NARODNO UČILIŠTE

Škole u PGŽ-u od jeseni dobivaju djelatnike koji će zamijeniti zaštitare. Počinje njihova edukacija

Ingrid Šestan Kučić

Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL

Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL

Edukacija za program »Operativni djelatnik za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama« počet će u rujnu i trajat će 250 sati



Narodno učilište Rijeka jedina je obrazovna ustanova u Primorsko-goranskoj županiji koja je dobila verifikaciju za provedbu programa »Operativni djelatnik za sigurnost i civilnu zaštitu u odgojno-obrazovnim ustanovama«. Riječ je o edukaciji djelatnika koji bi od jeseni u svim školama trebali zamijeniti zaštitare ako su ih imale, a program je jučer ušao i u sustav vaučera, što znači da će edukacija za polaznike biti besplatna.


Navodeći da su upisi u program već počeli, ravnateljica Narodnog učilišta, Heni Strčić, kaže da budući polaznici moraju »povući« vaučer iz sustava Moj vaučer, a plan je da će edukacija započeti u rujnu.


Praktične situacije


– Provodit ćemo program koji je izradilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, a očekujemo veliki broj zainteresiranih jer svaka bi škola trebala imati zaposlenog barem jednog operativnog djelatnika. Kako bismo dobili verifikaciju za provođenje programa, morali smo dokazati da za to imamo materijalne i kadrovske uvjete, što nije bio problem, jer imamo iskustva s provođenjem programa iz sektora zaštite i sigurnosti. Maksimalni broj polaznika u grupi može biti 24, a bude li potrebno, organizirat ćemo paralelno edukaciju više grupa, najavljuje Strčić.




Program traje 250 sati, a teorijski dio nastave moguće je pratiti uživo u učionici ili putem online praćenja. Program se sastoji od 60 sati teorijskog i 115 sati praktičnog dijela nastave, dok je 75 sati namijenjeno za samostalno učenje. Poseban naglasak stavljen je na praktične situacije i rad na stvarnim zadacima u školama, a po završetku programa izdaje se uvjerenje o osposobljavanju, koje se upisuje u e-radnu knjižicu.


– Očekujemo da bi se tih 250 sati programa moglo realizirati kroz dva i pol do tri mjeseca edukacije. Program mogu upisati punoljetni hrvatski državljani s prebivalištem u Hrvatskoj i sa završenom četverogodišnjom srednjom školom te koji imaju posebnu psihičku i tjelesnu zdravstvenu sposobnost za obavljanje ovog posla, objašnjava ravnateljica.


Razvijanje vještina


Cijena programa bez vaučera je 643 eura, a tijekom programa polaznici će se upoznati s ključnim aspektima sigurnosti u školskom okruženju, uključujući osnovne principe civilne zaštite i uspostavu učinkovitih preventivnih mjera za zaštitu učenika i djelatnika. Poseban naglasak stavlja se na prepoznavanje različitih oblika nasilja među djecom i mladima te na razvijanje kompetencija za njihovo pravovremeno sprječavanje i primjenu kriznog komuniciranja u izvanrednim situacijama. Polaznici će učiti o tehničkoj zaštiti prostora, uključujući protupožarne sustave i mjere za sprječavanje eksplozija te će se upoznati s pravilima sigurnog upravljanja prostorom škole.


Strčić kaže da program uključuje i upoznavanje s pravnim okvirima uporabe sredstava prisile, naglašavajući zakonitost, opravdanost i minimalnu nužnost takvih postupaka u kriznim okolnostima. Osim toga, obuhvaćene su i osnovne vještine pružanja prve pomoći, što uključuje postupanje u slučajevima nesvjestice, ozljeda i drugih hitnih zdravstvenih stanja, čime se povećava ukupna pripravnost školskog osoblja za hitne situacije. Kroz edukaciju će se razvijati i vještine učinkovite, nenasilne i empatične komunikacije u odnosima s djecom, roditeljima i kolegama, s ciljem stvaranja sigurnog, podržavajućeg i uključivog školskog ozračja.


Škole mogu zatražiti zapošljavanje djelatnika


Sve su škole, kaže ravnatelj OŠ »Vladimir Gortan«, Venelin Mehić, do kraja školske godine imale zadatak napraviti analizu stanja i procjenu rizika, kao i plan sigurnosti škole, a nedavno su od resornog ministarstva dobile naputak da mogu zatražiti zapošljavanje operativnog djelatnika ukoliko je to iskazano planom sigurnosti.


– Mi još nismo zatražili suglasnost za zapošljavanje. Do kraja kolovoza donijet ćemo odluku hoćemo li to učiniti. Naime, naš je sustav dežurstva tehničkog osoblja bio dobro uređen i prije nesretnog slučaja u zagrebačkoj školi početkom ove godine. Nemamo manjkavosti u kontroli ulaza i izlaza u školu te odluku o eventualnom zapošljavanju tek moramo donijeti, zaključuje Mehić.