Kostrena

Vrtić koji proizvodi struju: Zlatna ribica dobila solarnu elektranu

Sanja Gašpert

Fotonaponska elektrana proizvodit će električnu energiju cijele godine, a radi se o prvoj javnoj zgradi u Kostreni na kojoj je ugrađen sustav solarne elektrane. Vrijednost projekta iznosi 372.575 kuna



KOSTRENA – Nakon energetske obnove kojom je povećana energetska učinkovitost zgrade Dječjeg vrtića Zlatna ribica i omogućen prelazak iz energetskog razreda C u energetski razred A, kostrenski vrtić dobio je i fotonaponsku elektranu za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, čime će se dodatno smanjiti energetski troškovi kao i ugljični otisak vrtića.


Fotonaponska elektrana snage 30 kW proizvodit će električnu energiju iz sunčeve energije pomoću fotonaponskih modula postavljenih na krovu zgrade. Sustav će se priključiti na postojeću elektrodistribucijsku mrežu niskog napona s ciljem vlastite potrošnje većine proizvedene energije te daljnje distribucije eventualnih viškova proizvedene energije. Fotonaponska elektrana proizvodit će električnu energiju tijekom cijele godine, a riječ je o prvoj javnoj zgradi na području Kostrene na kojoj je ugrađen sustav solarne elektrane. Ukupna vrijednost projekta iznosi 372.575 kuna.
U rujnu 2020. godine Općina Kostrena je prijavila projekt na natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za uvođenje obnovljivih izvora u zgrade javne namjene.


– Od ukupnih troškova projekta Fond je ocijenio prihvatljivima troškove u iznosu od 360.700 kuna i Kostreni odobrio sufinanciranje u iznosu od 140.750 kuna ili 39,03 posto, čime se dodatno povećao udio bespovratnih sredstava u realizaciji projekata javne namjene, u čemu je Općina Kostrena posljednjih godina sve uspješnija. Navedeni projekti imaju i važnu edukativnu ulogu i upotpunjuju ekološko usmjerenje Dječjeg vrtića Zlatna ribica, koji ima status eko-škole i dugogodišnji je nositelj priznate međunarodne oznake Zelena zastava. Program Međunarodne eko-škole u Hrvatskoj provodi se u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta te Agencijom za odgoj i obrazovanje. Cilj programa je ugradnja brige o okolišu u sve segmente odgojno-obrazovnog sustava te svakodnevni život djeteta i djelatnika vrtića.




Zadaća je odgojiti mlade generacije osjetljive na pitanja okoliša i osposobiti ih za donošenje odluka o razvitku društva u budućnosti. Odgojne ustanove koje ispune postavljene kriterije i koje brigu o okolišu promiču kao trajnu vrijednost i način življenja dobivaju povelju o statusu Međunarodne eko-škole i Zelenu zastavu.


Ovo prestižno međunarodno priznanje dodjeljuje se na dvije godine. Nakon toga slijedi prijava za obnovu statusa te se mora dokazati da je provedba programa proširena na čemu polaznici i djelatnici vrtića u suradnji sa zajednicom sustavno rade, kažu u Općini Kostrena.