić (Most) uvjerena je da postoji prostor racionalizacije troškova Čistoće i da cijena usluge ne bi trebala biti veća.
– Postoji prostor za povećanje plaća kako ne bi opet sve išlo preko leđa građana. To je vidljivo iz poslovnih bilanci, kazala je Mandić. Filipović je odgovorio da je detaljno upoznat s poslovanjem Čistoće kao predsjednik Skupštine tog komunalnog poduzeća.
– Ali jedan dio povećanja plaća će se osigurati povećanjem cijene usluge. Mogu se pronaći određene rezerve, a potrudit ću se da povećanje plaća minimalno utječe na korisnike, ponovio je Filipović.


Iva Rinčić (Nezavisna) pitala je koliko je udio plaća u troškovima Čistoće, a vršitelj dužnosti direktora Bojan Jurdana je naveo da su mjesečni troškovi plaća oko 650.000 eura, godišnje oko osam milijuna eura, a ukupni prihodi društva su oko 15 milijuna eura pa ispada da su troškovi plaća oko 50 posto. Robert Salečić (Unija Kvarnera) pitao je Jurdanu je li točno da je tijekom pregovora zatočio radnike i prijetio im, a Jurdana je to kategorički odbacio, pozvaviši one koji to tvrde na javno sučeljavanje.


Josipa Ostrogovića (HDZ) zanimalo je kako je moguće da se ekonomska cijena vrtića nije mijenjala od 2008. godine i pitao je kako je to moguće. Zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan podsjetila je da je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa donijelo rješenje da je predsjednik riječkog HDZ-a u sukobu interesa jer ne može biti član Uprave ACI-ja i gradski vijećnik, te mu je zbog toga odbila odgovoriti.


Marijan Šegota (Most) izrazio je nezadovoljstvo nereagiranjem čelnih ljudi Grada Rijeke nakon što je predsjednik Mjesnog odbora Gornja Vežica verbalno i fizički napao jednu ženu. Zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan naglasila je da bi svi trebali osuditi takvo ponašanje i napad na žene, pojasnivši da je riječ o članu HDZ-a i da bi to pitanje trebalo postaviti predsjedniku riječkog HDZ-a Josipu Ostrogoviću.
– Ne znam što je policija napravila po tom pitanju, ali osuđujem sve što se dogodilo. Svakodnevno svjedočimo koliko su žene u Hrvatskoj ugrožene. Javno osuđujem taj događaj, a meni se u vezi s njim nitko nije osobno obratio, pojasnila je Krpan. Šegota je na to rekao da pozdravlja njezinu osudu, ali je izrazio nezadovoljstvo zbog toga što se šutjelo do sada.