UPITNA CIJENA GRIJANJA

Što nakon ključne odluke HERA-e o opskrbi Riječana plinom? Energo se svojim kupcima mora javiti do utorka

Marinko Glavan

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Svi opskrbljivači koji imaju sklopljene tržišne ugovore dužni su kupce na jasan i razumljiv način obavijestiti o njihovu pravu na raskid ugovora i povratak na javnu uslugu i to najkasnije do utorka, 27. rujna



RIJEKA – Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) donijela je odluku prema kojoj su svi opskrbljivači koji imaju sklopljene tržišne ugovore s kupcima dužni kupce na jasan i razumljiv način obavijestiti o njihovu pravu na raskid ugovora i povratak na javnu uslugu i to najkasnije do utorka, 27. rujna te kupce pozvati da ih u najkraćem mogućem roku o svom izboru obavijeste. Istom odlukom HERA je obvezala opskrbljivače u obavezi javne usluge na opskrbu plinom svih kupaca na distribucijskim područjima koja pokrivaju, bez obzira na to jesu li s njima već sklopili ugovore ili su zahtjevi kupaca u obradi u tom trenutku.


Automatizirani postupak


Kupci koji žele prekinuti postojeće tržišne ugovore s opskrbljivačem (na riječkom području to je u golemoj većini slučajeva Energo) i preći na opskrbu plinom iz obaveze javne usluge koju na riječkom području pruža Gradska plinara Zagreb, moći će to učiniti telefonski, pisanim putem ili elektroničkom poštom, za što su sadašnji opskrbljivači dužni osigurati dostatne komunikacijske kanale. Pri tom je, obavještavaju iz HERA-e, u slučaju odabira kupca na povratak na javnu uslugu, postojeći opskrbljivač dužan bez odlaganja u registru obračunskih mjernih mjesta ažurirati podatak o datumu završetka isporuke plina kako bi se promjena opskrbljivača mogla provesti automatski.


Oni kupci koji žele preći na opskrbu u obavezi javne usluge, sadašnji opskrbljivači do utorka također moraju pozvati da 30. rujna očitaju i dostave stanje svojih plinomjera, odnosno na dan prestanka ugovora o opskrbi plinom, i to telefonski, pisanim putem ili elektroničkom poštom, a za koje potrebe su opskrbljivači plinom također dužni osigurati dostatne kanale komunikacije, kao i da zaprimljene podatke o stanju plinomjera bez odlaganja dostave operatoru distribucijskog sustava.




Opskrbljivači su dužni u registar obračunskih mjesta unijeti i sve ugovore koji ističu 1. listopada, ili su već prekinuti, kako bi se i te kupce prebacilo u sustav opskrbe u obavezi javne usluge.


Pojednostavljeno, sadašnji opskrbljivači morat će zaprimiti sve zahtjeve za raskidom ugovora te automatski obavijestiti opskrbljivača u obavezi javne usluge, odnosno HERA-u, putem registra obračunskih mjesta, a prema odluci HERA-e, opskrbljivači u obavezi javne usluge će od 1. listopada morati isporučivati plin na distribucijskim područjima koje pokrivaju, svima onima koji su već promijenili opskrbljivača, odnosno prešli na obavezu javne usluge, kao i one koji su podnijeli zahtjeve, odnosno čiji su zahtjevi u postupku obrade. Gradska plinara Zagreb će, dakle, od 1. listopada morati opskrbljivati plinom sve potrošače na riječkom distribucijskom području.


«Nalaže se (opskrbljivačima u obavezi javne usluge, op.a.) da na dan 1. listopada 2022. započnu pružati javnu uslugu opskrbe plinom svim krajnjim kupcima iz kategorije kućanstvo kojima 30. rujna 2022. prestaje ugovor o opskrbi plinom sklopljen s opskrbljivačem plinom, kao i krajnjim kupcima iz kategorije kućanstvo za koje je na dan 1. listopada 2022. u 6 sati postupak promjene opskrbljivača plinom u tijeku«, stoji u odluci HERA-e.


Kratak odgovor


Iz Energa su, na naš upit o tome na koji će način ispoštovati sve što je odlukom odredila HERA, posebno po pitanju kratkih rokova za zaprimanje zahtjeva o raskidu ugovora, za sad samo kratko odgovorili kako će poštovati sve odluke HERA-e te u najvećoj mogućoj mjeri pomoći svojim kupcima u postupku raskida ugovora i prelaska na opskrbu u obavezi javne usluge.


Inače, direktor Energa Sanjin Kirigin, na sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke, održanoj u četvrtak, kazao je da je najbolje da svi kupci iz Rijeke pređu na opskrbu u obavezi javne usluge, odnosno kod Gradske plinare Zagreb, jer će time imati zajamčenu cijenu plina do 1. travnja iduće godine, a GPZ-u će razliku subvencionirati država.


Prema sadašnjim cijenama plina na tržištu, prelazak na Gradsku plinaru Zagreb, odnosno u obavezu javne usluge daleko je povoljnija opcija za kupce od ostanka na tržišnim ugovorima. Iako će za Energove kupce plin preko GPZ-a biti oko 30 do 50 posto skuplji nego do sad, prema novom načinu obračuna u Energu, baziranom na tržišnoj cijeni plina, cijena bi im narasla za barem pet do šest puta.